Zwykłe drewniane panele podłogowe nie mogą być narażone na długotrwały kontakt z wodą, ponieważ pod jej wpływem zaczynają puchnąć i się odkształcać. Konieczne również jest dbanie o to, aby nie dopuszczać do zarysowań i uszkodzeń mechanicznych. Regularne czyszczenie paneli podłogowych to gwarancja wydłużenia ich trwałości. Najtańsze panele podłogowe są zwykle mniej wytrzymałe i szybciej się zużywają, dlatego warto częściej je odkurzać, by chronić przed zarysowaniami.

Spis treści

  Ze względu na cenę, uniwersalną stylistykę, szeroką gamę kolorystyczną, mnogość faktur i odporność na uszkodzenia podłoga wykonana z paneli to obecnie najpopularniejsza metoda wykończeniowa stosowana w różnego rodzaju wnętrzach. Ten rodzaj materiału nie wymaga też szczególnej konserwacji, warto jednak pamiętać o tym, aby przestrzegać kilku zasad, dzięki którym panele przez długi czas będą się wspaniale prezentowały.

  Jak chronić panele podłogowe?

  Panele podłogowe w kuchni oraz w przedpokoju są szczególnie narażone na uszkodzenia takie jak upadek przedmiotów, plamy czy kontakt z piaskiem. Drobne ziarenka piasku mogą prowadzić do matowienia i powstawania niewielkich rys, dlatego trzeba je na bieżąco sprzątać. W miejscach, w których pojawia się najwięcej piasku, czyli w korytarzach, najlepiej rozlokować maty antypyłowe lub dywaniki. Ze względu na to, że powierzchnia paneli ma słabą przyczepność, wszelkie wykładziny i małe dywany najlepiej przymocować do podłoża specjalnymi rzepami. Po panelach podłogowych nie powinno się również chodzić w butach na obcasach, najlepsze będą miękkie kapcie lub skarpety z antypoślizgową podeszwą. Panele warto też zabezpieczać przed zarysowaniami powstałymi w wyniku przesuwania mebli, np. krzeseł. Doskonałe do tego będą podkładki z grubego filcu, które chronią powierzchnię podłogi.

  Wybierając panele podłogowe do kuchni lub łazienki, trzeba pamiętać, że będą narażone na zachlapania, a w kuchni również na pryskanie tłuszczu, zanieczyszczenie pisakiem i okruchami. Dlatego w strefie kuchennej lepiej ułożyć pas bardziej wytrzymałych materiałów, np. płytek ceramicznych, lub wybrać panele bardziej wytrzymałe, np. winylowe.

  Ważne też jest, aby panele podłogowe nie miały długotrwałego kontaktu z wodą. Do ich mycia można używać płynów rozcieńczanych w wodzie, ale ze względu na to, że panele, a w szczególności panele drewniane, absorbują wilgoć znajdującą się na nich, warstwa wody może prowadzić do odkształcania i puchnięcia fragmentów podłogi.

  Czyszczenie paneli podłogowych – odkurzanie

  Utrzymanie w czystości paneli podłogowych laminowanych, lakierowanych czy zwykłych drewnianych nie jest trudne, wymaga jednak systematyczności. Konieczne jest przede wszystkim regularne odkurzanie. Usuwanie kurzu i piasku to najlepszy sposób na zapobieganie powstawaniu trwalszych zabrudzeń i zarysowań. Podłogę z paneli można zamiatać i odkurzać w tradycyjny sposób. Najlepiej stosować końcówki do odkurzacza z miękkim włosiem, a jeśli na panelach leży dywan lub dywanik, polecane są końcówki ułatwiające zmianę ustawienia między trybem do nawierzchni twardej i miękkiej – tekstylnej

  Czyszczenie podłogi z paneli – mycie

  Po usunięciu warstwy kurzu panele trzeba dokładnie umyć. Mycie sprawia, że warstwa brudu, której nie usunęła szczotka lub odkurzacz, zostanie idealnie zebrana przez szmatkę zwilżoną wodą lub mop. Do mycia podłóg z paneli niezalecane są mopy sznurkowe, ponieważ ich włókna zbierają piach, przez co mogą powodować delikatne zarysowania na powierzchni desek. Do mycia paneli najlepsze będą preparaty specjalnie do nich przeznaczone i niezawierające mydła ani amoniaku, który może prowadzić do powstawania odbarwień. Do paneli laminowanych, które są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i promieniowanie UV, ale niestety bardzo mocno przyciągają kurz, najlepsze są preparaty o działaniu antystatycznym. Środek czyszczący najlepiej nanosić na panele miękką ściereczką z mikrofibry, flaneli lub tetry. Panele podłogowe można również wyczyścić domowymi sposobami, np. wodą z octem. Taki roztwór doskonale rozprawi się z trwałymi zabrudzeniami i subtelnie odświeży kolor podłogi. W czyszczeniu paneli sprawdza się także odkurzacz parowy, który dodatkowo usuwa z podłogi bakterie. W przypadku czyszczenia paneli urządzeniami parowymi konieczne jest dostosowanie funkcji mycia do nawierzchni. Ważne jest bowiem, aby nie doprowadzić do nagromadzenia wilgoci lub zniszczenia podłogi.

  Konserwacja paneli podłogowych

  Panele podłogowe nie wymagają takiej konserwacji jak nawierzchnia z litego drewna, ale trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed działaniem wody. Z tego względu, np. panele w kuchni, a dokładniej szczeliny między deskami, najlepiej zabezpieczyć wodoodpornym woskiem. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka jest położenie paneli wodoodpornych i wodoszczelnych, ze specjalnym systemem łączenia paneli zapobiegającym wnikanie wody w szczeliny. Raz na kilka miesięcy można wypastować je przeznaczoną do takich powierzchni pastą. Zabieg ten sprawi, że podłoga będzie odporniejsza na zabrudzenia. Co kilka lat drewniane panele podłogowe można cyklinować. Zabieg ten polega na starciu wierzchniej warstwy lakieru. Następnie powierzchnię trzeba dokładnie odkurzyć i zaimpregnować zaimpregnować lakierem, woskiem lub olejem. Paneli laminowanych nie można cyklinować, w przypadku ich trwałego uszkodzenia konieczna jest niestety wymiana. Panele drewniane – zwłaszcza te nielakierowane – trzeba regularnie pastować, z kolei panele korkowe wystarczy od czasu do czasu przetrzeć preparatem nabłyszczającym.

  Usuwanie trwałych zabrudzeń z paneli podłogowych

  Na pozbycie się rozległych lub trudnych do usunięcia w tradycyjny sposób plam z podłogi wykonanej z paneli jest kilka sposobów:

  • plamy z kleju, markera, flamastrów, lakieru do paznokci i farby usuwa aceton lub zawierający go zmywacz do paznokci,
  • plamy z soku, owoców, alkoholu, tłuszczu usuwa płyn do mycia naczyń rozcieńczony w małej ilości wody. Po wyczyszczeniu zabrudzeń podłogę należy przetrzeć wilgotną miękką szmatką,
  • plamy z pasty do butów, czekolady i oleju przemysłowego eliminuje benzyna ekstrakcyjna. Ważne jest, aby potem dokładnie wymyć pozbawione plam miejsce,
  • plamy z atramentu usuwa spirytus salicylowy,
  • woń zwierzęcego moczu usuwa płyn do płukania ust.

  Przed przystąpieniem do likwidacji takich zabrudzeń warto przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie podłogi i odczekać kilkanaście minut. Jeżeli pod wpływem środka czyszczącego nie dojdzie do uszkodzeń nawierzchni, można wówczas bez obaw zająć się wywabianiem plam.

  Regularne sprzątanie, stosowanie odpowiednich środków do mycia i konserwacji oraz zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami to najlepsze sposoby na to, aby cieszyć się urodą paneli przez długie lata.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?