Sprzęt AGD to urządzenia, bez których większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Gotowanie i sprzątanie bez niektórych artykułów gospodarstwa domowego trwałoby zdecydowanie za długo, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

Spis treści

  Na liście najważniejszych urządzeń AGD istotne miejsce zajmuje lodówka. Nasze funkcjonowanie byłoby utrudnione również bez odkurzacza, kuchenki i pralki. Dzięki ekspresowi do kawy możemy każdego dnia delektować się małą czarną, a używając żelazka, wyglądamy schludnie i elegancko.

  Co to jest AGD?

  AGD, czyli artykuły gospodarstwa domowego to długa lista urządzeń elektrycznych, bez których funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości byłoby utrudnione. Sprzęt AGD jest przeznaczony do kuchni, łazienki, domowej pralni z suszarnią. Ułatwia gotowanie, sprzątanie, ma wpływ na to, jak się prezentujemy. Dzięki różnego rodzaju rozwiązaniom technologicznym jest ponadto łatwy w użytkowaniu. Częścią urządzeń AGD można nawet sterować zdalnie.

  Wysoki standard wyposażenia współczesnego gospodarstwa domowego to coś, o czym jeszcze 40–50 lat temu Polacy nawet nie śnili. Lodówka dla wielu rodzin była jedynie w sferze marzeń. Poza tym chłodziarki cechowały się wysoką energochłonnością. Dziś użytkowanie nowoczesnego sprzętu AGD pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Korzystanie z niego nie ma też negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

  Sprzęt AGD do sprzątania

  Jednym z najpopularniejszych urządzeń z kategorii AGD jest odkurzacz. Niektórzy korzystają z niego codziennie. W dalszym ciągu najczęściej używamy odkurzaczy ręcznych, które dzieli się na workowe i bezworkowe oraz na przewodowe i bezprzewodowe. Każdy z użytkowników AGD jest inny, ma odmienne oczekiwania. Szeroki wybór odkurzaczy jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby. Odkurzacze workowe są idealnym rozwiązaniem dla alergików. W trakcie wymiany zapełnionego pojemnika na nowy wszystkie zanieczyszczenia pozostają na swoim miejscu. Jedyną wadą tego typu urządzeń jest konieczność regularnego uzupełniania worków. Z kolei odkurzacze bezworkowe są przeznaczone dla osób często sprzątających. Należy również wspomnieć o modelach pionowych (z reguły są bezworkowe) wybieranych przez właścicieli niewielkich mieszkań. To lekkie, poręczne i funkcjonalne sprzęty, które zazwyczaj zalicza się do grupy odkurzaczy bezprzewodowych (akumulatorowych). Coraz popularniejsze są urządzenia wielofunkcyjne (np. z funkcją prania) i roboty sprzątające – mopujące lub specjalizujące się w myciu okien. Sekretem działania modeli automatycznych są specjalne czujniki, dzięki którym namierzają brud i różne przeszkody (np. ścianę).

  AGD niezbędne w kuchni

  Sprzęty AGD do kuchni pozwalają na obróbkę cieplną żywności. Służą też do jej krojenia i przechowywania chłodniczego. Inne zostały stworzone z myślą o myciu naczyń. Do tej kategorii należy m.in. lodówka, w której wnętrzu panuje temperatura 3–5oC. Zdecydowanie popularniejsze są wielofunkcyjne lodówko-zamrażarki, które posiadają zarówno komorę chłodzącą, jak i zamrażalnik z temperaturą do -23oC. W domach wielodzietnych rodzin można spotkać nawet lodówki side-by-side z drzwiami otwieranymi skrzydłowo. W kuchni nie może również zabraknąć kuchenki. W polskich domach przez wiele lat prym wiodła kuchenka gazowa. Dziś znacznie częściej wykorzystuje się modele elektryczne: z płytą żeliwną, ceramiczne i indukcyjne.

  Na liście sprzętów AGD do kuchni obecna jest też zmywarka, która jeszcze kilka lat temu była luksusem. Gotowanie jest komfortowe też dzięki korzystaniu z czajnika elektrycznego, blendera i miksera ręcznego, krajalnicy, maszynki do mięsa, tostera, gofrownicy i frytownicy.

  Dla wielu osób przeznaczenie wymienionych sprzętów jest tak samo ważne, jak ich ustawienie. Projektując aranżację kuchni, mamy do wyboru sprzęty AGD wolnostojące oraz pod zabudowę. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, zyskujemy swobodę – poszczególne sprzęty można wówczas ustawiać w zależności od własnych preferencji. Kuchnia z wolnostojącym AGD jest ponadto bezpieczna w razie awarii. Tymczasem zaletą aranżacji z zabudową jest harmonijna estetyka – w takiej kuchni wszystko do siebie pasuje.

  AGD dla perfekcyjnej pani domu

  Każda perfekcyjna pani domu nie wyobraża sobie życia bez pralki. Tak samo, jak w przypadku pozostałych sprzętów AGD, producenci urządzeń piorących dają konsumentom do wyboru długą listę udogodnień i funkcji. Klienci sklepów z RTV i AGD mogą zdecydować się na zakup pralki:

  • normalnogabarytowej, ładowanej od frontu – pojemność do 13 kg,
  • slim, ładowanej od frontu – pojemność do 6 kg,
  • kompaktowej, ładowanej od frontu – pojemność do 4,5 kg,
  • ładowanej od góry – pojemność do 8 kg.

  Sprzętem AGD do zadań specjalnych jest pralko-suszarka. Dzięki niej zyskujemy czas na inne zajęcia. Istnieje również możliwość zakupu suszarki bez funkcji prania.

  Świeże, pachnące czystością pranie należy wyprasować. Urządzeniem, które najczęściej kojarzy się z tą czynnością, jest żelazko. Niesłabnącą popularnością cieszą się modele parowe, które dzięki postępowi technologicznemu zapewniają użytkownikom wysoką moc, zaawansowaną ochronę przeciwwapienną, wytwarzanie pary na stałym poziomie i usuwanie nawet najtrudniejszych zagnieceń. Innym urządzeniem o podobnej funkcji jest parownica. W porównaniu do żelazka to dość innowacyjne rozwiązanie, które dopiero niedawno trafiło do naszych domów. Jest precyzyjna w działaniu, wygodna, łatwa w użytkowaniu. Skraca ponadto czas prasowania i zapewnia wysoką wydajność. Aby ułatwić sobie życie i skrócić czas, jaki poświęca się w domu na zajęcia porządkowe i pielęgnacyjne, można zakupić generator pary. Jest idealny do prasowania pościeli, materiałów twardych, grubych, bardzo sztywnych. Jego wada to wysoka cena.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4