Kuchenka mikrofalowa to przydatne urządzenie, dzięki któremu podgrzewanie, rozmrażanie czy grillowanie potraw jest bardzo proste. Pod wpływem użytkowania sprzęt zaczyna się jednak brudzić. Aby funkcjonował bez zarzutu, trzeba systematycznie go myć. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić mikrofalówkę.

Spis treści

  Tłuste plamy, zaschnięte resztki jedzenia, spalenizna – tego typu zabrudzenia to prawdziwa zmora posiadaczy kuchenek mikrofalowych. Choć sprzęt tego typu jest bardzo użyteczny, niestety gromadzi się w nim brud. Wiele osób zastanawia się więc, jak szybko wyczyścić mikrofalówkę. Kluczem do sukcesu są regularne porządki. Kuchenkę najlepiej jest myć po każdym użyciu. Można do tego wykorzystać zarówno specjalistyczne preparaty, jak i sprawdzone, domowe sposoby.

  Jak czyścić mikrofalówkę? Podstawowe zasady

  Zastanawiasz się, jak wyczyścić mikrofalę w prosty sposób? Należy pamiętać o kilku ogólnych regułach. Przede wszystkim przed przystąpieniem do zabiegu trzeba odłączyć sprzęt od prądu – dzięki temu porządki będą w pełni bezpieczne.

  Zanim zacznie się mycie mikrofalówki na mokro przy użyciu detergentów lub domowych środków, warto też usunąć z niej nieco większe zabrudzenia (np. resztki jedzenia). Można to zrobić przy użyciu drewnianej szpatułki lub długiego patyczka. Podczas zeskrobywania zanieczyszczeń trzeba jednak wykazać się dużą ostrożnością, aby nie porysować sprzętu.

  Przed porządkami należy też zwrócić uwagę na dobór odpowiednich akcesoriów. Do mycia mikrofali dobrze sprawdzą się miękkie gąbki oraz szmatki wykonane z bawełny lub mikrofibry. Należy z kolei unikać metalowych drapaków oraz ostrych myjek.

  Jak czyścić mikrofalówkę przy użyciu detergentów?

  Zastanawiając się, jak szybko wyczyścić mikrofalówkę, warto sięgnąć po sprawdzone detergenty. Należy wybierać środki, które są przeznaczone do mycia tego typu sprzętu AGD. Nieodpowiednie i zbyt mocne preparaty mogą bowiem przeniknąć do jedzenia. Ich chemiczny zapach będzie też długo utrzymywał się w środku urządzenia.

  Poza specjalistycznymi detergentami do mycia kuchenek mikrofalowych dobrze sprawdzi się też płyn do mycia naczyń. Można nim wyczyścić zarówno wnętrze sprzętu, jak i wyjmowane talerze obrotowe oraz obudowę.

  Jak wyczyścić mikrofalówkę cytryną?

  Niektóre osoby nie lubią używać chemicznych preparatów, ponieważ stawiają na ekologiczny styl życia. Jak wyczyścić mikrofalówkę w środku bez użycia specjalistycznych płynów? Z pomocą przychodzi wówczas naturalny środek, jakim jest cytryna. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można pozbyć się różnego typu plam, również tych zaschniętych. Dodatkowo świetnie neutralizuje ona nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się ze sprzętu, gdy kuchenka była długo niemyta lub gdy podgrzewało się w niej potrawę o wyjątkowo intensywnym aromacie.

  Jak wyczyścić mikrofalę cytryną? Cały zabieg jest bardzo prosty. Do miski należy wlać pół litra wody, dodać sok z jednej cytryny (lub pokrojone cząstki owocu), a następnie włożyć naczynie z roztworem do wnętrza kuchenki. Potem wystarczy włączyć urządzenie na najwyższą moc na jakieś 4–5 minut. Dzięki temu wytworzy się para wodna, która świetnie rozpuści i zmiękczy nawet uporczywe zabrudzenia. Po tym czasie trzeba wyjąć miskę, a znajdującą się w niej ciepłą wodę z cytryną wykorzystać do umycia wnętrza sprzętu przy użyciu gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Na koniec wystarczy przetrzeć mikrofalówkę szmatką zwilżoną w samej wodzie.

  Jak umyć mikrofalówkę przy pomocy octu?

  Innym sposobem na to, jak umyć mikrofalówkę bez wysiłku, jest zastosowanie octu. Płyn ten jest chętnie wykorzystywany podczas domowych porządków. Nie tylko świetnie oczyszcza i nadaje blask, lecz także dobrze odkaża myte nim powierzchnie. Jak wyczyścić mikrofalówkę octem? Zabieg przypomina metodę zastosowaną przy wykorzystaniu cytryny. Do miski należy wlać wodę i ocet w proporcji 1:1. Następnie trzeba wstawić naczynie do kuchenki, włączyć ją na 5 minut, a na koniec wyjąć mieszankę i umyć nią wnętrze sprzętu przy pomocy szmatki.

  Choć jest to sprawdzona metoda na to, jak szybko wyczyścić mikrofalówkę, niektórzy się przed nią wzbraniają. Wszystko dlatego, że ocet ma charakterystyczny, intensywny zapach, który dla niektórych może okazać się drażniący. Na szczęście łatwo się go pozbyć. Poza wywietrzeniem kuchni dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie sprawdzonego oczyszczacza powietrza. Warto zastosować np. sprzęt Tefal Pure Air Genius. W przypadku pomieszczenia o powierzchni do 10 m2 urządzenie jest w stanie przefiltrować w nim całe powietrze już w 4 minuty. Dzięki zaawansowanemu, 4-poziomowemu systemowi filtracji usunie z niego zarówno kurz, alergeny czy pyłki, jak i nieprzyjemne zapachy. Kuchnia będzie więc w kilka chwil pachnieć czystością.

  Jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny?

  Czasami w kuchence mikrofalowej mogą pojawić się wyjątkowo trudne do usunięcia plamy. Są nimi najczęściej przypalone resztki jedzenia, które powstają poprzez nieodpowiednie stosowanie funkcji grilla lub termoobiegu. Jak umyć mikrofalówkę w środku, aby sprawnie pozbyć się takich zabrudzeń? Trzeba wówczas sięgnąć po sodę oczyszczoną. W szklance wody należy rozpuścić 2–3 łyżki proszku, a następnie wstawić naczynie do kuchenki i podgrzewać je w niej przez 5 minut. Na koniec wystarczy przetrzeć wnętrze sprzętu przy pomocy papierowego ręcznika.

  Jak wyczyścić mikrofalę od zewnątrz?

  Zastanawiając się, jak wyczyścić mikrofalę, nie można zapominać o obudowie sprzętu. Najlepiej umyć ją przy pomocy mieszanki wody i octu. Wystarczy zwilżyć w roztworze miękką ściereczkę, a następnie przetrzeć nią całe urządzenie. Dzięki takiemu zabiegowi obudowa będzie wręcz lśniła czystością.

  Podczas porządków trzeba też pamiętać o wentylatorach, które znajdują się z tyłu sprzętu. Z biegiem czasu, zaczyna się w nich zbierać kurz i inne, drobne pyłki. Jak czyścić mikrofalówkę, by usunąć tego typu zanieczyszczenia? W tym przypadku najlepiej zastosować sprawdzony odkurzacz, np. bezworkowy sprzęt Tefal Compact Power XXL. Urządzenie ma dużą moc ssącą i specjalny filtr cyklonowy, który świetnie odseparowuje wszelkie drobiny, gwarantując skuteczne porządki. Oprócz tego jest wyposażone w zestaw przydatnych ssawek. Odkurzając wentylatory kuchenki mikrofalowej, najlepiej wybrać mniejszą i bardziej precyzyjną szczotkę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?