Podłoga z kamienia stanowi oryginalny element wykończenia wnętrza. Nie tylko wygląda elegancko, lecz także jest trwała i odporna na uszkodzenia. Aby służyła przez wiele lat, należy właściwie o nią zadbać. Ważne jest regularne odkurzanie, mycie i impregnacja odpowiednimi środkami.

Spis treści

  Płyty i płytki kamienne na podłogę występują w wielu rodzajach. Najczęściej spotykane rozwiązania to posadzki granitowe, marmurowe lub z piaskowca. O wszystkie z nich należy odpowiednio dbać, dostosowując sposób pielęgnacji do materiału, z którego zostały wykonane. Dzięki temu podłoga z kamienia przez długi czas zachowa swój pierwotny blask i będzie stanowiła estetyczną, trwałą ozdobę mieszkania.

  Jak pielęgnować podłogi granitowe?

  Podłoga z granitu prezentuje się bardzo efektownie i stwarza we wnętrzu wrażenie luksusu. Tak jak każdą inną posadzkę, należy regularnie ją odkurzać. Można do tego wykorzystać dowolny odkurzacz. Dobrze sprawdzi się np. model bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Ultimate, który wyróżnia się wysoką mocą ssącą na poziomie aż 180 Airwattów oraz trzema trybami pracy. Urządzenie jest bardzo poręczne, a dzięki specjalnej technologii Flex umożliwia dokładne sprzątanie nawet w trudno dostępnych miejscach, np. pod niskimi meblami. Sprzęt odznacza się przy tym wyjątkowo dużą skutecznością. Dzięki nowoczesnemu systemowi filtracji usuwa i zatrzymuje w swoim wnętrzu aż 99,9% kurzu i innych zanieczyszczeń, redukując ich reemisję do otoczenia praktycznie do zera. Zyskujemy więc pewność, że kamienne podłogi granitowe zostaną idealnie odkurzone. Co ważne, podczas procesu sprzątania nie trzeba szczególnie uważać na zarysowanie posadzki, ponieważ jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i powstawanie rys.

  Po odkurzeniu podłogę z granitu należy umyć. Można do tego wykorzystać domowe sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie roztworu z pół litra wody i szklanki wody utlenionej. Tak przygotowaną mieszanką wystarczy przemyć posadzkę, wykorzystując do tego mopa. Ta metoda jest bardzo skuteczna, a przy tym bezpieczna dla tego typu kamienia.

  Innym sposobem na wyczyszczenie podłogi granitowej jest zastosowanie płynu do czyszczenia kamienia lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Ważne, aby preparat nie miał kwaśnego pH. Odrobinę wybranego detergentu należy dodać do wiadra z wodą, dokładnie wymieszać i umyć podłogę z granitu mopem, wykonując przy tym niewielkie i delikatne pociągnięcia. Następnie trzeba wymienić wodę na czystą, tym razem bez dodatku środków czyszczących i ponownie przemyć powierzchnię. Na koniec wystarczy przetrzeć ją suchym mopem lub szmatką, dzięki czemu podłoga z granitu nie będzie miała nieestetycznych zacieków.

  Podłoga z marmuru – jak ją czyścić i impregnować?

  Podłoga z marmuru może być piękną ozdobą kuchni, jadalni lub łazienki. Aby jej nie zniszczyć, musimy pamiętać o odpowiednim sposobie odkurzania. Kamień ten jest stosunkowo delikatny, dlatego trzeba uważać, aby sprzęt sprzątający nie porysował jego powierzchni kółkami. Dobrym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie po nowoczesnego robota sprzątającego Tefal Explorer Serie 60. Taki sterowany zdalnie odkurzacz ma jedynie 6 cm wysokości, przez co doskonale usuwa zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Ułatwiają to także dwie boczne szczotki DualForce, które świetnie docierają do wszelkich zakamarków. Dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji sprzęt usuwa przy tym do 99,99% kurzu, pyłów i alergenów. Jest także wydajny – podczas jednego użycia można nim sprzątać przez 90 minut.

  Co ważne, odkurzanie należy przeprowadzać regularnie. Warto przy tym pamiętać, że wyjątkowo istotne jest usuwanie zabrudzeń z piasku, ponieważ mogą one doprowadzić do powstania brzydkich rys na posadzce.

  Oprócz odkurzania podłoga z marmuru wymaga też regularnego mycia. Dobrze do tego wykorzystać płaski mop pokryty np. mikrofibrą. Należy delikatnie nasączyć go wodą z dodatkiem płynu myjącego – ważne, aby nie był to preparat mocno zasadowy lub kwasowy. Następnie wystarczy umyć powierzchnię posadzki, uważając przy tym, aby nie szorować jej zbyt mocno. Po całym zabiegu podłogę najlepiej wytrzeć do sucha.

  Co jakiś czas, najlepiej raz do roku, warto też zaimpregnować podłogę z marmuru. Powinno się do tego wykorzystać specjalne środki do konserwacji tego typu kamienia. Należy nakładać je na suchą i oczyszczoną posadzkę przy pomocy miękkiej, bawełnianej ściereczki. Taki zabieg sprawi, że wykonane z marmuru płytki kamienne na podłogę będą trwalsze i bardziej odporne na ewentualne zabrudzenia.

  Jak zadbać o płytki kamienne podłogowe z piaskowca?

  Podłoga z kamienia naturalnego może być też wykonana z piaskowca. To stosunkowo delikatny materiał, dlatego podczas jego pielęgnacji musimy pamiętać o dużej ostrożności. Aby zachował ładny wygląd, warto minimum 1–2 razy w tygodniu przecierać go miękką ściereczką. Tego typu płytki kamienne na podłogę wolno też odkurzać. Ważne jednak, aby wykorzystywać do tego szczotki z miękkim włosiem – dzięki temu unikniemy brzydkich zarysowań. Ciekawym rozwiązaniem jest robot sprzątający Tefal Explorer Serie 80, którym można sterować zdalnie i usuwać zanieczyszczenia nawet pod niskimi meblami. Sprzęt ma aż 3 tryby pracy, co umożliwia m.in. dokładne sprzątanie również przy listwach podłogowych i ścianach. Urządzenie zatrzymuje aż 99,99% kurzu, dlatego jest przyjazne dla alergików. Cechuje je także wielofunkcyjność – nakładka mopująca Aqua pozwala na jednoczesne odkurzanie i mopowania podłogi z kamienia naturalnego. Dokładne umycie posadzki jest możliwe przy użyciu samej wody, dlatego eliminuje ryzyko zniszczenia powierzchni.

  Jeżeli jednak na podłodze z piaskowca pojawią się mocniejsze zabrudzenia, można usunąć je przy pomocy specjalnych detergentów przeznaczonych do mycia tego typu kamienia. Należy dodać odrobinę środka do ciepłej wody, a następnie zamoczyć w niej szmatkę (bawełnianą lub z mikrofibry) i uważnie przetrzeć plamy. Po tym zabiegu warto także przemyć posadzkę samą wodą, a następnie osuszyć ściereczką.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?