Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to urządzenie, które powinno nie tylko efektywnie usuwać zanieczyszczenia, takie jak pyły zawieszone, kurz, roztocza, lecz także radzić sobie z eliminacją wirusów, bakterii, grzybów. Pomóc w tym może jonizacja, choć to nie jedyne rozwiązanie stosowane w tym urządzeniu.

Spis treści

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to jedno z rozwiązań, które możesz wybrać, jeśli zależy ci na efektywnym usuwaniu bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów z powietrza.

  Oczyszczacz powietrza – jonizator a podstawowe zadania urządzenia

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to jedna z możliwych wersji tego urządzenia. Producenci dość często decydują się na łączenie funkcji oczyszczacza i jonizatora, nawilżacza powietrza. Na rynku można także znaleźć nawilżacz powietrza z jonizatorem i oczyszczaczem albo oczyszczacz z funkcją ozonowania powietrza. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że jonizacja, ozonowanie i nawilżanie to dodatkowe funkcje tego sprzętu. Tym, co odpowiada za skuteczność pracy urządzenia, jest przede wszystkim system filtrów. 

  Pamiętać trzeba, że najgroźniejsze zanieczyszczenia znajdujące się w domowym powietrzu to te, które są składnikami smogu:

  • pyły zawieszone (szczególnie 2,5 PM);
  • lotne związki organiczne;
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne;
  • tlenki siarki i azotu.

  Wymienione składniki to cząsteczki stałe oraz gazy, których wyeliminowanie za pomocą tylko jednego filtra jest niemożliwe. Dlatego przy wyborze oczyszczacza powietrza trzeba zwrócić uwagę nie na to, czy ma on jonizator powietrza, lecz na rodzaj systemu filtrów. Z gazami i innymi lotnymi związkami organicznymi najlepiej radzi sobie filtr węglowy. Z kolei z pyłami zawieszonymi, bardzo niebezpiecznymi i szkodliwymi dla człowieka, doskonale radzą sobie przede wszystkim filtry HEPA. Tefal z kolei do oczyszczania powietrza m.in. z alergenów, pyłów, sierści zwierząt, roztoczy, pleśni, bakterii i wirusów wykorzystuje autorski filtr Allergy+, który można znaleźć w oczyszczaczu Pure Air Connect, mającym 4-stopniowy system filtracji i dedykowaną aplikację mobilną. Oprócz Allergy+ oczyszczacz ma jeszcze filtr wstępny (wyłapujący większe zanieczyszczenia), filtr węglowy oraz NanoCaptur™ trwale usuwający z powietrza niebezpieczny formaldehyd. W zależności od klasy filtra zastosowanego w urządzeniu po jednym przefiltrowaniu z powietrza usuniętych zostaje od 85 do 99,99% zanieczyszczeń. Dzięki nowoczesnej technologii i umiejętnemu połączeniu filtrów Tefal Pure Air Connect jako jedyny na rynku gwarantuje oczyszczanie powietrza ze 100% alergenów i drobnych cząsteczek w ciągu 4 minut!. Ponadto, oczyszczacz ten trwale usuwa formaldehyd, czyli jedno z najbardziej szkodliwych (rakotwórczych) zanieczyszczeń obecnych w domowych wnętrzach. Najpierw więc oceń skuteczność oczyszczacza pod tym względem, a dopiero później sprawdź możliwości, jakie dają dodatkowe funkcje.

  Oczyszczacz i jonizator powietrza w jednym – w czym to urządzenie jest lepsze?

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem i nawilżaczem to rozwiązanie bardzo często polecane przez producentów. Wybór modelu powinien być podyktowany przede wszystkim kombinacją znajdujących się wewnątrz urządzenia filtrów. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego filtra usuwającego skutecznie wszystkie zanieczyszczenia. Inny typ potrzebny jest do usuwania bakterii, inny radzi sobie z pyłami zawieszonymi, a jeszcze inny usuwa formaldehyd. Warto jednak docenić także dodatkowe funkcjonalności, jakie może mieć oczyszczacz. 

  Jeśli chodzi o nawilżacz, sprawa jest bardzo prosta – jego funkcja polega na dodatkowym nawilżeniu oczyszczonego powietrza, co błyskawicznie ma poprawić poziom wilgotności w pomieszczeniu. Rozwiązanie jest szczególnie popularne latem. Na czym polega jednak działanie jonizatora? Emituje on jony ujemne lub ujemne dodatnie. Emitowane przez urządzenie jony łączą się z cząsteczkami bakterii, wirusów i alergenów, dzięki czemu łatwiej usunąć te zanieczyszczenia znacznie. Jonizator przywraca także równowagę między anionami i kationami. Praca dużej liczby urządzeń elektrycznych, takich jak telewizory, komputery, a nawet lodówki, może doprowadzić do poważnego zaburzenia równowagi między jonami ujemnymi i dodatnimi, co negatywnie wpływa na samopoczucie domowników. Jonizator poprzez wydzielenie jonów ujemnych przywraca równowagę i tym samym przyczynia się do eliminacji kolejnego czynnika, który wpływa na pogorszenie jakości atmosfery w domu.

  Do wyboru są dwa rodzaje jonizatorów:

  • ostrzowe, które wykorzystują wysokie napięcie i wytwarzają duże ilości anionów w bardzo krótkim czasie;
  • plazmowe, które działają na zasadzie wyładowań plazmowych; chociaż generują jony nieco wolniej, uznaje się, że są one lepszej jakości niż jony ostrzowe. Wytworzone w tym procesie jony są bardziej naturalne i cechują się większą wytrzymałością.

  Oczyszczacz, jonizator powietrza, nawilżacz – jakie powinny mieć parametry?

  Oczyszczacza powietrza z jonizatorem lub bez – nie ma to znaczenia przy ocenie innych parametrów ważnych dla sprawnego działania urządzenia. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na sam oczyszczacz, czy też będziesz szukać rozwiązania z jonizacją, ozonowaniem, nawilżaniem, koniecznie zwróć uwagę na:

  • system wymiany powietrza – musi on działać skutecznie i gwarantować przepuszczalność odpowiedniej ilości zanieczyszczonego powietrza przez system filtrów. Parametr ten najczęściej podawany jest w metrach sześciennych na godzinę;
  • regulację przepływu powietrza – warto wyposażyć się w model, który umożliwia dopasowanie pracy urządzenia do realnych potrzeb pomieszczenia, najlepiej wybrać sprzęt, który automatycznie dostosowuje poziom mocy do warunków panujących w domu;
  • poziom generowanego hałasu – cichy oczyszczacz z jonizatorem generuje hałas do 30 dB, jeśli jednak wybierzesz głośniejsze urządzenie, upewnij się, że ma ono tzw. tryb nocny, który „wycisza” je, kiedy śpisz;
  • obecność czujników poziomu zanieczyszczeń – dzięki nim urządzenie jest w stanie automatycznie regulować tempo i moc pracy, dostosowując je do panujących we wnętrzu warunków.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?