Zmywarka to sprzęt, o który należy regularnie dbać. Dzięki temu urządzenie będzie funkcjonowało przez długi czas, a myte w nim naczynia i sztućce zawsze będą lśniące. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić zmywarkę. Można do tego wykorzystać nie tylko chemiczne środki, lecz także domowe sposoby.

Spis treści

  Zmywarka to sprzęt, który ułatwia codzienne porządki. Przynosi nie tylko oszczędność czasu, lecz także pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że urządzenie również wymaga regularnego mycia. Chodzi tu nie tylko o estetykę, lecz przede wszystkim o higienę. Na szczęście kwestia tego, jak czyścić zmywarkę, nie jest skomplikowana.

  Jak czyścić zmywarkę? Przygotowanie to podstawa

  Zastanawiając się, jak wyczyścić zmywarkę, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. W pierwszej kolejności trzeba przeczytać instrukcję obsługi sprzętu. Powinny się w niej znajdować informacje na temat jego pielęgnacji. Zawsze należy się z nimi dokładnie zapoznać i bezwzględnie kierować się podanymi przez producenta wytycznymi – dzięki temu istnieje pewność, że urządzenie nie ulegnie zniszczeniu.

  Zanim przejdziemy do porad, jak umyć zmywarkę w środku, warto podkreślić jeszcze jeden element przygotowania do całego zabiegu. Przed procesem wewnętrznego czyszczenia, urządzenie trzeba całkowicie opróżnić. Należy więc wyjąć z niego nie tylko naczynia i sztućce, lecz także kosze i tacki. Pod wpływem intensywnego użytkowania zbierają się na nich różne zabrudzenia, np. resztki jedzenia. Należy więc dokładnie je umyć, wykorzystując do tego gąbkę, wodę i płyn do mycia naczyń.

  Czasami po otwarciu zmywarki wydostają się z niej brzydkie zapachy. Jest to efektem zbyt rzadkiego mycia sprzętu. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy więc oczywiście dokładnie oczyścić urządzenie. Jeśli nieprzyjemne aromaty roztaczające się z jego wnętrza są jednak wyjątkowo uciążliwe, łatwo można je usunąć przy pomocy dobrego oczyszczacza powietrza. Dzięki temu nie przedostaną się do innych pomieszczeń. Warto wówczas zastosować oczyszczacz Tefal Pure Air Genius, który wyróżnia się 4-poziomowym systemem filtracji. Jeden z jego filtrów, Active Carbon, świetnie wychwytuje brzydkie zapachy, gazy oraz związki lotne, dzięki czemu w pomieszczeniu już po chwili pachnie czystością. Jeśli kuchnia ma maksymalnie 10 m2, sprzęt jest w stanie oczyścić powietrze już w 4 minuty.

  Jak wyczyścić zmywarkę? Mycie filtrów i uszczelek

  Po opróżnieniu sprzętu można przejść do dalszego działania. Wiele osób zastanawia się jednak, czym i jak umyć zmywarkę domowym sposobem.  Cały proces jest na szczęście prosty i nie wymaga stosowania zaawansowanych środków.

  W pierwszej kolejności należy zająć się oczyszczeniem filtrów zmywarki. Trzeba wyjąć je z urządzenia zgodnie z informacjami znajdującymi się w instrukcji obsługi sprzętu. Jeśli znajdują się na nich resztki jedzenia, wystarczy usunąć je ręcznie, a następnie spłukać filtr pod bieżącą wodą.  

  Czasami jednak na filtrach znajduje się kamień. Warto wówczas wykorzystać prosty sposób na to, jak wyczyścić zmywarkę octem. Należy wlać odrobinę tego środka do pojemnika z ciepłą wodą, a następnie zanurzyć w mieszance filtry i zostawić je w niej na minimum pół godziny lub dłużej, jeżeli osad jest wyjątkowo mocny. Po takiej „kąpieli”  wystarczy opłukać elementy urządzenia zimną wodą, a następnie z powrotem zamontować je w zmywarce.  

  Kolejnym etapem czyszczenia jest zajęcie się uszczelkami. Można wyjąć je ze zmywarki lub umyć je w jej wnętrzu. Aby usunąć z nich zabrudzenia, wystarczy przetrzeć je przy pomocy zwykłego płynu do mycia naczyń i lekko wilgotnej ściereczki. Jeśli brud zgromadził się w trudno dostępnych miejscach, pomocne może się okazać wykorzystanie szczoteczki do zębów.

  Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem?

  Całe wnętrze zmywarki można umyć ręcznie lub automatycznie. Zamiast środków chemicznych warto do tego wykorzystać domowe sposoby, które są o wiele bardziej ekologiczne, a przy tym tańsze. Z pomocą przychodzą zwłaszcza dwa produkty: ocet i soda.

  Jak umyć zmywarkę octem? Decydując się na ręczne czyszczenie ścianek sprzętu, należy przygotować specjalny roztwór. W tym celu trzeba wymieszać wodę i ocet w proporcjach 5:1, a następnie przetrzeć wnętrze urządzenia przy pomocy gąbki i przygotowanego płynu. Drugi sposób wymaga włączenia sprzętu. Kwestia tego, jak czyścić zmywarkę octem, jest wówczas banalnie prosta. Wystarczy włożyć wypełnioną nim szklankę na dno urządzenia i ustawić program zmywania.

  Aby zwiększyć skuteczność automatycznego zabiegu, warto także wykorzystać sodę. Jak wyczyścić zmywarkę sodą i octem w takim przypadku? Do pojemnika na tabletki czyszczące należy wsypać proszek, a następnie włączyć program zmywania o najwyższej temperaturze. Po etapie wstępnego mycia trzeba z kolei wlać na dno urządzenia szklankę octu. Dzięki temu po zakończeniu całego procesu sprzęt będzie idealnie czysty.

  Można także jak wyczyścić zmywarkę samą sodą. W takim przypadku wystarczy rozsypać ją we wnętrzu urządzenia, a następnie umyć sprzęt ręcznie przy użyciu zwilżonej gąbki lub ściereczki.

  Jak umyć zmywarkę z zewnątrz?

  Kwestia tego, jak wyczyścić zmywarkę sodą lub octem, jest bardzo prosta. Nie należy jednak zapominać, że urządzenie trzeba umyć nie tylko wewnątrz, lecz także na zewnątrz. Podczas porządków warto więc usunąć zabrudzenia z jego drzwi oraz panelu z przyciskami. Można do tego wykorzystać szmatkę z mikrofibry zwilżoną samą wodą lub wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku trudno dostępnych miejsc dobrze jest zastosować szczoteczkę do zębów i specjalistyczny preparat do mycia zmywarek.

  Jak często czyścić zmywarkę?

  Zmywarkę należy oczyszczać regularnie. W przypadku jej zewnętrznych części warto przemywać je minimum raz w tygodniu. Z kolei filtry, koszyczki i tacki znajdujące się w urządzeniu najlepiej odświeżać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli  zaś chodzi o generalne czyszczenie zmywarki, trzeba przeprowadzać je minimum raz na 2-3 miesiące. Dzięki temu sprzęt będzie funkcjonował bez zarzutu.

   

  Dowiedz się także jak wyczyścić piekarnik.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?