Regularne rozmrażanie lodówki jest niezbędne, jeśli chce się, aby sprzęt AGD funkcjonował bez zarzutu przez długi czas. Choć proces ten nie jest zbyt skomplikowany, to dość łatwo o popełnienie pewnych błędów. Warto więc wiedzieć, jak rozmrozić lodówkę, by cały zabieg był bezpieczny.

Spis treści

  Lodówka to jedno z podstawowych urządzeń AGD w kuchni. Aby służyła domownikom przez długie lata, należy odpowiednio o nią dbać. Ważne jest nie tylko systematyczne mycie, lecz także rozmrażanie lodówki. Choć proces ten zajmuje sporo czasu, warto go przeprowadzać regularnie, ponieważ przynosi wiele korzyści. Wydłuża żywotność sprzętu oraz pomaga zadbać o higienę podczas przechowywania produktów.

  Jak często rozmrażać lodówkę i dlaczego warto to robić?

  Odmrażanie lodówki to niezbędny element dbania o sprzęt AGD. Pod wpływem użytkowania w jego wnętrzu zaczyna gromadzić się warstwa szronu i lodu. Obciąża ona jego mechanizm, co sprawia, że urządzenie zaczyna słabiej chłodzić i działa mniej wydajnie. Jeżeli długo nie usuwa się oblodzeń, wpływa to także na zmniejszenie pojemności komór chłodzących oraz większe zużycie prądu, co wiąże się z wyższymi rachunkami.

  Na szczęście rozmrażanie lodówki pozwala ograniczyć te problemy. Oprócz tego ma pozytywny wpływ na zachowanie higieny w kuchni. W jego wnętrzu z czasem zaczyna gromadzić się brud oraz resztki jedzenia. Dzięki systematycznemu odmrażaniu i myciu można więc zadbać o czystość i zwiększyć komfort użytkowania sprzętu.

  Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku dbania o urządzenie AGD, najważniejsza jest odpowiednia regularność porządków. Wiele osób zastanawia się, co ile rozmrażać lodówkę. W przypadku starszych modeli proces ten należy wykonywać nawet co dwa miesiące. Nowszy sprzęt nie wymaga aż tak częstych zabiegów – rozmrażanie lodówki warto wówczas przeprowadzać optymalnie raz na pół roku.

  Czy rozmrażanie lodówki no frost jest konieczne?

  Obecnie dużą popularnością cieszy się sprzęt najnowszej generacji, czyli lodówki no frost. Takie chłodziarki mają specjalny system obiegu powietrza, który niweluje problem osadzania się lodu i szronu w ich wnętrzach. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Z tego względu częste rozmrażanie lodówki no frost nie jest konieczne. Mimo że niektórzy producenci zapewniają nawet, że taki zabieg w ogóle nie jest potrzebny, raz na jakiś czas warto go przeprowadzić. Wystarczy jednak zrobić to maksymalnie 1–2 razy w roku.

  Rozmrażanie lodówki – odpowiednie przygotowanie to podstawa

  Zarówno rozmrażanie lodówki w zabudowie, jak i wolnostojącego sprzętu to dość pracochłonny proces. Zanim się do niego przejdzie, warto się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest opróżnienie chłodziarki z jedzenia. Aby żywność się nie popsuła, należy schować ją do lodówki turystycznej lub specjalnych toreb termicznych. Alternatywnym rozwiązaniem jest owinięcie produktów w gazety i odstawienie ich w chłodne miejsce, np. do piwnicy. W trakcie mroźnej zimy zapasy jedzenia można też wystawić na balkon.

  Przed zabiegiem trzeba też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi. Podczas odmrażania lodówki może z niej wyciekać woda, która powstaje z roztapiającego się lodu i szronu. Na posadzce przy drzwiach sprzętu warto więc rozłożyć duży, chłonny ręcznik lub postawić pojemnik.

  Jak rozmrozić lodówkę?

  Samo rozmrażanie lodówki jest bardzo proste. Wystarczy ustawić poziom jej chłodzenia na 0°C, a następnie odłączyć ją od prądu. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby zasilające ją kable nie znajdowały się blisko źródła wody.

  Następnie pozostaje otworzyć lodówkę i czekać, aż lód i szron we wnętrzu sprzętu całkowicie się rozpuści. Aby nie marnować czasu, warto wyjąć z urządzenia wszystkie półki i szuflady, a następnie dokładnie je umyć. Rozmrażanie lodówki powinno być bowiem połączone z jej kompleksowym czyszczeniem.

  Trzeba także pamiętać, że podczas rozmrażania lodówki jej drzwi muszą pozostać cały czas otwarte. Lód powinien roztapiać się samoistnie, dlatego nie wolno zeskrobywać go ze ścianek sprzętu przy pomocy noża czy innego ostrego przedmiotu. Takie działanie może doprowadzić do zarysowania, a co za tym idzie zniszczenia lodówki.

  Gdy cały lód się rozpuści, należy przejść do dokładnego umycia wnętrza urządzenia. Należy do tego wykorzystać delikatną szmatkę lub miękką stronę gąbki. Z zabrudzeniami dobrze poradzi sobie mieszanka ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Można też przygotować domowy środek czyszczący. W tym celu do litra wody należy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i 3 łyżeczki octu. Po przemyciu wnętrza lodówki takim roztworem należy przetrzeć ją ściereczką zmoczoną w samej wodzie.

  Ważne również, aby dobrze oczyścić obudowę urządzenia. Można do tego wykorzystać te same środki czyszczące, co we wnętrzu sprzętu. Oprócz tego trzeba pamiętać o odkurzeniu agregatu, który znajduje się z tyłu lodówki. Najlepiej wykorzystać do tego sprawdzony odkurzacz, np. urządzenie bezprzewodowe Tefal Air Force 360 Flex Pro. Jest bardzo wygodne i poręczne, a dzięki mocy 100 air wattów świetnie usuwa nawet drobne zanieczyszczenia. Sprzątanie ułatwia także elektroszczotka z podświetleniem LED, dzięki której łatwo dostrzec nawet małe drobinki kurzu ukryte w agregacie.

  Gdy czyszczenie i odmrażanie lodówki jest zakończone, można włożyć do niej półki i szuflady, a następnie zamknąć urządzenie i ponownie je włączyć. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego, jeśli jej wnętrze wciąż jest mokre. W takim przypadku wilgoć momentalnie zamarznie i cały proces rozmrażania trzeba będzie przeprowadzić od nowa. Przed uruchomieniem lodówki należy więc sprawdzić, czy jest ona całkiem sucha.

  Jak długo rozmraża się lodówka?

  To, ile rozmraża się lodówka, zależy od tego, jak duża warstwa lodu zgromadziła się w jej wnętrzu. Cały zabieg jest jednak zazwyczaj dość czasochłonny. Może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jak szybko rozmrozić lodówkę. W tym celu stosują one różnego typu triki, które mają przyspieszyć ten proces. Niektórzy polecają np. rozmrażanie lodówki gorącą wodą. Wstawienie do jej wnętrza garnka z wrzątkiem faktycznie może usprawnić cały zabieg, jednak nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Podobnym błędem jest również rozmrażanie lodówki suszarką. Tego typu sposoby, choć na pozór wydają się skuteczne, w praktyce mogą bowiem doprowadzić do awarii sprzętu, który jest stosunkowo wrażliwy na nagłe zmiany temperatur. Lepiej więc z nich zrezygnować i po prostu uzbroić się w cierpliwość.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  105