Czyszczenie złota wykonuje się znacznie rzadziej niż czyszczenie srebrnej biżuterii. Zadanie to nie jest szczególnie trudne, można je wykonać samodzielnie z pomocą kilku domowych produktów. Warto jednak zapoznać się z kilkoma zasadami obowiązującymi przy czyszczeniu złota.

Spis treści

  Do czyszczenia złota świetnie nadaje się soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń, ocet, a także sok z cytryny. Absolutnie należy zrezygnować z tak pomocnej przy czyszczeniu srebra pasty do zębów.

  Dlaczego trzeba czyścić złoto?

  Złoto wymaga czyszczenia rzadziej niż srebro. Nalot pojawia się na tej biżuterii bowiem zdecydowanie wolniej. Nie oznacza to, że złotej biżuterii można w ogóle nie czyścić. Nawet odpowiednie jej przechowywanie, zamykanie w osobnych pudełeczkach, unikanie kontaktu biżuterii z perfumami czy dezodorantem nie zawsze jest w stanie uchronić biżuterię przed zanieczyszczeniem.

  Na złotej biżuterii może pojawić się nalot o zielonkawym lub lekko czerwonym kolorze. Zielony kolor oznacza, że nasza biżuteria miała kontakt z miedzią lub jej stopami, czerwony wskazuje na skażenie metalu tlenkami miedzi pochodzenia zwierzęcego. Do czyszczenia tego typu nalotów najlepiej wykorzystać spirytus. 

  Złoto jest metalem o bardzo dużej odporności chemicznej. Nie ciemnieje w kontakcie z powietrzem i słońcem, jest odporne na działanie korozji i kwasów. Z czasem jednak także i ono może utracić swój blask. Można je oddać w ręce złotnika, ale nie trzeba od razu korzystać z usług fachowca. Złoto bez większych problemów można oczyścić samodzielnie. 

  Czym czyścić złoto?

  Czyszczenie złota różni się od popularnych metod czyszczenia srebra oraz innych kruszców, natomiast nie jest szczególnie trudne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czym można pielęgnować złotą biżuterię, pamiątki czy rodowe sztućce. Do czyszczenia wystarczą produkty, z których większość masz pewnie w domu. 

  • Pierwszy sposób to czyszczenie złota płynem do mycia naczyń: najlepiej sprawdzi się mieszanka detergentu, sody oczyszczonej i ciepłej wody. W tak przygotowanym roztworze należy zamoczyć biżuterię lub inny przedmioty wykonany ze złota. Taka kąpiel powinna trwać około pół godziny. Po wyjęciu biżuterię należy dokładnie wyszorować szczoteczką do zębów, usuwając cały nalot. Na koniec wystarczy złoto opłukać pod bieżącą wodą i delikatnie wytrzeć, najlepiej bawełnianą, miękką szmatką. Jeśli chcesz, aby biżuteria nabrała blasku, wypoleruj ją z pomocą kawałka flaneli lub irchy.
  • Drugim sposobem na czyszczenie złota jest stosowanie papki z sody oczyszczonej (ewentualnie proszku do pieczenia) i wody. Papkę wciera się w przedmiot. Najlepiej pomóc sobie tutaj miękką szmatką. Po usunięciu brzydkiego nalotu należy umyć przedmiot pod wodą i dokładnie wytrzeć.
  • Czyszczenie złota sokiem z cytryny, sokiem z cebuli, octem, amoniakiem lub denaturatem działa tak samo. Płyn wchodzi bowiem w reakcję z patyną i skutecznie usuwa wszystkie zabrudzenia.

  Do czyszczenia złota absolutnie nie można stosować pasty do zębów, ponieważ może ona doprowadzić do trwałych przebarwień na kruszcu i jego zmatowienia.

  Czym czyścić białe złoto?

  Białe złoto wymaga nieco innej pielęgnacji niż żółte. Należy pamiętać, że jest ono bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Podczas jego oczyszczania trzeba zwracać szczególną uwagę na ryzyko ścierania powierzchni biżuterii. Kolczyki, wisiorki czy pierścionki wykonane z tego kruszcu absolutnie nie powinny mieć kontaktu z dezodorantem lub perfumami, ponieważ mogą one doprowadzić do odbarwień i zmiany koloru. Biżuterię taką najlepiej przechowywać w osobnych pudełeczkach, wyściełanych miękką tkaniną.

  Mimo właściwego przechowywania z czasem biżuteria może zacząć tracić blask i płowieć. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wykonanie zabiegu rodowania. Zabieg ten polega na pokryciu złota warstwą rodu, czyli metalu szlachetnego, który sprawia, że białe złoto odzyskuje swój blask. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób czyszczenia tego rodzaju złota. W domowych warunkach najlepiej sięgnąć po ciepłą wodę i delikatną gąbkę. To najbezpieczniejsza metoda na pozbycie się zanieczyszczeń z biżuterii. Ryzyko uszkodzenia kolczyków czy pierścionka jest wówczas znacznie mniejsze. 

  Czy złoto można czyścić z pomocą pary wodnej?

  Czyszczenie złota wymaga pewnej uwagi i umiejętnego dobierania środków czyszczących. Nie muszą to być domowej roboty detergenty. Coraz częściej mówi się bowiem o możliwości czyszczenia biżuterii parą wodą. Stacje parowe takie jak IXEO POWER marki Tefal mogą okazać się przydatne nie tylko do prasowania i odkażania materiałów, lecz także do usuwania zanieczyszczeń z przedmiotów. W świetle coraz częstszego wykorzystywania bakteriobójczych i czyszczących właściwości pary wodnej (w mopach parowych oraz innych urządzeniach myjących) nie powinno to dziwić. W przypadku złota czyszczenie parą wodną jest szczególnie cenne, ponieważ w przypadku tego kruszcu częsty kontakt z wodą może powodować jego szybsze płowienie. Z pomocą stacji parowej lub generatora pary o sile wyrzutu 7–8 barów można skutecznie pozbyć się nalotu powstałego na złotej biżuterii bez ryzyka jej uszkodzenia. Ten domowy sposób na czyszczenie złota szczególnie dobrze sprawdzi się także w przypadku biżuterii z kamieniami szlachetnymi, które jeszcze bardziej niż złoto niezbyt dobrze znoszą kontakt z wodą, natomiast para wodna nie wpływa negatywnie na ich strukturę. Jeśli więc zauważysz brzydki nalot na swoim pierścionku lub łańcuszku, możesz spróbować najpierw skierować na niego odpowiednio silny strumień pary wodnej. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu podłoża, na którym leży biżuteria, ponieważ usunięty z biżuterii brud może je uszkodzić.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?