Garnek zdarza się przypalić nie tylko początkującym miłośnikom gotowania, lecz także osobom zaprawionym w kuchennych bojach. W zależności od materiału, z którego jest on wykonany, można go wyczyścić różnymi sposobami. 

Spis treści

  Przypalony garnek to nie tylko kwestia nieuważnego gotowania, lecz także często niezbyt dobrej jakości samego naczynia. Do czyszczenia pomocne okazują się sól, ocet, kostka do zmywania, a nawet coca-cola. 

   

  Przypalony garnek – czy można uniknąć tego problemu?

  Wybierając wyposażenie kuchni, warto zwrócić uwagę na te akcesoria kuchenne, które wyposażone są w powłokę przeciwdziałającą przywieraniu. Mają ją m.in. garnki z linii EVEREST, a także garnki z linii TEFAL INGENIO z odpinaną rączką. Dzięki nieprzywierającej powłoce Titanium Mineralia+ naczynia te są nawet do 2 razy wytrzymalsze i łatwiejsze w czyszczeniu. Dzięki odłączanej rączce można natomiast włożyć jedno naczynie w drugie i zaoszczędzić miejsce w szafce. Stosowany w tych naczyniach wskaźnik Thermo-Spot sygnalizuje, kiedy urządzenie jest idealnie rozgrzane, co pomaga przede wszystkim podczas smażenia i duszenia potraw w garnku. Oczywiście tego typu rozwiązania nie zwalniają z konieczności uważnego gotowania, natomiast znacznie je ułatwiają i chronią przed przypaleniem garnka.

  Co zrobić, jeśli garnek się już przypalił? Przede wszystkim trzeba poczekać, aż ostygnie. Przykry zapach, który pojawia się w wyniku przypalenia jedzenia, może pomóc usunąć oczyszczacz. PURE AIR od TEFAL automatycznie wykryje zmiany w domowym powietrzu i rozpocznie wzmożoną pracę. Warto w pobliżu kuchni mieć takie urządzenie, ponieważ pomaga ono nie tylko w przypadku przypalenia naczyń, lecz także w codziennej pracy w kuchni, gdzie nieustannie pojawiają się różnego rodzaju opary, które nie służą ludzkiemu zdrowiu.

   

  Jak wyczyścić przypalony garnek?

  To, w jaki sposób można wyczyścić przypalony garnek, zależy w dużej mierze od tego, z czego jest on wykonany. Materiał garnka lub patelni determinuje wybór sposobu ich czyszczenia:

  • Najmniej wymagające są garnki ze stali nierdzewnej, można je czyścić octem, tabletkami do zmywarki, węglem aktywnym, sodą.
  • Przypalonych garnków emaliowanych nie wolno czyścić za pomocą octu, proszku do prania oraz coca-coli, lepiej sięgnąć po sól, sodę oczyszczoną lub tabletkę do zmywarki.
  • Aluminiowych garnków jest w polskich kuchniach coraz mniej, ale jeśli to jeden z takich garnków uległ przypaleniu, absolutnie nie można czyścić go druciakami i szorstkimi myjkami, lepiej nie stosować sody, proszku do pieczenia czy prania, warto natomiast sięgnąć po ocet, sól i kostki do zmywarki.
  • Soli nie wolno stosować do przypalonego garnka ceramicznego, można pomóc sobie roztworem z sody lub octu.
  • W żeliwnym garnku najlepiej zagotować wodę, aby pozbyć się przypalonych resztek. Można także spróbować mycia sodą lub solą na mokro. 
  • Teflonowe garnki można wyczyścić wodą gazowaną. Dwutlenek węgla sprzyja bowiem odklejeniu zaschniętych resztek jedzenia. 

   

  Czym wyczyścić przypalony garnek? Sięgnij po sól

  Wyczyszczenie przypalonego garnka za pomocą soli może okazać się bardzo proste. Jest to ponadto sposób bardzo uniwersalny – sprawdza się przy garnkach ze stali, aluminium czy z powłoką teflonową. Sól można stosować na mokro: do garnka wsypuje się jej grubą warstwę, zalewa zimną wodą i zostawia najlepiej na noc. Przy większości zabrudzeń rano wystarczy dokładnie wypłukać sól i normalnie umyć garnek. Czasami jednak potrzebne jest mocniejsze działanie. Wtedy sól się gotuje w garnku przez kilka minut, a dopiero potem szoruje jego dno. Stosowanie soli na sucho polega na wysypaniu jej na dno naczynia i szorowanie go za pomocą szczoteczki lub gąbki.

   

  Jak umyć przypalony garnek sodą?

  Na przypalony garnek pomaga także soda. Jest to metoda, która sprawdza się przy naczyniach ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych i żeliwnych. Wystarczy nasypać na dno garnka trochę sody, zalać wodą do powstania papki, a po kilku godzinach umyć garnek gąbką. Analogicznie można zamiast sody zastosować proszek do pieczenia. 

   

  Jak uratować garnek za pomocą octu?

  Stalowy lub aluminiowy przypalony garnek można umyć z dodatkiem octu. Nie powinno się go jednak stosować do naczyń emaliowanych, ponieważ mogą ulec zmatowieniu. Do przypalonego garnka należy wlać odrobinę wody z octem i zagotować. Po kilku minutach trzeba wyłączyć ogień, a garnek z roztworem pozostawić na całą noc. Rano wystarczy pozbyć się octu, a za pomocą drewnianej łyżki usunąć pozostałości brudu.

   

  Jak domyć przypalony garnek kwaskiem cytrynowym?

  Przypalony garnek po mleku można wyczyścić przy użyciu kwasku cytrynowego, który nie tylko pozwoli pozbyć się brudu, lecz także odświeży naczynie i nada mu blask. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku garnków ze stali nierdzewnej. Na spaleniznę należy wysypać kilka łyżeczek kwasku, zalać go gorącą wodą, a powstały w ten sposób roztwór zagotować. Następnie trzeba poczekać, aż woda ostygnie i usunąć brud z garnka. 

   

  Jak kostka do zmywarki może pomóc na przypalony garnek?

  Do wyczyszczenia przypalonego garnka ze stali nierdzewnej można użyć także domowych środków czyszczących. Warto sięgnąć po proszek do prania lub kostkę do zmywarki. Tę ostatnią należy rozkruszyć na dnie garnka, zalać dwoma szklankami ciepłej wody i pozostawić roztwór w garnku na całą noc. Rano spalenizna nie powinna stanowić problemu. Wystarczy umyć naczynie gąbką, po czym dokładnie wypłukać. Jeśli przypalenie jest bardzo duże albo zależy ci na szybszym efekcie, po zalaniu tabletki wodą możesz powstały roztwór doprowadzić do wrzenia i gotować przez kilka minut. Analogicznie należy postępować w przypadku proszku do prania. Zawsze jednak trzeba pamiętać o dokładnym umyciu i wypłukaniu naczynia z detergentu, ponieważ jego resztki mogą zmieniać smak potraw i być szkodliwe dla człowieka.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?