Wbrew pozorom woda utleniona to nie tylko środek przeznaczony do odkażania ran. 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru można stosować na bolące gardło, katar i grzybicę. Poza tym pełni funkcję detergentu w kuchni i łazience.

Spis treści

  Woda utleniona zmieszana z sodą oczyszczoną usunie zabrudzenia z fug i prysznica, a także pleśń, przebarwienia oraz smugi. Oprócz tego działa dezynfekująco i zabija zarazki, więc doskonale nadaje się do sprzątania domu.

  Czym jest woda utleniona?

  Woda utleniona kojarzy się przede wszystkim z zastosowaniem medycznym, ewentualnie kosmetycznym. Mało kto wie, że zastosowanie wody utlenionej jest o wiele szersze. Inna nazwa dla tego związku chemicznego to nadtlenek wodoru. Tę bezbarwną ciecz otrzymuje się metodą antrachinową w wyniku utleniania antracenodiolu gazowym tlenem. Woda utleniona ma właściwości bakteriobójcze i hemolityczne. Ze względów bezpieczeństwa nie sprzedaje się czystego nadtlenku wodoru. Na sklepowych półkach najczęściej spotyka się roztwór 3-procentowy lub 30-procentowy perhydrol. Woda utleniona to produkt stosowany do odkażania ran, jednak istnieje przekonanie, że opóźnia proces ich gojenia. Roztwory od 3% do 15% są stosowane w gospodarstwach domowych – pełnią funkcję wybielacza. Woda utleniona jest również używana we fryzjerstwie jako rozjaśniacz o roztworze procentowym wynoszącym od 3% do 12%.

  Woda utleniona – zastosowanie w domu

  Do czego służy woda utleniona, którą można znaleźć w każdym domu? Nadtlenek wodoru o 3-procentowym roztworze ma działanie dezynfekujące i doskonale zastępuje detergenty oraz chemiczne środki do czyszczenia powierzchni. Dzięki temu sprzątanie domu jest dużo bardziej ekologiczne, nie szkodzi zdrowiu i środowisku. Woda utleniona nadaje się do czyszczenia powierzchni kuchennych i łazienkowych. Powstała z niej i z sody oczyszczonej mieszanina (proporcja 1:1) lub stworzona z nich pasta usuwają zacieki i osad z mydła. Wystarczy rozprowadzić je na zabrudzonej powierzchni, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zmyć wodą. Pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej doskonale czyści fugi, pozostawiając powierzchnię wolną od zabrudzeń. Soda oczyszczona to jeden z najchętniej stosowanych środków do sprzątania domu. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy i usuwa kamień z różnych powierzchni. W połączeniu z wodą utlenioną zwiększa swoją skuteczność i chroni środowisko.

  Kolejnym przeznaczeniem wody utlenionej jest usuwanie grzyba. Pleśń najczęściej pojawia się w rogach ścian w łazience, kuchni, a nawet w źle wentylowanych pomieszczeniach. Wystarczy stworzyć roztwór z wody utlenionej i zwykłej w proporcji 1:1 i spryskać ścianę, pozostawiając mieszankę na kilka minut. Woda utleniona działa na grzyb skutecznie i szybko. Najkorzystniej jest ponowić zabieg w tym samym dniu.

  Woda utleniona służy również do odświeżania i rozjaśniania ubrań. Zamiast stosowania silnych, chemicznych wybielaczy wystarczy wlać pół butelki wody utlenionej do pojemnika na wybielacz i uruchomić pralkę. Przyżółkłe lub szare bluzki będą odświeżone i znacznie jaśniejsze.

  Czy woda utleniona zabija bakterie? Zastosowanie tego płynu w medycynie i kosmetologii udowadnia, że jest to produkt bezpieczny, który doskonale zwalcza bakterie, a nawet insekty. Spray stworzony z cukru i wody utlenionej służy do likwidowania owadów. Mieszankę można stosować na ciało lub bezpośrednio na owady typu muszki owocówki. Nadtlenek wodoru służy również do czyszczenia luster i kryształów. Wystarczy nanieść odrobinę płynu na szmatkę lub stworzyć roztwór z wody i nadtlenku wodoru, a następnie przetrzeć powierzchnię. Poza tym warto dolać łyżeczkę wody utlenionej do zmywarki, dzięki czemu naczynia będą błyszczące i świeższe.

  Na co pomaga woda utleniona?

  Woda utleniona skutecznie zahamuje krwotok z nosa. Wystarczy namoczyć w niej wacik kosmetyczny i włożyć do dziurek nosa. Sprawdza się również przy bolącym uchu lub katarze. Zastosowanie jej w pierwszym przypadku polega na wlaniu kilku kropel płynu do ucha w pozycji leżącej. Należy odczekać kilka minut i w razie potrzeby wpuścić płyn do drugiego ucha. Płukanie wodą utlenioną doprowadza do rozpuszczenia woskowiny, a zatem odetkania uszu.

  Kolejnym przykładem na to, że 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru to świetny lek, jest jego skuteczność w walce z katarem. Jak stworzyć krople do nosa z wody utlenionej? Wystarczy zmieszać 2–3 krople płynu z połową łyżeczki soli fizjologicznej, a następnie wpuścić ją do nosa. Dzięki mieszance zniknie problem zatkanego nosa, którego wydmuchanie sprawia trudności zwłaszcza dzieciom.

  Nie każdy wie, że woda utleniona to świetny lek na zmiany skórne. Wystarczy stworzyć roztwór z przegotowaną wodą w proporcji 1:1 i przemywać nim zmiany trądzikowe. Woda utleniona ma działanie bakteriobójcze, łagodzi stany zapalne, zabija zarazki oraz leczy rany. Poza tym roztwór z przegotowanej wody i wody utlenionej w proporcji 1:1 warto stosować przy grzybicy stóp. Dzięki swoim grzybobójczym właściwościom woda utleniona uzupełnia terapię maściami przeciwgrzybiczymi.

  Poza tym ze względu na właściwości rozjaśniające wody utlenionej stosuje się ją do rozjaśniania włosów. Wystarczy stworzyć mieszankę z buteleczki wody utlenionej i takiej samej ilości ciepłej, przegotowanej wody. Następnie należy ją wetrzeć we włosy. Warto pamiętać, że woda utleniona może odbarwić również ubrania, dlatego proces rozjaśniania włosów należy przeprowadzić w odpowiedniej odzieży.

  Produkt pełni też funkcję pasty do zębów. Wystarczy połączyć pół łyżeczki sody oczyszczonej z kilkoma kroplami wody utlenionej. Powstała mieszanka nie tylko rozjaśni zęby, ale także usunie bakterie z jamy ustnej i szczoteczki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?