Czyszczenie zmywarki to sposób na przedłużenie żywotności sprzętu, a także dbanie o jak najlepsze efekty każdego mycia naczyń. O zmywarkę należy dbać z równie dużą uwagą, jak o lodówkę, piekarnik czy pralkę.

Spis treści

  Podstawowe czyszczenie zmywarki powinno odbywać się kilka razy w miesiącu, natomiast raz na cztery tygodnie warto wykonać specjalne mycie, które pozwoli skutecznie odświeżyć wnętrze urządzenia.

  Czyszczenie zmywarki: co jest potrzebne?

  Do czyszczenia zmywarki nie potrzeba wielu specjalnych środków. Oczywiście dostępne są specjalne płyny do czyszczenia zmywarek, z których warto skorzystać raz w miesiącu przy dokładniejszym czyszczeniu zmywarki. Na co dzień wystarczy ocet, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń i ściereczka z mikrofibry. Do czyszczenia uszczelek przyda się również stara szczoteczka do zębów.

  Od czego zacząć czyszczenie zmywarki?

  Czyszczenie zmywarki, niezależnie od tego, czy przeprowadzamy je domowymi sposobami, czy też z wykorzystaniem specjalnych środków czyszczących, należy rozpocząć od przeczytania instrukcji obsługi urządzenia. Z reguły znajduje się tam część poświęcona pielęgnacji sprzętu ‒ warto zapoznać się z zawartymi w niej wytycznymi. 

  Domowe czyszczenie zmywarki należy rozpocząć od jej opróżnienia. Chodzi nie tylko o wyjęcie naczyń, ale także koszy i tacek na sztućce. Jeśli są one zabrudzone lub brzydko pachną, należy dokładnie umyć je wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Brzydki zapach, który po otwarciu zmywarki może roztaczać się po kuchni, pomoże usunąć oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie, które bardzo przydaje się w kuchni. Warto pamiętać, że okap wyciąga jedynie te opary, które bezpośrednio unoszą się znad płyty grzewczej. Oczyszczacz poradzi sobie z każdym typem zanieczyszczenia domowego powietrza, również z brzydkimi zapachami, które mogą pojawić się po otwarciu zmywarki.

  Czyszczenie filtra zmywarki

  Ważną częścią czyszczenia zmywarki jest dokładne umycie filtrów. To właśnie te elementy zmywarki odpowiadają za jej efektywność oraz sprawiają, że ewentualne resztki jedzenia nie przedostają się do rur, które w innym przypadku mogłyby się dość szybko zatkać. Filtry zmywarki należy czyścić zgodnie z instrukcją producenta. Najpierw należy usunąć znajdujące się na nich drobinki jedzenia, a następnie umyć pod bieżącą wodą. Jeśli na powierzchni filtra znajduje się kamień, dobrze jest zanurzyć pojemnik w ciepłej wodzie z odrobiną octu. Przy małym zabrudzeniu już półgodzinna kąpiel powinna doprowadzić od usunięcia kamienia. Czasami jednak potrzeba na to kilku godzin. Po czyszczeniu filtry jeszcze raz należy opłukać zimną wodą i zamontować na miejscu.

  Zobacz także: Czyszczenie kwaskiem cytrynowym

  Czyszczenie zewnętrznych części zmywarki

  Czyszczenie zmywarki nie powinno dotyczyć wyłącznie jej wnętrza. Nie mniej ważne są drzwi i panel urządzenia. Te dwa elementy warto regularnie przecierać, ponieważ brudzą się właściwie przy każdym wkładaniu i wyjmowaniu naczyń. Przy bardziej gruntownym czyszczeniu zmywarki warto dokładnie wyszorować te miejsca, na przykład przy użyciu szczoteczki do zębów, która sięgnie w większość zagłębień. Przy czyszczeniu zmywarki warto zwrócić uwagę również na blat roboczy nad zmywarką, który jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć i uszkodzenia. Dobrze jest zabezpieczyć go specjalną folią ochronną.

  Czyszczenie zmywarki – nie zapomnij o uszczelkach

  Ekologiczne czyszczenie zmywarki nie powinno omijać uszczelek. To w nich bardzo często gromadzi się brud, one również często odpowiadają za awarię sprzętu. Uszczelki można całkowicie wyjąć lub umyć wewnątrz urządzenia. Ten drugi sposób jest oczywiście bezpieczniejszy. Mycie najlepiej rozpocząć od przetarcia uszczelek szmatką z dodatkiem płynu do naczyń. W przypadku trudno dostępnych miejsc warto skorzystać ze szczoteczki do zębów. 

  Płyn do czyszczenia zmywarek – jak stosować?

  Czyszczenie zmywarki powinno zakończyć się ustawieniem programu samoczyszczenia zmywarki. Jeśli takiego programu nie ma w naszym urządzeniu, należy ustawić najdłuższy program z najwyższą możliwą temperaturą i uruchomić pustą zmywarkę. Do środka urządzenia warto wówczas zaaplikować specjalny płyn do czyszczenia zmywarek. Dzięki niemu wyczyszczone zostaną wszystkie te zakamarki, do których nie udało się wcześniej dotrzeć. Środek do czyszczenia zmywarki można również przygotować domowym sposobem. W tym celu potrzebny będzie ocet i soda oczyszczona. Do pojemnika na tabletki należy wsypać sodę. Następnie należy odmierzyć szklankę octu. Ocet na dno zmywarki najlepiej wlać dopiero po zakończeniu procesu mycia wstępnego. Takie domowy sposób na czyszczenie zmywarki należy do jednych z najskuteczniejszych. Jest także ekologiczny i całkowicie bezpieczny.

  Jak pozbyć się przykrych zapachów podczas czyszczenia zmywarki?

  Czyszczenie zmywarki nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, na co wpływają silne zapachy stosowanych detergentów, jak też samo wyjmowanie zapchanego filtra lub innych części zmywarki, w których zgromadziły się zanieczyszczenia. W takim przypadku warto skorzystać z oczyszczacza powietrza marki Tefal ‒ Intense Pure Air. Oczyszczanie powietrza z przykrych zapachów to nie tylko kwestia komfortu pracy, ale też zdrowia i bezpieczeństwa. Brzydkie zapachy związane są przede wszystkim z rozwojem niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Intense Pure Air dzięki czterem poziomom filtracji umożliwia usunięcie każdego rodzaju zanieczyszczeń. Eliminuje nawet najdrobniejsze cząsteczki, a czujnik zanieczyszczenia automatycznie dostosowuje intensywność pracy do potrzeb. Ogromną zaletą tego urządzenia jest cicha praca oraz funkcja informowania o konieczności wymiany filtrów. 

  Czyszczenie zmywarki a codzienne nawyki

  Czyszczenie zmywarki powinno iść w parze z właściwymi nawykami dotyczącymi użytkowania sprzętu. Przede wszystkim do zmywarki powinno się wkładać wyłącznie naczynia, które zostały wcześniej oczyszczone z resztek jedzenia. Po drugie, zmywarki nie można przepełniać, ponieważ mycie jest nieefektywne, a ponadto grozi to awarią sprzętu. Po trzecie, układ naczyń w zmywarce powinien gwarantować, że woda dotrze do każdego naczynia, także tego umieszczonego w dolnym koszyku. Trzeba również pamiętać, że do zmywarki nie wolno wkładać naczyń wykonanych z drewna oraz innych materiałów, które nie nadają się do automatycznego mycia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1