Mycie lodówki to obowiązkowy punkt sprzątania kuchni. Proces ten nie tylko pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, ale również chroni przed rozwojem bakterii. Na szczęście kwestia tego, czym myć lodówkę nie jest skomplikowana – można bowiem użyć zarówno detergentów, jak i domowych środków.

Spis treści

  Czyszczenie lodówki to element sprzątania, o którym warto pamiętać. Choć jest to zazwyczaj dość czasochłonna czynność, nie można jej pominąć, ponieważ w innym przypadku kuchenne porządki będą niepełne. Pojawia się jednak pytanie: czym myć lodówkę, aby zachowała odpowiednią świeżość? W tym celu warto wykorzystać produkty, które znajdują się prawie w każdej kuchni, m.in. ocet, sodę oczyszczoną czy sok z cytryny. Należy również pamiętać, aby czyszczenie tego sprzętu przeprowadzać regularnie, ponieważ tylko wtedy możliwe jest utrzymanie w nim odpowiedniej higieny.

  Od czego warto rozpocząć czyszczenie lodówki?

  Zanim zaczniemy myć lodówkę, warto się do tej czynności odpowiednio przygotować. Porządki najlepiej rozpocząć od wyjęcia i przeglądu żywności znajdującej się we wnętrzu urządzenia – wszystkie przeterminowane produkty należy wyrzucić. Otwarte artykuły warto z kolei poprzekładać do plastikowych pojemników. To prosty sposób na uniknięcie brzydkiego zapachu w lodówce.

  Po opróżnieniu urządzenia z żywności należy też, o ile to możliwe, wyjąć z niego wszelkie szuflady i półki, ponieważ ułatwi to usunięcie resztek jedzenia, które mogły zgromadzić się w zakamarkach. W przypadku tradycyjnej zamrażarki konieczne jest też jej rozmrożenie. Warto wspomnieć, że kwestia tego, jak myć lodówkę No Frost prezentuje się nieco inaczej, ponieważ można wówczas pominąć ten krok. Pozostałe zasady porządków są jednak bardzo podobne. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem generalnych porządków należy wyłączyć chłodziarkozamrażarkę.

  Czym myć lodówkę?

  Wiele osób zastanawia się, jak myć lodówkę, by uzyskać jak najlepsze efekty. Podstawą jest dobór odpowiednich akcesoriów. W przypadku porządków w zamrażarce należy używać miękkiej ściereczki lub gąbki pozbawionej ostrej powierzchni. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że czyszczenie przebiegnie sprawnie i nie uszkodzi wnętrza urządzenia. W przypadku zamrażarek z funkcją automatycznego odszraniania warto również sięgnąć po patyczki kosmetyczne zakończone wacikiem. Przy ich pomocy można oczyścić otwór odpływowy.

  Czym czyścić lodówkę? Warto stosować delikatne preparaty, np. ciepłą wodę zmieszaną z odrobiną mydlanego płynu lub takiego do zmywania. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych produktów dedykowanych do czyszczenia chłodziarkozamrażarek. Należy z kolei unikać preparatów, które w składzie mają chlor, kwas lub rozpuszczalnik. Tego typu środki mogą trwale zniszczyć wnętrze sprzętu.

  Znaną domową metodą na porządki w kuchni jest mycie lodówki octem. Wystarczy dodać 3 łyżki octu do 1 litra wody, wymieszać wszystko, a następnie przy pomocy ścierki wyczyścić wnętrze urządzenia przygotowanym roztworem. Taki naturalny środek jest równie skuteczny co produkty kupowane w sklepie.

  Bez względu na to, czym myjemy lodówkę, należy pamiętać, aby uważnie oczyścić wszystkie wewnętrzne elementy urządzenia. Należą do nich nie tylko komory, ale również szuflady, półki oraz uszczelki. Podczas oczyszczania chłodziarkozamrażarki trzeba jednak uważać, aby nie zalać wodą żarówki oraz panelu sterowania.

  Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

  Podczas porządków można napotkać poważny problem – nieprzyjemny zapach z lodówki. Na szczęście, w łatwy sposób można się go pozbyć. Wystarczy użyć produktów, które znajdują się w kuchennych szafkach.

  Jak usunąć brzydką woń z lodówki? Dobrą metodą jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Do niewielkiej miski należy wsypać odrobinę proszku, a następnie włożyć naczynie do chłodziarki. W podobny sposób zadziałają ziarna kawy, proszek do pieczenia oraz sok z cytryny. Warto przy tym pamiętać, aby środki pochłaniające nieprzyjemne zapachy w lodówce wymieniać co 2–3 dni.

  Nieprzyjemny zapach z lodówki – czy oczyszczacz powietrza zniweluje brzydkie aromaty w kuchni? 

  Nieprzyjemny zapach z lodówki może roznieść się na całą kuchnię. Aby zlikwidować ten problem, można po prostu wywietrzyć pomieszczenie, jednak jest to działanie krótkotrwałe. Aby na stałe pozbyć się przykrych aromatów, lepiej zainwestować w oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie regularnie filtruje powietrze i usuwa z niego nie tylko brzydkie zapachy, ale również wszelkiego typu zanieczyszczenia, jak smog, kurz, roztocza czy grzyby. Dzięki temu kuchnia zawsze będzie sprawiać wrażenie czystej i odświeżonej.

  Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, warto dostosować urządzenie do metrażu pomieszczenia. Najważniejszym parametrem jest jednak odpowiedni filtr do oczyszczacza powietrza. Jeżeli sprzęt ma służyć do niwelowania brzydkich zapachów, powinien być wyposażony w filtr węglowy aktywowany. Jego działanie może być także wzmocnione dzięki filtrowi HEPA, który zwalcza również kurz i roztocza. Jeżeli zależy nam na pozbyciu się nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza z jonizatorem.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto postawić go w kuchni?

  Bez wątpienia warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza do kuchni. Urządzenie bez trudu poradzi sobie z aromatami wydobywającymi się z lodówki. Nie zamaskuje ich tak, jak odświeżacze w sprayu, a odfiltruje, sprawiając, że znikną na dobre. To jednak nie wszystko. Oczyszczacz zniweluje także inne zapachy, które wydzielają się, np. podczas gotowania. Dodatkowo, w razie potrzeby, sprzęt można przenieść do innego pomieszczenia. Sprawdzi się bowiem w każdym pokoju.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?