Cyklinowanie podłogi sprawia, że parkiet zyskuje nowe życie bez kosztownego remontu. Niestety wraz z renowacją desek w naszym domu pojawia się mnóstwo pyłu i niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń, które należy sprawnie usunąć. Jaki odkurzacz poradzi sobie z tym problemem najlepiej?

Spis treści

  Dzięki cyklinowaniu kilku lub kilkunastoletnia podłoga nabiera dawnego wyglądu dużo tańszym kosztem. Znacznie mniej entuzjastycznie wygląda sprzątanie po remoncie, co wymaga odpowiedniego sprzętu. Jaki odkurzacz będzie najlepszy?

  Czym jest cyklinowanie podłogi?

  Cyklinowanie podłogi polega na zerwaniu zużytej i zniszczonej warstwy drewna za pomocą specjalnej maszyny zwanej cykliniarką. Jak wykonać cyklinowanie podłogi samemu? Pierwszym etapem cyklinowania podłogi z desek jest odpowiednie jej wyczyszczenie, które polega na zlikwidowaniu zużytej powłoki lakierniczej. W trakcie cyklinowania należy stosować różnej ziarnistości papier ścierny, a wszelki pył i zabrudzenia związane ze szlifowaniem należy usunąć za pomocą odkurzacza. Jeżeli w podłodze pojawiły się szczeliny i odpryski, to warto zastosować profesjonalny podkład uzupełniający. Niezbędnym zadaniem po nałożeniu podkładu będzie ponowne wyszlifowanie podłogi oraz odkurzenie gromadzącego się pyłu. Następnie należy wykonać lakierowanie, które zapewni najlepszą ochronę podłogi przed ścieraniem, rysami i innymi, ewentualnymi zniszczeniami. Lakier należy wypolerować papierem ściernym o takiej gradacji, która pozwoli nam uzyskać efekt wysokiego połysku, matu lub półmatu. Powstały pył należy usunąć za pomocą odkurzacza, a jeśli efekt nas nie zadowala, to zabieg lakierowania należy powtórzyć kilkakrotnie.

  Sprzątanie po remoncie – jak się do tego zabrać?

  Niestety cyklinowanie podłogi wiąże się z obecnością roznoszącego się wszędzie pyłu i niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu mebli, drzwi i okien. Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej wynieść meble do innego pomieszczenia, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego bałaganu. Do usuwania pyłu doskonale sprawdzi się m.in. odkurzacz cyklonowy, który zbiera zabrudzenia w specjalnym pojemniku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również klasyczny odkurzacz z workiem, o ile posiada końcówki umożliwiające posprzątanie pyłu z trudno dostępnych miejsc. Do sprzątania parkietu przyda się również odkurzacz bezprzewodowy z odpinanym modułem ręcznym, który jest wygodny w obsłudze i bardzo funkcjonalny.

  Odkurzacz cyklonowy – dobra metoda na sprzątanie po remoncie

  Sprzątanie w domu po remoncie bywa uciążliwe i bardzo żmudne. Unoszący się w powietrzu pył osiada w zakamarkach pomieszczeń i jest trudny do usunięcia. Całe szczęście z pomocą funkcjonalnych urządzeń możemy szybko go wyeliminować i sprawić, że pomieszczenie będzie czyste i gotowe do umeblowania. Jednym z urządzeń usprawniających sprzątanie pokoju po remoncie jest odkurzacz bezworkowy, zwany również cyklonowym. Ze względu na liczne zalety tych urządzeń, bardzo chętnie wybierają je alergicy i astmatycy. Dlaczego? Odkurzacze bezworkowe funkcjonują na podstawie ruchu wirowego. Dzięki takiej funkcji kurz, roztocza oraz wszelkie zabrudzenia są transportowane do specjalnego pojemnika, natomiast powietrze wydobywające się z urządzenia jest czyste i wolne od alergizującego kurzu. Ponadto odkurzacze bezworkowe są wyposażone w filtry i potrafią zatrzymać nie tylko kurz, ale również grzyby, wirusy oraz bakterie. Odkurzacz z filtrem HEPA pozwala na efektywne i bardzo skuteczne usuwanie pyłu o ile regularnie go czyścimy i konserwujemy. Jaki odkurzacz bezworkowy najlepiej wybrać? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybranie sprzętu z zaawansowaną technologią i dużą ilością różnych końcówek. Silence Force 4A marki Tefal to jedno z urządzeń zapewniających maksymalną skuteczność sprzątania. Urządzenie posiada funkcjonalne akcesoria, które wyczyszczą każdą szczelinę po remoncie. Ten cichy odkurzacz bezworkowy generuje hałas o częstotliwości 67 dB, co odpowiada głośności cichej rozmowy.

  Skuteczne odkurzacze ręczne

  Dobrym rozwiązaniem do sprzątania domu po remoncie są odkurzacze ręczne będące elementem sprzętów bezprzewodowych. Jednym z takich uniwersalnych urządzeń do odkurzania jest model TY9079 marki Tefal z technologią Air Force Cyclonic lub X-pert Essential 360. Urządzenia posiadają odpinany moduł ręczny, który umożliwia posprzątanie trudno dostępnych miejsc. Dzięki wygodnej, ergonomicznej rączce możliwe jest usunięcie pyłu również z sufitu. Poza tym odkurzacz może pracować 30 minut na maksymalnym naładowaniu przy standardowym ustawieniu mocy.

  Odkurzacz bezworkowy wodny

  Dobrym rozwiązaniem na sprzątanie poremontowe są odkurzacze wodne, które nie tylko usuwają pył, ale również oczyszczają powietrze. Niektóre urządzenia mają dodatkową możliwość założenia worka, a inne mogą prać dywany, wykładzinę oraz tapicerkę. Odkurzacz wodny z filtrem HEPA zatrzymuje brud i oczyszcza powietrze, a ponadto cechuje się bardzo wysoką mocą, co sprawi, że sprzątanie po remoncie nie będzie problematyczne. Poza tym urządzenie sprawia, że kurz nie unosi się w powietrzu, dlatego to najlepsze rozwiązanie dla alergików.

  Czy istnieje cyklinowanie bezpyłowe?

  Istnieją również sposoby na bezpyłowe cyklinowanie podłogi! Jest to możliwe dzięki specjalnym maszynom podłączonym pod odkurzacze. Dzięki temu kurz zostanie ograniczony do maksimum, a pył nie będzie osadzał się w różnych kątach. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku umeblowanych mieszkań i domów. Cykliniarkę bezpyłową można nie tylko kupić, ale również wynająć czy skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?