Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które przyda się w każdym domu. Dzięki niemu można pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń, w tym smogu i alergenów. Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Spis treści

  Prawidłowe oczyszczanie powietrza jest niezwykle ważne. Współcześnie coraz więcej osób zmaga się z różnego typu alergiami, które wywołują wiele niepożądanych dolegliwości. Dodatkowym problemem jest smog, który pojawia się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Aby zadbać o swoje zdrowie i zniwelować niekorzystne czynniki zewnętrzne, warto więc zainwestować w oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w tym m.in. oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy jonizatorem, które wyróżniają się dodatkowymi zaletami.

  Jak działa oczyszczacz powietrza do domu?

  Mechanizm działania urządzenia jest niezwykle prosty. Domowy oczyszczacz powietrza posiada rodzaj wentylatora, który wymusza obieg powietrza – jest ono zasysane do urządzenia, filtrowane, a następnie ponownie uwalniane do otoczenia. Dzięki temu staje się świeże i czyste. W zależności od modelu oczyszczacz powietrza do mieszkania może również mieć dodatkową funkcję jonizowania lub nawilżania.

  Co ważne, urządzenie do oczyszczania powietrza może likwidować wiele różnorodnych zanieczyszczeń. Należą do nich kurz, smog, brzydkie zapachy (w tym dym papierosowy), alergeny (np. pyłki drzew i kwiatów), a także roztocza i drobnoustroje.

  Dlaczego oczyszczanie powietrza jest tak ważne?

  Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza. Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Choć smog i alergeny kojarzą się głównie ze środowiskiem zewnętrznym, przedostają się również do pomieszczeń. W budynkach gromadzi się kurz, a także lotne związki organiczne, których źródłami mogą być np. materiały wykończeniowe, dywany czy środki czyszczące. Warto też pamiętać, że o ile trudno jest uniknąć zanieczyszczeń podczas przebywania na zewnątrz, o tyle w pomieszczeniach można kontrolować ich poziom. Właśnie w tym celu powstały domowe oczyszczacze powietrza.

  Człowiek robi przeciętnie ok. 16 wdechów na minutę. Podczas każdego z nich do płuc wtłaczane jest ok. 0,5 l powietrza. Gdy jest ono nieprzefiltrowane, do organizmu dostają się również szkodliwe pyły i substancje, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób płuc czy układu krążenia. Oczyszczacz powietrza w domu pozwala na obniżenie tego ryzyka. Ponadto, pomaga w wyeliminowaniu wielu uciążliwych dolegliwości związanych z obecnością zanieczyszczeń, takich jak bóle głowy czy trudności z oddychaniem. Widać więc wyraźnie, że jest to sprzęt pożądany w gospodarstwie domowym. Warto zainwestować zwłaszcza w oczyszczacz powietrza dla dziecka, ponieważ maluchy są bardziej podatne na negatywne działanie zanieczyszczeń.

   

  Zobacz także: Jak nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać?

   

  Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Rodzaje sprzętu

  Najlepszy oczyszczacz powietrza to taki, który jest dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Dostępnych jest wiele różnorodnych produktów, wśród których na uwagę zasługują:

  Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

  Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to dobra propozycja dla osób, które źle znoszą sezon grzewczy. W trakcie zimy powietrze w mieszkaniach jest wyjątkowo suche, co może powodować kaszel, chrypkę, problemy z oddychaniem czy podrażnienia skóry związane z jej przesuszeniem. Nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym pozwala więc na redukcję zarówno suchości powietrza, jak i znajdujących się w nim zanieczyszczeń.

  Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza może występować w kilku odmianach. Podstawowe różnice w produktach dotyczą zwłaszcza funkcji nawilżania. Pod tym względem wyróżnia się m.in. oczyszczacz powietrza z nawilżaczem parowym, ewaporacyjnym oraz ultradźwiękowym.

  Oczyszczacz powietrza dla alergika

  Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać? Przede wszystkim taki, który dokładnie usuwa nie tylko pyłki roślin, ale również zarodniki pleśni, drobnoustroje czy roztocza. Takie urządzenie powinno być więc wyposażone w wysokiej jakości filtry. Warto też zwrócić uwagę na powierzchnię filtracji i na tej podstawie dostosować oczyszczacz powietrza z kurzu i alergenów do wymiarów danego pomieszczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że mały oczyszczacz powietrza niekoniecznie sprawdzi się w przestronnym pokoju.

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

  Oczyszczanie powietrza z kurzu i innych alergenów to także domena urządzenia z jonizatorem. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii sprzęt przywraca równowagę jonową w pomieszczeniu, a co za tym idzie, podnosi komfort życia. Jego główne działanie to eliminowanie mikroorganizmów chorobotwórczych (bakterii i wirusów) oraz likwidacja alergenów. Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu poprawia więc ogólne samopoczucie oraz korzystnie oddziałuje na poziom koncentracji i jakość snu.

  Oczyszczacz powietrza ze smogu

  Smog to jedno z najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza. Jego działanie jest wyjątkowo niekorzystne i może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym niewydolności oddechowej, chorób serca, astmy czy nowotworów. Oczyszczacz powietrza na smog ma za zadanie zmniejszenie ekspozycji na niebezpieczne pyły. Sprzęt tego typu powinien być wyposażony w zaawansowany system filtrów, wśród których najważniejszy jest filtr HEPA.

  Jakie filtry powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza?

  Zastanawiając się, jak wybrać oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na filtry, które posiada urządzenie. Dobry sprzęt powinien być wyposażony w:

  • filtr wstępny, służący do usuwania dużych pyłków,
  • filtr HEPA (minimum E10 lub wyższy), którego zadaniem jest eliminacja groźnych pyłów PM 2,5, będących elementem smogu,
  • filtr węglowy, przystosowany do usuwania lotnych związków organicznych i brzydkich zapachów.

  Najlepiej, aby oczyszczacz powietrza i nawilżacz miał tzw. filtr wodny, czyli matę ewaporacyjną, a oczyszczacz powietrza z jonizatorem – jonizator kationowo-anionowy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1