Czyszczenie srebra nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Warto jednak takie czyszczenie wykonywać dość regularnie, ponieważ srebro, w przeciwieństwie do innych kruszców, dość szybko się brudzi. Zaśniedziałe sztućce lub łańcuszki można szybko wyczyścić sodą, octem lub pastą do zębów.

Spis treści

  Czyszczenie srebra domowymi sposobami jest stosunkowo bezpieczne i szybkie. Należy jednak pamiętać o dokładnym zmyciu z przedmiotów środków, którymi były one czyszczone.

  Jak bezpiecznie wyczyścić srebro?

  Czyszczenie srebra nie wymaga szczególnych umiejętności, natomiast trzeba na to zadanie poświęcić chwilę. Problem zaśniedziałej biżuterii, sztućców i innych przedmiotów jest coraz bardziej powszechny. Nie wynika to z gorszej jakości samego kruszcu, tylko negatywnych procesów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Przyczynia się ono do szybszego przebiegu procesu oksydacji srebra. O ile samo zjawisko wykorzystuje się w jubilerstwie do planowanego postarzania srebra, o tyle proces ten przebiegający naturalnie prowadzi po prostu do zanieczyszczenia biżuterii i innych przedmiotów, które wskutek tego tracą ładny wygląd. Ponieważ oksydacja srebra jest wynikiem różnego rodzaju procesów chemicznych, najlepszym sposobem pozbycia się problemu jest stosowanie prostych, domowych metod. Próba sięgnięcia po silne środki chemiczne może się dla biżuterii źle skończyć. Dlatego chcąc oczyścić srebro, najlepiej sięgnąć po takie środki, jak: soda, ocet, pasta do zębów, popiół. Błyskawicznie pomogą one biżuterii odzyskać dawny blask.

  Jak czyścić srebro? Folia aluminiowa i kąpiel solna

  Srebrną biżuterię najlepiej wyczyścić, wykorzystując do tego kąpiel solną. Do jej wykonania potrzebne będzie:

  • duże naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła o pojemności co najmniej 2 litrów (pamiętaj, nigdy nie może to być metal, który wejdzie w niepożądaną reakcję z przygotowanym roztworem),
  • folia aluminiowa, którą układa się na spodzie i po bokach naczynia,
  • ciepła woda – może być z kranu, ale lepszy efekt daje wykorzystanie destylowanej,
  • sól kuchenna – dodawana w proporcji 5 łyżeczek na każdy litr kąpieli.

  Najpierw należy do wyściełanego folią aluminiową pojemnika wlać litr wrzącej wody (w przypadku naczynia o pojemności 2 litrów), do której wsypuje się 5 łyżeczek soli kuchennej. Roztwór trzeba dokładnie wymieszać. Przed włożeniem do niego srebrnych przedmiotów należy je dokładnie oczyścić z innych zabrudzeń. Można skorzystać w tym celu z pary wodnej, którą wytwarza domowa stacja parowa IXEO POWER marki Tefal. Jej przenośny zbiornik na wodę pozwala stosować urządzenie w różnych częściach mieszkania. Gorąca para pod odpowiednim ciśnieniem (nawet do 5,8 barów) pozwala usunąć wszelkiego rodzaju zatłuszczenia i inne zabrudzenia. Przedmioty można także przemyć wodą z mydłem. Dopiero tak przygotowane można zanurzyć w naczyniu z roztworem z wody i soli. W kąpieli przedmioty powinny pozostać od kilkunastu minut to kilku godzin, zależy to od stopnia zaśniedzenia. Proces oczyszczania (redoks) postępuje bardzo szybko, więc przy mniej zabrudzonych przedmiotach można od razu go zaobserwować. 

  Warto pamiętać, aby nie wrzucać do roztworu wszystkich przedmiotów jednocześnie. Jeśli będzie ich zbyt dużo, proces spowolni i efekt może być niezadowalający. Lepiej do kąpieli wrzucać pojedynczo większe przedmioty lub kilka małych (parę kolczyków, kilka pierścionków, delikatny wisiorek). Jeśli zauważysz, że roztwór przestaje silnie działać, wymień go, włóż nową folię aluminiową i zacznij wszystko od początku. Pamiętaj, że to właśnie folia aluminiowa przy czyszczeniu srebra przejmuje zanieczyszczające go tlenki siarki, więc odpowiednio często trzeba ją wymieniać.

  Czyszczenie srebra: soda i ocet

  Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów czyszczenia srebra jest zanurzenie go w roztworze sody i octu. Ta mieszanka pozwala błyskawicznie pozbyć się nieestetycznego nalotu. Wystarczy w jednym litrze wody rozcieńczyć 1 łyżkę octu i 1 łyżkę sody. Zaśniedziały przedmiot w całości zanurza się w takim roztworze na mniej więcej kwadrans. Po tym czasie cały osad powinien zniknąć. Na koniec wystarczy przemyć srebro pod bieżącą wodą.

  Jak wyczyścić srebro za pomocą coca-coli?

  Domowym sposobem na usunięcie ze srebra brzydkiego, ciemnego nalotu jest zanurzenie łańcuszka, sztućców lub innych przedmiotów w coca-coli. Wymiennie można stosować również spirytus lub wódkę. Niezależnie od wybranego roztworu, przedmiot zanurza się w nim całkowicie i zostawia na blisko 12 godzin (najczęściej na noc). Po upływie tego czasu srebro powinno wyglądać idealnie. Efekt z reguły jest naprawdę spektakularny, a sama metoda nie wymaga właściwie żadnego wysiłku.

  Jak szybko wyczyścić srebro? 

  Błyskawicznym sposobem na wyczyszczenie srebra z brzydkiego nalotu jest pocieranie bibelotu lub biżuterii pastą do zębów. Ściera ona z powierzchni srebra całe zanieczyszczenie. Analogicznie działa domowa pasta z popiołu i soku z cytryny. Efekt widać od razu. Minusem tej metody jest jej ograniczone działanie. Jeśli wisiorek lub naszyjnik mają wiele różnych małych zagięć, to dostanie się do nich pasty jest właściwie niemożliwe. W takim przypadku lepiej wybrać jeden z powyższych roztworów i w ten sposób czyścić biżuterię. Czyszczenie pastą natomiast świetnie sprawdza się w przypadku sztućców i innych srebrnych przedmiotów o prostej formie. 

  Ostatni etap czyszczenia srebra

  Po usunięciu ze srebra zabrudzeń warto pamiętać o jego dokładnym oczyszczeniu. W tym celu warto sięgnąć ponownie po urządzenia generujące parę. W ten sposób, na przykład za pomocą modułu ręcznego IXEO POWER, możesz usunąć z powierzchni przedmiotu resztki zabrudzenia, roztworu, pasty lub innego środka. Tak przygotowany możesz już tylko wypolerować.

  ZOBACZ TAKŻE: Jak odkamienić żelazko?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1