Kwasek cytrynowy to nie tylko regulator kwasowości dodawany do żywności. Tak samo jak soda oczyszczona, należy on do grupy naturalnych środków czystości. Można go używać bez szkody dla środowiska.

Spis treści

  Kwasek cytrynowy ma właściwości odkamieniające. Stosuje się go do usuwania zabrudzeń z wanny, umywalki, WC. Poza tym sprawdza się jako nabłyszczacz naczyń i jako środek piorący.

  Czym jest kwasek cytrynowy?

  Kwasek cytrynowy to związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych, który w niewielkim stężeniu znajduje się w cytrynach, limonkach, kiwi, ananasie, jagodach, borówkach. Jest on również uczestnikiem cyklu Krebsa, który pozwala na uwalnianie energii ze składników pokarmowych. Od ubiegłego wieku pozyskuje się go w tzw. fermentacji cytrynowej. Wytwarzany jest z wykorzystaniem pleśni Aspergillus niger, hodowanych na pożywce cukrowej. Znany jest jako dodatek do żywności, oznacza się go symbolem E330. Zaliczany jest do regulatorów kwasowości i antyoksydantów hamujących proces utleniania. Niemniej jednak zastosowanie kwasku cytrynowego jako środka spożywczego budzi pewne wątpliwości, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę negatywną opinię na temat dodatków oznaczanych symbolem E. Każdy, kto zastanawia się, czy kwasek cytrynowy jest szkodliwy, powinien wiedzieć, że istnieją doniesienia na temat jego rakotwórczych właściwości. Jednak do tej pory nie zostały one potwierdzone w poważnych badaniach naukowych.

  Kwasek cytrynowy znalazł zastosowanie również w sprzątaniu. Obecnie to jeden z najpopularniejszych naturalnych środków czyszczących. Zwolennicy ekologicznego stylu życia używają go tak samo często, jak sody oczyszczonej czy octu. Na jego popularność ma wpływ skuteczność, szeroka dostępność i niska cena.

   

  Sprawdź również zastosowanie wody z cytryną podczas sprzątania

   

  Kwasek cytrynowy jako odkamieniacz

  Kwasek cytrynowy używany jest do odkamieniania sprzętu kuchennego i wszelkiego rodzaju powierzchni użytkowych w domu. Powszechnie wykorzystywany jest do czyszczenia czajników – zarówno elektrycznych, jak i tradycyjnych stawianych na płycie indukcyjnej lub kuchence gazowej. Aby pozbyć się kamienia z czajnika, wystarczy wsypać do niego 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i wlać 3 łyżki wody. Powstałą miksturę należy zostawić na kwadrans lub zagotować. Kwasek cytrynowy jest produktem spożywczym, dlatego stosowanie go do odkamieniania jest całkowicie bezpieczne. Po zastosowaniu go wystarczy dokładnie wypłukać czajnik wodą.

  Kwasek cytrynowy stosuje się także jako naturalny odkamieniacz ekspresów do kawy. Należy wsypać 2 łyżeczki kwasku do pojemnika z wodą, po czym uruchomić ekspres. Czynność wykonujemy dwa razy, a następnie płuczemy pojemnik samą wodą. Odkamienianie czajnika i ekspresu kwaskiem cytrynowym jest zatem nie tylko tanie, ale i proste.

  Kwasek cytrynowy wykorzystywany jest także do odkamieniania toalety. Niektórzy uważają, że działa lepiej niż detergenty z chlorem. Ekologiczny płyn do WC przygotowuje się z 2–3 łyżek kwasku cytrynowego i szklanki ciepłej wody. Po wymieszaniu obu składników należy wlać mieszaninę do toalety i, dla uzyskania lepszego efektu, odczekać kilka minut. Przed spłukaniem mikstury dobrze jest wyszorować toaletę szczotką.

  Kwasek cytrynowy jest polecany do usuwania kamienia zbierającego się w pralce i zmywarce. Do odkamienienia pralki potrzebne jest 120 g kwasku cytrynowego. Należy go wsypać do zbiornika na proszek, po czym uruchomić standardowe pranie.

  Kwasek cytrynowy jako środek czyszczący

  Kwasek cytrynowy, podobnie jak soda, wykorzystywany jest do czyszczenia łazienki. Aby móc usunąć zabrudzenia z wanny i umywalki, należy najpierw napełnić je ciepłą wodą, potem wsypać kwasek cytrynowy (do umywalki wystarczą 2–3 łyżeczki, do wanny 4–5 łyżeczek). Po wyszorowaniu zabrudzonych powierzchni trzeba wypłukać je wodą.

  Dzięki kwaskowi cytrynowemu problemem przestaje być również osad na kubkach po kawie i herbacie. Aby go usunąć, 2 łyżeczki kwaśnego proszku należy rozpuścić w 100 ml ciepłej wody, a powstałą miksturą wyczyścić brudne naczynia.

  Tymczasem do czyszczenia srebra, sztućców i biżuterii stosuje się roztwór powstały z wymieszania 150 ml gorącej wody i 1 łyżeczki kwasku cytrynowego. Warto go przygotować, gdy płyn do mycia naczyń nie przynosi oczekiwanych efektów. Wymienione przedmioty należy moczyć przez kilka minut, następnie wypłukać je i wypolerować miękką ściereczką. Kwasek cytrynowy jest na tyle silny, że jest w stanie usunąć zabrudzenia z mosiądzu. W tym celu dobrze jest przygotować pastę z kwasku i wody.

  Problematycznym miejscem, które trudno skutecznie wyczyścić, jest też mikrofalówka. Nierzadko znaleźć w niej można zaschnięte pod wpływem wysokiej temperatury resztki jedzenia. Aby móc je usunąć, należy wstawić do kuchenki miseczkę wypełnioną do połowy wodą wymieszaną z 3 łyżeczkami kwasku cytrynowego. Następnie trzeba zamknąć drzwiczki urządzenia i ustawić program grzania na 2–3 minuty. Po tym czasie wyjmujemy miskę i wycieramy wnętrze mikrofalówki ściereczką.

  Kwasek cytrynowy jako nabłyszczacz naczyń

  Naczynia będą wyglądać jak z reklamy, jeśli wypłucze się je w zlewie wypełnionym ciepłą wodą z dodatkiem 2 łyżek kwasku cytrynowego. Szklanki i kieliszki będą błyszczały jak nowe również po dodaniu kwasu do zmywarki. Po zastosowaniu kwasku cytrynowego nie trzeba dodatkowo polerować naczyń. Osoby zastanawiające się, czym zastąpić kwasek cytrynowy, muszą wiedzieć, że równie dobrze nabłyszcza ocet.

  Kwasek cytrynowy do prania

  Kwasek cytrynowy wsypywany do pralki stosowany jest nie tylko jako odkamieniacz, ale też jako środek wzmacniający działanie proszku do prania. Dodanie 2 łyżeczek kwasku do jednej porcji brudnej odzieży usuwa plamy, nie zmieniając przy tym koloru odzieży. Kwasek cytrynowy może stać się też składnikiem ekologicznego płynu do płukania tkanin. Przepis na taki płyn to: 2,5 łyżki kwasku cytrynowego, 10 kropel ulubionego olejku eterycznego i 100 ml letniej wody.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4