Czysty dom to nie tylko zadbane meble i umyte okna. Brud zbiera się na każdej powierzchni, nawet niewidocznej gołym okiem. Najciężej utrzymać w czystości miejsca trudno dostępne, takie jak szczebelki w kaloryferze. Jest jednak wiele metod, aby je skutecznie wyczyścić.

Spis treści

  Mycie grzejników wcale nie musi być uciążliwe. Z łatwością można wyczyścić nawet kaloryfery żeberkowe. Warto się dowiedzieć, w jaki sposób dbać o urządzenia grzewcze.

  Najpopularniejsze rodzaje kaloryferów

  Urządzając mieszkanie, warto zwrócić uwagę nie tylko na dobór mebli i dodatków, ale również na jego funkcjonalność. Bardzo ważnym aspektem jest ogrzewanie. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach jest nie tylko nieprzyjemne, ale również szkodliwe dla zdrowia. Dlatego należy zastanowić się nad wyborem grzejnika dostosowanego do wielkości i rodzaju pomieszczenia. Przed podjęciem decyzji w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jaką instalację grzewczą posiada budynek. Kaloryfer powinien być dopasowany do zainstalowanych rur i kotła grzewczego.

  Popularne kilkadziesiąt lat temu kaloryfery żeliwne są bardzo ciężkie i masywne, przez co nie mogą być montowane na ścianach gipsowo-kartonowych, typowych dla nowego budownictwa. W przypadku cienkich ścian najlepiej zastosować kaloryfery konwektorowe. Szczególnym typem grzejników są modele dekoracyjne, które mogą w oryginalny sposób ozdobić każde wnętrze. Jednakże najpopularniejszym rodzajem grzejnika są kaloryfery panelowe, zwane płytowymi. Są instalowane w każdym nowym budynku, wyglądają bardzo estetycznie, a przy tym znakomicie spełniają funkcje grzewcze. W łazienkach montowane są najczęściej wysokie modele drabinkowe, potocznie zwane ręcznikowcami.

  Zobacz także: Nawilżacz powietrza na kaloryfer - jakie ma zalety?

  Jak wyczyścić kaloryfer z kurzu?

  Kurz osadza się wszędzie, a usunięcie go z miejsc trudno dostępnych może być czynnością męczącą. Pyłki, które gromadzą się na kaloryferach, są szczególnie uciążliwe w sezonie grzewczym, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają nieprzyjemny zapach. Choć pozornie czyszczenie grzejników kojarzy się z czymś mozolnym i czasochłonnym, w rzeczywistości wcale nie jest takie trudne.

  Sposób mycia grzejników zależy głównie od ich typu. Najłatwiej wyczyścić kaloryfery szczebelkowe, ponieważ posiadają otwartą konstrukcję. To pozwala dostać się do jego zakamarków. Więcej problemów mogą sprawiać modele panelowe, które wymagają zdjęcia kratki i osłonki – dla wielu osób jest to wystarczająca przeszkoda do podjęcia działań porządkowych. Bez względu jednak na rodzaj urządzenia grzewczego trzeba wybrać odpowiednie akcesoria do czyszczenia kaloryferów. Przed przystąpieniem do pracy należy wyposażyć się przede wszystkim w specjalistyczną szczotkę do czyszczenia grzejników. Jest wykonana z mikrowłókien, dzięki czemu nie tylko skutecznie usuwa kurz, ale również zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Przydadzą się również ściereczki z mikrofibry oraz preparat przeciw kurzowi (np. w aerozolu lub w płynie). W ten sposób najlepiej czyści się miejsca między szczebelkami. Wymaga to dużej precyzji, dlatego wskazana jest praca manualna. Sprawdzony sposób to również czyszczenie odkurzaczem.

  Czyszczenie kaloryferów odkurzaczem

  Przed przystąpieniem do czyszczenia kaloryferów za pomocą odkurzacza warto upewnić się, czy wyłączone jest ogrzewanie. Pierwszą czynnością w myciu kaloryfera powinno być usunięcie najgrubszych warstw brudu. Tu niezbędne mogą się okazać końcówki odkurzacza, takie jak ssawka szczelinowa lub ssawka pędzel. Istnieją również specjalne szczotki do czyszczenia kaloryferów, które nakłada się na rurę odkurzacza. Sprawdzą  się zwłaszcza przy czyszczeniu trudno dostępnych miejsc w grzejnikach żeberkowych.

  Istnieje wiele różnorodnych końcówek do odkurzacza, które znajdą zastosowanie w czyszczeniu kaloryferów. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest wykorzystanie dyszy szczelinowej z nasadką w kształcie lejka. Zapewnia ona dokładne usunięcie pyłków i kurzu. Można jej używać również do pielęgnacji tapicerek i dywanów, a nawet klawiatur.

  Chcąc wymyć kaloryfer za pomocą odkurzacza, warto wyposażyć się w zestaw ssawek różnej wielkości, które samodzielnie dopasowuje się do rozmiaru urządzenia grzewczego lub poszczególnych jego elementów (np. żeberek). Ssawki posiadają zazwyczaj uniwersalną budowę, dzięki czemu pasują do wielu modeli odkurzaczy. Elastyczne końcówki skonstruowane są tak, że dostaną się nawet do bardzo wąskich miejsc, do których tradycyjne szczotki nie są w stanie dotrzeć. Ssawki można używać do czyszczenia na sucho i mokro. Są stosowane zarówno do celów domowych, jak i przemysłowych.

  Domowe sposoby czyszczenia kaloryferów

  Jeśli nie masz możliwości umycia kaloryfera za pomocą odkurzacza, możesz skorzystać z innych, sprawdzonych metod. Wystarczy, że wyposażysz się w drewniany drążek (np. kij od szczotki) i przykleisz do niego wilgotną ściereczkę. Warto wówczas pod grzejnikiem umieścić ręcznik, aby osadzał się na nim kurz. Chcąc zapewnić sobie jak najlepsze efekty, czynności należy wykonywać z góry do dołu. To najlepszy sposób na wyczyszczenie tylnej części urządzenia. Wiele osób nie wie również, jak wyczyścić kaloryfer wewnątrz. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie suszarki do włosów. Jej dyszę trzeba przyłożyć do górnej części grzejnika i uruchomić na najwyższych obrotach. W tym przypadku także warto podłożyć pod grzejnik ręcznik na opadający pył. Kaloryfery o nieskomplikowanej budowie i konstrukcji dobrze jest czyścić za pomocą ściereczki nasączonej wodą i płynem do mycia naczyń. Ważne, aby po przetarciu na mokro całą powierzchnię wytrzeć do sucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5