Czyszczenie piekarnika to nie lada sztuka. Z reguły dzieje się tak dlatego, że zanim przypomnimy sobie o takim obowiązku, brud jest już zapieczony tak mocno, że naprawdę trudno go usunąć bez szorowania. Są jednak skuteczne domowe sposoby czyszczenia piekarnika, a także gotowe preparaty dostępne w sklepach.

Spis treści

  Jak wyczyścić piekarnik? Regularne sprzątanie bez szorowania

  Czyszczenie piekarnika wymaga regularności. Zabieg ten powinno się wykonywać właściwie po każdym jego użyciu. Niestety większość użytkowników przypomina sobie o tym znacznie rzadziej. W efekcie z każdym kolejnym użyciem piekarnika pozostały w środku brud jeszcze mocniej się zapieka, przez co jego usunięcie robi się coraz trudniejsze. Co więcej, gromadzący się brud może prowadzić do pojawienia się w kuchni nieprzyjemnych zapachów, szczególnie podczas pracy piekarnika. Oczywiście dobrze pracujący oczyszczacz powietrza, wyposażony m.in. w filtr węglowy pochłaniający dym i inne opary, poradzi sobie z tym problemem. Takie produkty jak TEFAL INTENSE PURE AIR pozwalają na usunięcie nie tylko brzydkiego zapachu, ale także szkodliwych substancji z powietrza, np. formaldehydu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oczyszczacz powietrza usunie skutek, a nie przyczynę problemu, którą jest nagromadzony w piekarniku brud. Im większa regularność w czyszczeniu piekarnika, tym łatwiejsze i szybsze będzie jego sprzątanie. Dzięki wysokim standardom czystości w połączeniu z pracą oczyszczacza w kuchni będzie pachnieć tylko aromatem przygotowywanych potraw.

  Zobacz także: Jak zaplanować sprzątanie?

  Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

  Czyszczenie piekarnika solą i sokiem z cytryny to dwa najpopularniejsze domowe sposoby na pozbycie się przypalonego tłuszczu. Sok z kilku cytryn wystarczy wlać razem z wodą do naczynia żaroodpornego i umieścić je w piekarniku. Roztwór należy trzymać w środku od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w temperaturze od 120 do 200℃. Nie tylko sprawi on, że wnętrze będzie pięknie pachniało, lecz także usunie cały zaschnięty tłuszcz. Wnętrze piekarnika wystarczy później jedynie delikatnie przetrzeć ściereczką. Drugim sposobem czyszczenia piekarnika jest usunięcie zanieczyszczeń wilgotną ściereczką z solą. Przy większych zabrudzeniach można posypać solą zabrudzone miejsca i podgrzać piekarnik do 50℃. Gdy sól zmieni kolor na brązowy, należy wyłączyć piekarnik, poczekać, aż ostygnie i delikatnie przetrzeć problematyczne miejsca.

  Jak wyczyścić piekarnik sodą?

  Czyszczenie piekarnika za pomocą sody oczyszczonej to jeden z bardziej popularnych domowych sposobów na pozbycie się zabrudzeń. Soda sprawdza się w czyszczeniu zlewów, usuwaniu plam, odkamienianiu czajnika. Jest także skuteczna w usuwaniu zabrudzeń ze ścian i drzwi piekarnika i cudownym „lekarstwem” na przypalone w piekarniku miejsca. Wystarczy zmieszać sodę z wodą i nanieść ja na miejsca, gdzie znajduje się przypalony tłuszcz. Należy pozostawić mieszankę, aż dokładnie wsiąknie w tłuste powierzchnie, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

  Zobacz także: Jak odkamienić czajnik?

  Jak wyczyścić piekarnik octem?

  Wyczyszczenie piekarnika elektrycznego z użyciem octu to jedna ze skuteczniejszych metod. Ocet wystarczy zmieszać z wodą, nasączyć nim ściereczkę i przyłożyć do zabrudzonej powierzchni. Podobnie jak w przypadku sody należy odczekać, aż roztwór wchłonie się w plamę i ją rozpuści. Jeśli preparat nie działa wystarczająco mocno, można dodać do gotowej mieszanki odrobinę płynu do mycia naczyń. W przypadku bardzo starych i zapieczonych zabrudzeń do piekarnika można wstawić żaroodporne naczynie z mieszanką octu, płynu do naczyń i wody. Następnie trzeba nagrzać piekarnik do 150℃ i pozwolić mu pracować przez około 45 minut. Po wystygnięciu wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika miękką ściereczką.

  Jak wyczyścić piekarnik parą?

  Wyczyszczenie nowoczesnego piekarnika z termoobiegiem lub parowego nie stanowi większego wyzwania. Najnowsze urządzenia są wyposażone w program do autoczyszczenia za pomocą gorącej pary. Piekarnik rozgrzewany jest wtedy do bardzo wysokiej temperatury, a jego drzwiczki automatycznie się blokują, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo i uchronić przed przypadkowym (i bardzo niebezpiecznym w takiej sytuacji) otwarciem drzwi. Nawet jeśli piekarnik nie jest wyposażony w system autoczyszczenia, to jeśli ma zintegrowany system parowy, można najpierw namoczyć uporczywe zabrudzenia, uruchamiając parę. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć wszelkie zabrudzenia z powierzchni piekarnika.

  Gotowe preparaty do czyszczenia piekarnika

  Piekarnik można wyczyścić również przy użyciu środków chemicznych, które można znaleźć w drogeriach. Dostępne są pasty do czyszczenia piekarnika, które należy nałożyć na zabrudzenia za pomocą wilgotnej ściereczki, a następnie wszystko zetrzeć ściereczką. Innym środkiem jest spray do czyszczenia piekarnika, który rozpuszcza tłuszcz, przypalenia i trudne do usunięcia resztki żywności. Można go używać po każdym użyciu piekarnika. W sklepach można znaleźć również specjalne pianki myjące, które pomogą usunąć zaschnięty tłuszcz bez szorowania.

  Jakie elementy piekarnika trzeba wyczyścić?

  Czyszczenie piekarnika nie powinno obejmować jedynie samego wnętrza. Kratki i blachy warto wyjąć i wyczyścić osobno. Z ich umyciem poradzą sobie niektóre zmywarki. Co ważne, sporą część szyb od piekarnika również można bez problemu wyjąć i umyć, co ułatwia cały proces. Absolutnie nie można zapominać o czyszczeniu gumowych uszczelek. Do tego celu najlepiej użyć wody z mydłem. Dzięki takiej metodzie uszczelki będą nie tylko czyste, ale będą się szczelnie zamykać, co ogranicza utratę ciepła i energii.

  Jak pozbyć się brzydkiego zapachu podczas czyszczenia?

  Czyszczenie piekarnika, szczególnie po bardzo długim czasie, może wiązać się z nieprzyjemnymi zapachami pojawiającymi się w kuchni. Z każdą wonią poradzi sobie oczyszczacz powietrza INTENSE PURE AIR firmy TEFAL. Dzięki czterem poziomom filtracji, z których każdy odpowiada za usunięcie określonego rodzaju zanieczyszczeń, oczyszczacz radzi sobie z każdym przykrym i niebezpiecznym dla zdrowia zapachem. Jest to szczególnie istotne, jeśli do czyszczenia piekarnika używamy chemicznych detergentów. Co ważne, inteligentny czujnik oczyszczacza mierzy poziom zanieczyszczeń, a w przypadku ich większej ilości wzmacnia intensywność pracy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?