Płyn do mycia naczyń to popularny detergent, który pozwala na efektywne zmywanie. Warto go jednak wykorzystać również do innych celów. Przy jego pomocy można m.in. posprzątać praktycznie całe mieszkanie, a także zadbać o ogród. Płyn do naczyń jest więc niezwykle uniwersalnym i przydatnym środkiem.

Spis treści

  Płyn do mycia naczyń ma wiele ciekawych zastosowań. Przede wszystkim pozwala oczywiście na sprawne oczyszczenie brudnych talerzy, misek czy sztućców podczas ręcznego zmywania.  Warto przy tym pamiętać, że płyn do naczyń w zmywarce nie sprawdzi się najlepiej – w przypadku używania tego typu sprzętu należy stosować przeznaczone do tego celu preparaty. Środek doskonale nadaje się jednak do innych porządków, dlatego warto poznać jego szerokie możliwości.

  Jak działa płyn do mycia naczyń?

  Płyny do mycia naczyń to specjalne środki, w których składzie znajdują się tzw. związki powierzchniowo czynne. Ich działanie polega na tym, że zmniejszają powierzchniowe napięcie wody, co w znacznym stopniu ułatwia wiązanie się z nią brudu. Dzięki temu płyn do mycia naczyń świetnie usuwa różnego typu zabrudzenia. Oprócz tego doprowadza on do zmiany pH mytych powierzchni, co umożliwia zerwanie wodorowych wiązań łączących z nimi brud. W ten sposób zanieczyszczenia o wiele łatwiej odchodzą od naczyń. Taki środek umożliwia też zmniejszenie twardości wody, przez co łatwiej o rozpuszczanie w niej związków jonowych, które są odpowiedzialne za tworzenie się zabrudzeń. Podczas używania płynu do mycia naczyń wytwarza się również piana, która pełni ważną funkcję w procesie czyszczenia – dzięki niej dochodzi do wytworzenia większego pola styku detergentu z brudem.

  Jak widać, płyn do mycia naczyń ma wiele właściwości ułatwiających usuwanie zabrudzeń. Tego typu środek tworzony jest bowiem na bazie delikatnych substancji chemicznych. Można jednak przygotować również własny, naturalny płyn do mycia naczyń. Najłatwiej zrobić go na bazie sody kalcynowanej, płatków mydlanych, olejku eterycznego i wody. Taki eko płyn do naczyń również świetnie usuwa zabrudzenia. Polecany jest zwłaszcza w domach, w których mieszkają dzieci. Jest to także dobry płyn do naczyń dla alergików.

  Płyn do naczyń – wykorzystanie podczas domowych porządków

  Płyn do mycia naczyń doskonale sprawdza się nie tylko podczas zmywania, lecz także większych domowych porządków. Z łatwością można nim umyć np. podłogę. Przed zabiegiem posadzkę należy jednak dokładnie odkurzyć. W tym celu warto wykorzystać bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Pro. Wygodne i poręczne urządzenie o mocy 100 Airwattów wyróżnia się elastyczną rurą, która dociera we wszystkie zakamarki, również pod niskie meble. W usunięciu okruszków i  kurzu pomaga też elektroszczotka z podświetleniem LED, dzięki której podczas sprzątania nie pominie się żadnego, nawet najmniejszego pyłku. 

  Po wstępnym odkurzeniu można już przejść do przetarcia podłogi przy pomocy płynu do mycia naczyń. Do wiadra z ciepłą wodą należy wlać kilka kropel środka. W mieszance wystarczy zanurzyć mop, dobrze go odcisnąć, a następnie umyć nim posadzkę. Taka metoda dobrze sprawdzi się zarówno podczas oczyszczania paneli w salonie czy sypialni, jak i kafelków w łazience oraz kuchni. Płyn do mycia naczyń sprawi bowiem, że każda podłoga będzie lśnić czystością.

  Przy pomocy tego preparatu można również dokładnie oczyścić wiele mebli i sprzętów kuchennych. Na lekko zwilżoną szmatkę z bawełny lub mikrofibry albo zwykłą gąbkę należy wycisnąć płyn do mycia naczyń (wystarczy kilka kropli) i przetrzeć nim daną powierzchnię. Środek świetnie usunie zabrudzenia m.in. z blatów kuchennych, szafek, płyty gazowej, okapu, wnętrza piekarnika oraz jego rusztów i kratek, lodówki, mikrofalówki oraz mniejszych urządzeń, takich jak toster, mikser czy blender.

  Oprócz tego płyn do naczyń sprawdza się podczas pielęgnacji mebli tapicerowanych i ram okiennych. Co ciekawe, pomoże on również usunąć zabrudzenia ze szczotki do włosów oraz świetnie oczyści pędzle do makijażu.

  Płyny do mycia naczyń w walce z tłustymi plamami

  Co ciekawe, płyn do zmywania naczyń nie tylko świetnie radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami na talerzach czy sztućcach, lecz także na materiałach. Przy jego pomocy można więc usunąć plamy z ubrań. W takim przypadku najważniejsze jest, aby działać szybko. Gdy na tkaninie pojawi się tłusta plama, np. od oleju, należy od razu pokryć zabrudzone miejsce płynem do mycia naczyń, a następnie potrzeć je (tak jak przy praniu ręcznym) i zostawić na około 15 minut. Po tym czasie resztki środka trzeba zebrać (np. szmatką lub ręcznikiem papierowym), a następnie uprać ubrania w pralce.

  Płyny do mycia naczyń poradzą sobie również z plamami z oleju lub ropy na betonie, kostce brukowej lub płytkach. Takie zabrudzenia należy najpierw zasypać warstwą sody oczyszczonej, a następnie zalać płynem. Po odczekaniu 10 minut wystarczy przetrzeć plamy szczotką i dokładnie spłukać wodą.

  Płyn do zmywania naczyń – doskonały pomocnik w ogrodzie

  Zarówno preparat kupiony w sklepie, jak i naturalny płyn do naczyń świetnie sprawdzą się w przypadku mycia mebli ogrodowych. Wystarczy dodać łyżkę preparatu do ciepłej wody, a następnie przetrzeć mieszanką plastikowe krzesła i stoły przy użyciu gąbki i na koniec spłukać je zimną wodą. Dzięki temu będą one bardziej odporne na osadzanie się kurzu.

  Latem taki środek pozwoli też rozprawić się z uciążliwymi muszkami owocówkami i innymi owadami, które utrudniają spokojne przesiadywanie w ogrodzie lub na tarasie. Aby pozbyć się insektów, warto zastosować płyn do naczyń z octem. Odrobinę obu tych produktów należy wlać do miski z wodą i postawić ją w wybranym przez siebie miejscu, np. na stole. Taka mieszanka przyciągnie owady, które będą do niej wlatywać, jednak nie dadzą rady już jej opuścić.

  Środek do mycia naczyń ma jeszcze jedno ciekawe zastosowanie w ogrodzie – doskonale pomaga w walce z chwastami. Aby zadziałał we właściwy sposób, należy wlać kilka jego kropel do wody i dodać do roztworu odrobinę alkoholu. Mieszankę najlepiej przelać do butelki z atomizerem, a następnie spryskiwać nią niechciane rośliny.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?