Parkiet drewniany to elegancka ozdoba domu, która pasuje do wnętrz o różnym stylu, zarówno bardziej nowoczesnym, jak i retro, vintage czy art deco. Aby drewniana podłoga dobrze się prezentowała przez wiele lat, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia.

Spis treści

  Regularna pielęgnacja i odpowiednie mycie drewnianego parkietu może ograniczyć zużywanie podłogi, a jednocześnie zapewni jej atrakcyjny wygląd przez wiele lat. Jedną z ważnych zasad pielęgnacji podłóg z drewna jest przestrzeganie instrukcji, jakie widnieją na środkach czystości. Eksperymentowanie ze środkami chemicznymi może na stałe zniszczyć bądź oszpecić delikatną powierzchnię parkietu.

  Pierwsza konserwacja drewnianego parkietu

  Fabryczne wykończenie drewnianych parkietów lakierem to skuteczny środek impregnujący, który tworzy na powierzchni podłogi dodatkową powłokę ochraniającą przed nadmiernym zużywaniem oraz zabrudzeniami i wilgocią. Regularna konserwacja i mycie parkietu lakierowanego przedłuża jego żywotność i trwałość. Nałożenie specjalistycznego lakieru na podłogę najlepiej zlecić firmie, która układała parkiet. Ma się wówczas pewność, że preparat impregnujący został nałożony dokładnie i prawidłowo.

  Do późniejszej samodzielnej pielęgnacji drewnianych parkietów można użyć gotowego preparatu do konserwacji lakierowanych powierzchni. Tego typu środki tworzone są zwykle na bazie wody z dodatkiem poliuretanu i dostępne są zarówno w wersji matowej, jak i połyskującej. Specjalna pasta do podłóg lakierowanych nie wymaga rozcieńczania. Parkiet wystarczy wcześniej dokładnie oczyścić z piasku, kurzu i pyłu bez użycia wody, a następnie nakładać pastę równomiernie na całą powierzchnię podłogi, delikatnie wcierając, np. czystą ściereczką. Napastowany drewniany parkiet schnie około godziny.

  Jak dbać o parkiet lakierowany?

  Odpowiednia pielęgnacja lakierowanego parkietu to również dbanie, aby na jego powierzchni nie gromadził się piasek. Polakierowana powierzchnia ma niską odporność na tarcie, dlatego drobinki piasku działają na nią jak papier ścierny, niszcząc jej gładką strukturę. Podobnie działają również częste przemeblowania, chodzenie na wysokich obcasach czy odsuwanie krzeseł. Aby parkiet nie zniszczył się zbyt szybko, wystarczy bieżące zanieczyszczenia (zwłaszcza piasek) regularnie zamiatać bądź usuwać odkurzaczem, najlepiej wyposażonym w szczotkę o miękkim włosiu. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie przy drzwiach wejściowych specjalnej maty, która zbiera brud z obuwia, co przydaje się niezależnie od pory roku. Częste odkurzanie i okresowe przecieranie parkietu delikatnie zwilżoną szmatką to podstawowe czynności, jakie należy wykonywać, aby zadbać o ładny wygląd drewnianej podłogi.

  Zobacz także: Mopowanie - jaki robot sprzątająco-myjący wybrać?

  Jak myć lakierowany parkiet podłogowy?

  Drewnianych parkietów lakierowanych nie należy zbytnio namaczać. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie wilgotnej szmatki, choć sposób ten nie zawsze może być efektywny. Do czyszczenia silniejszych zabrudzeń, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, należy użyć mopa oraz specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia i pielęgnacji drewnianych powierzchni.

  Zobacz także: Jak czyścić płytki drewnopodobne? Jak je chronić?

  Specjalistycznej chemii do mycia lakierowanych powierzchni można poszukać w sklepach parkieciarskich. Tego typu preparaty można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich sprawdza się do codziennego stosowania. Dostępny jest w postaci koncentratu, który należy rozcieńczyć, bądź gotowego środka czyszczącego. Innym preparatem do mycia drewnianych parkietów z warstwą ochronnego lakieru na powierzchni jest specjalna pasta, którą stosuje się zwykle tuż po oczyszczeniu parkietu, aby dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię przed zanieczyszczeniami i zarysowaniem.

  Podczas mycia parkietu, nawet jeśli stosuje się do tego najlepszy środek czyszczący, nie należy przesadzać z wodą. Jej nadmiar może prowadzić do uszkodzenia, a nawet zniekształcenia drewnianych desek, pomimo wcześniejszego zastosowania warstwy impregnującej. Z tego względu przed myciem mopa należy dokładnie odsączyć z nadmiaru wody.

  Jak pielęgnować parkiet olejowany?

  Olejowanie drewnianego parkietu ma na celu utworzenie na jego powierzchni warstwy ochronnej, która zabezpieczy deski przed działaniem wilgoci i brudu. Pierwszą konserwację podłogi najlepiej wykonać tuż po jej ułożeniu, zlecając tę czynność, np. ekipie od jej montażu. Do samodzielnej pielęgnacji podłóg pokrytych olejem sprawdzą się specjalne środki do okresowego zabezpieczania i odświeżania parkietu, w których skład wchodzi np. olejek jojoba.

  Powierzchnię parkietu wystarczy oczyścić z kurzu i piasku, a następnie za pomocą miękkiego mopa nałożyć warstwę konserwującego oleju i pozostawić do całkowitego wyschnięcia na około 3 godziny. Oleju pielęgnacyjnego nie należy wcierać w powierzchnię podłogi.

  Jak myć parkiet olejowany?

  Do regularnego czyszczenia powierzchni olejowanych wystarczy klasyczny mop, szczotka bądź odkurzacz. Do silnych zabrudzeń najlepiej użyć specjalistycznych środków do pielęgnacji drewna i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, a zwłaszcza z wytycznymi dotyczącymi ilości używanego preparatu.

  Jak oczyścić silne zabrudzenia z parkietu olejowanego?

  Zwykłe mycie parkietu olejowanego najlepiej zacząć od usunięcia z jego powierzchni wszelkich zabrudzeń, np. za pomocą odkurzacza. Następnie należy na podłodze rozpylić specjalny środek czyszczący i pozostawić go, bez wcierania, na kilka minut. Za pomocą specjalnej maszyny polerskiej z miękką końcówką wystarczy usunąć warstwę nagromadzonego brudu, a potem dokładnie wytrzeć całą powierzchnię chłonną szmatką. Podłogę należy przemyć czystą wodą i pozostawić do samoistnego wyschnięcia, a czynność powtarzać, aż podłoga będzie lśnić czystością.

  Jeśli na powierzchni parkietu olejowanego pojawią się niewielkie przetarcia lub zarysowania, wówczas można w miejscu ich występowania zastosować specjalny barwiący olej pielęgnacyjny. Tego typu preparat przeznaczony jest do naprawy drewnianych parkietów wykonanych z ciemnych gatunków drewna pokrytych wcześniej barwiącymi olejami.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2