Mole spożywcze to owady, które bytują w kuchni. Najczęściej gnieżdżą się w sypkich produktach żywnościowych takich jak mąka, ryż czy kasza. Choć nie są groźne dla zdrowia człowieka, ich obecność może być bardzo uciążliwa. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się moli spożywczych.

Spis treści

  Mole spożywcze mogą bardzo łatwo zadomowić się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. O wiele trudniej jest je usunąć. Zastanawiając się, jak pozbyć się moli kuchennych, w pierwszej kolejności należy więc postawić na profilaktykę. Jeśli jednak mimo wszystko owady zalęgną się w pożywieniu, można je wyeliminować dzięki zastosowaniu domowych sposobów lub chemicznych środków.

  Jak odstraszyć mole spożywcze? Profilaktyka to podstawa

  Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się moli spożywczych z domu. Najważniejsze jednak, aby w ogóle nie pozwolić im się w nim zalęgnąć. Dlatego bardzo istotne są pewne działania profilaktyczne, dzięki którym można zminimalizować ryzyko pojawienia się uciążliwych owadów.

  Insekty przenoszą się do domu najczęściej w sypkich produktach spożywczych. Kupując ryż, kaszę, mąkę, cukier, przyprawy czy różnego typu ziarna, zawsze trzeba więc sprawdzić, czy ich opakowania nie są naruszone. Dzięki temu można mieć pewność, że nie przedostał się do nich żaden owad. Czasami wystarczy nawet pobieżne przejrzenie zakupów, by oszczędzić sobie kłopotów i palących pytań związanych z tym, jak skutecznie pozbyć się moli spożywczych z kuchni.

  Aby uchronić sypkie produkty przed rozwojem larw owadów, należy też odpowiednio je przechowywać. Artykuły żywnościowe nie powinny być przetrzymywane w foliowych torebkach – takie warunki sprzyjają pojawieniu się insektów. Najlepiej więc zaopatrzyć się w zamykane, szklane pojemniki ze szczelną pokrywką i przesypywać do nich mąkę, ryż itp. Nie tylko chronią one jedzenie przed molami, lecz także wyglądają bardzo estetycznie. Aby mieć pewność, że nie dostaną się do nich owady, zanim przełoży się sypkie produkty do słoików, warto wstawić żywność na kilka dni do zamrażalnika. Pod wpływem niskiej temperatury ewentualne larwy na pewno zginą.

  Chcąc uchronić się przed molami spożywczymi, warto też robić regularnie przeciągi w kuchni. Podczas wietrzenia należy otworzyć wszystkie szuflady oraz szafki.

  Jak się pozbyć moli spożywczych? Gruntowne porządki

  Niestety, nawet mimo profilaktyki, insekty mogą stać się problemem. Czasami wystarczy drobne niedopatrzenie, by owady pojawiły się w kuchennych szafkach. Warto wówczas wiedzieć, jak pozbyć się larw moli spożywczych oraz dorosłych osobników.

  Gdy tylko zauważy się owady, od razu należy przeprowadzić przegląd artykułów spożywczych na kuchennych półkach i w szafkach. W ten sposób można znaleźć miejsce, w którym się zagnieździły. Gdy odkryje się ich źródło, należy wyrzucić produkty, w których się zalęgły. To jedyny skuteczny sposób na to, jak pozbyć się moli z kuchni. Najlepiej wyrzucić także inne opakowania, z którymi mogły mieć kontakt insekty – takie działanie profilaktyczne zwiększa pewność, że owady nie będą stanowiły długotrwałego problemu.

  Następnie należy przeprowadzić gruntowne porządki i dokładnie posprzątać półki, szuflady i szafki znajdujące się w kuchni. Po opróżnieniu ich ze wszystkich produktów, w pierwszej kolejności trzeba je odkurzyć. Warto do tego wykorzystać odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Ultimate o mocy aż 180 Air Wattów i poziomie filtracji sięgającej 99,99%. Urządzenie ma bardzo wygodną konstrukcję, a dzięki elastycznej rurze i technologii Flex świetnie dociera nawet do najmniejszych zakamarków półek, usuwając z nich wszelkie okruszki oraz małe larwy moli, które mogą się w nich znajdować. To bardzo istotne, ponieważ owady często ukrywają się w rogach mebli i innych trudno dostępnych miejscach.

  Dla jeszcze większego komfortu można skorzystać z opcji odkurzacza ręcznego. Poza uprzątnięciem wnętrza mebli należy odkurzyć ich tylną część, a także podłogę i ściany w kuchni. Dzięki temu istnieje pewność, że żadne larwy nie pozostaną w pomieszczeniu.

  Zastanawiając się, jak się pozbyć moli kuchennych, nie można też zapomnieć o dokładnym przemyciu półek i szafek. Po odkurzeniu należy przetrzeć je bawełnianą szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.

   

  Dowiedz się również jak skutecznie pozbyć się robaków w domu.

  Jak pozbyć się moli z kuchni? Domowe sposoby i chemiczne środki

  Jak się pozbyć moli z kuchni na dobre? Po gruntownych porządkach warto jeszcze raz przetrzeć wnętrze półek, szuflad i szafek, tym razem przy użyciu innych środków. Najlepiej wykorzystać do tego ocet winny lub mieszankę przygotowaną na bazie wody i octu zmieszanych w proporcjach 1:1 z dodatkiem olejku eterycznego o zapachu cytrusów lub goździków. Umycie powierzchni takimi naturalnymi preparatami skutecznie odstraszy mole. Dodatkowo wnętrza mebli można delikatnie „podsuszyć” przy pomocy suszarki do włosów. Owady bowiem bardzo nie lubią wysokich temperatur.

  Oprócz tego w szafkach warto postawić miseczki wypełnione gorącym octem. Należy zostawić je we wnętrzu mebli aż do wystygnięcia płynu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zastosowanie suszonych ziół lub owoców. Doskonałym zabezpieczeniem półek, szafek i szuflad przed molami jest włożenie do nich goździków, anyżu, wanilii, liści laurowych oraz suszonych plasterków cytryn lub pomarańczy. Najlepiej umieścić je w siateczkowych woreczkach. Będą one roztaczały niezwykle piękny aromat, a przy tym dobrze odstraszą mole spożywcze.

  Należy jednak pamiętać, że kwestia tego, jak pozbyć się moli spożywczych, to zazwyczaj złożony proces. Nie zawsze od razu uda się wyeliminować wszystkie szkodniki. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie specjalnych pułapek na owady. Bez problemu można kupić je w sklepach stacjonarnych z produktami do domu lub przez internet. Tego typu pułapki przykleja się wewnątrz szafki – przyciągają insekty, które podczas kontaktu z nimi przylepiają się do nich i giną. Jeden produkt działa zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy.

  Pułapkę na mole można również zrobić samodzielnie. Do miseczki wystarczy wlać odpowiednie produkty, a następnie postawić je wewnątrz szafki lub na półce. Do zneutralizowania owadów można wykorzystać m.in. ocet winny zmieszany z wytrawnym winem, ocet jabłkowy, a także ocet z dodatkiem olejków eterycznych: goździkowego, lawendowego i cytrusowego.


  Przeczytaj także i dowiedz się jak pozbyć się moli ubraniowych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?