Szorstkie ręczniki po praniu to problem w wielu domach. Nieprzyjemne, drapiące i słabo chłonące wodę – mogą się takie stać przy nieprawidłowej pielęgnacji, czasem wskutek zbyt wysokiej temperatury prania lub… płynów zmiękczających. Jak prać ręczniki, by były miękkie? W ilu stopniach należy to robić?

Spis treści

  Dlaczego niektóre ręczniki robią się szorstkie po praniu? Czego należy unikać w takich przypadkach? Kluczowe jest m.in. stosowanie się do zaleceń na metce.

  Jak prać ręczniki frotte, bambusowe, szybkoschnące?

  Ręczniki, niezależnie od rodzaju, należy wyprać od razu po kupieniu i zgodnie z instrukcją podaną na metce. Trzeba usunąć ewentualne pozostałości po środkach chemicznych stosowanych do produkcji tkaniny oraz zwiększyć jej chłonność. Przed włożeniem do pralki można je namoczyć w chłodnej wodzie i zostawić na cały dzień. Do wody należy dodać kilka łyżek octu i soku z cytryny.

  Jak często prać ręczniki? Najlepiej robić to raz/dwa razy w tygodniu lub więcej, jeśli jest taka możliwość. Ręczniki do rąk pierze się częściej niż te kąpielowe. Codzienne pranie jest zalecane w przypadku wystąpienia w domu chorób zakaźnych. Ręczniki noworodka także warto prać każdego dnia.

  Pranie ręczników w pralce krok po kroku

  1. Posegreguj pranie. Ręczniki zawsze pierz osobno, ponieważ, szczególnie na początku, mogą gubić włókna. Aby ręczniki zachowały swoje kolory, zawsze pierz je w trzech grupach: jasne, ciemne i kolorowe.
  2. Strzepuj ręczniki przed włożeniem ich do pralki. Ułatwi to ich późniejsze płukanie i odwirowanie.
  3. Nie pakuj pralki do pełna. Zostaw miejsce, aby ręczniki mogły zostać swobodnie wypłukane i wywirowane. Dzięki temu unikniesz także nadmiernego wygniecenia.
  4. W czym prać ręczniki? Najlepiej sprawdzają się żele i płyny do prania. Proszki nieco trudniej wypłukać z włókien, co może przełożyć się na chłonność ręcznika. Zwróć uwagę, aby białe ręczniki były prane w detergentach przeznaczonych do białych tkanin (do prania możesz dodać również kilka łyżek sody oczyszczonej), a kolorowe – w proszkach czy żelach do rzeczy kolorowych. Nie używaj zbyt dużo środka piorącego, ponieważ jego nadmiar może przełożyć się na chłonność ręcznika. Dobrym pomysłem jest też pranie ręczników w sodzie, jednak ze względu na jej właściwości wybielające, najlepiej zarezerwować ją do białych i jasnych tkanin.
  5. W jakiej temperaturze prać ręczniki? Nigdy nie stosuj wyższej temperatury niż zalecana, bo ręcznik po praniu stanie się szorstki, może też stracić kształt albo się skurczyć. Zazwyczaj ręczniki pierze się w temperaturze między 40℃ a 60℃. Ręczniki z mikrofibry czy welurowe można prać w temperaturze do 40℃. Ręczniki frotte – w zależności od producenta – w 40–60℃, a tym bambusowym zwykle wystarcza 40℃. Wyższe temperatury nie są zalecane, ponieważ sprawiają, że ręczniki stają się nieprzyjemne w dotyku. Zawsze jednak wybieraj maksymalną dopuszczalną temperaturę, aby jak najskuteczniej usunąć zabrudzenia i zapachy.
  6. Do przegródki na płyn do płukania wlewaj co kilka prań pół szklanki octu. Pranie ręczników w occie zwiększa ich chłonność i miękkość, a oprócz tego dezynfekuje tkaninę.
  7. Używaj programu do bawełny. Aby doprać ręczniki z większymi zabrudzeniami, użyj prania wstępnego lub potraktuj plamy sokiem z cytryny. Nie zwiększaj temperatury prania ani ilości proszku!
  8. Nie stosuj płynów do płukania, zmiękczaczy do tkanin ani wybielaczy czy odplamiaczy. Sprawiają, że ręczniki stają się mniej chłonne.
  9. Po praniu nigdy nie zostawiaj ręczników w pralce! Rozwieś je lub wysusz jak najszybciej!

  Aby bez większego prania odświeżyć kilkakrotnie użyty ręcznik, można wypłukać go w wodzie z dodatkiem octu. By w ręcznikach nie namnażały się bakterie, warto zwrócić uwagę na ich prawidłowe suszenie. Ręczniki zawsze należy strzepać i rozwiesić do wyschnięcia lub skorzystać z suszarki bębnowej. W szafie można przechowywać tylko te całkowicie suche (najlepiej, by znajdowała się ona poza wilgotną łazienką).

  Jakie żelazko kupić do prasowania ręczników?

  Obecnie niemal każde żelazko to żelazko na parę – ma pojemnik z wodą i dziurki w stopie, którymi wydostaje się para wodna. Jednak nie każde żelazko pozwala na prasowanie z wykorzystaniem samej pary, bez dotykania ubrań. A właśnie takie prasowanie jest najlepsze dla ręczników.

  Doskonałymi wynalazkami do prasowania ręczników są: żelazko z generatorem pary, stacja parowa, ewentualnie parownica do ubrań. Tego rodzaju urządzenia nie wymagają dotykania tkaniny, dzięki czemu są delikatne nawet dla ręczników, nie spłaszczają włókien i nie wpływają negatywnie na ich puszystość.

  Co więcej, generatory pary są w stanie wyrzucać z siebie parę pod wysokim ciśnieniem (Tefal Pro Express Ultimate Care pozwala na nawet 8 barów) i w dużych ilościach (ten sam model zapewnia 180 g/min stałego wyrzutu pary – tyle co dobre żelazka parowe z włączoną opcją boost, czyli wzmocnionego wyrzutu). To umożliwia z kolei prasowanie kilku warstw (!) złożonego ręcznika. Nie trzeba wygotowywać ręczników ani stosować bardzo wysokiej temperatury prania, aby były higienicznie czyste, pozbawione roztoczy i zarazków.

  Dodatkowym ułatwieniem (które posiada np. zaawansowana stacja parowa IXEO) jest automatyczne dostosowywanie się programu prasowania do danej powierzchni. Pozwala ono nie tylko zaoszczędzić na czasie, ale także daje pewność, że tkaniny są bezpieczne.

  Sama para, nawet jeśli nie jest wyrzucana pod ciśnieniem, pozwala na dezynfekcję, usunięcie zapachów i niewielkich zagnieceń na ręcznikach. Zwykła, ręczna parownica do ubrań także spełni swoje zadanie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1