Cichy nawilżacz powietrza to przede wszystkim model ultradźwiękowy. Pracuje on zdecydowanie ciszej niż np. nawilżacz parowy lub ewaporacyjny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ma on pewne wady. Ultradźwięki mogą bowiem okazać się szkodliwie dla domowych zwierząt.

Spis treści

  Cichy nawilżacza powietrza to marzenie niejednego użytkownika. Czasem jednak trzeba znaleźć kompromis między cichą pracą a innymi parametrami, od których zależy efektywność urządzenia. 

  Jak znaleźć cichy nawilżacz powietrza?

  Cichy nawilżacz powietrza to marzenie wielu osób, szczególnie gdy chcą postawić takie urządzenie w sypialni albo w pobliżu kołyski małego dziecka. Zdarza się również, że hałas z pracującego nawilżacza zwyczajnie irytuje podczas czytania książki lub przygotowywania projektu, ponieważ uniemożliwia pełne skupienie. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka jak najcichszych sprzętów. Niestety niemała część urządzeń generuje trudny do zignorowania hałas. W nawilżaczu parowym wyższy poziom hałasu wiąże się ze stale bulgoczącą podczas pracy urządzenia wodą. Nawilżacz ewaporacyjny z kolei generuje hałas, który jest związany z szumem wentylatora wyprowadzającego oczyszczone i nawilżone powietrze na zewnątrz. 

  Najmniejszy hałas generuje oczywiście nawilżacz ultradźwiękowy. Jest on zdecydowanie najcichszy z dostępnych na rynku modeli, ponieważ ultradźwięki są prawie niesłyszalne dla ludzkiego ucha, podstawowej pracy oczyszczacza więc właściwie nie słyszysz. Niestety fale soniczne generowane podczas pracy urządzenia mogą być bardzo drażniące dla zwierząt domowych. Zarówno psy, jak i koty słyszą ultradźwięki i nie jest to dla nich przyjemne. Zwierzęta z tego powodu mogą być rozdrażnione, a nawet stać się agresywne.

  Jak cicho może pracować nawilżacz powietrza?

  Ultradźwiękowy oczyszczacz powietrza jest najcichszy, co do tego nie ma wątpliwości. Ma jednak pewne wady. Warto zastanowić się, czy inny model nie ma więcej zalet, jeśli chodzi o pozostałe parametry. Różnica w głośności pracy między urządzeniami może być spora, ale niekoniecznie wielka. Nawilżacze powietrza mogą generować bardzo różny poziom hałasu: 

  • w trybie cichym najmniej głośne modele będą generowały hałas na poziomie 16 dB, czyli niewiele głośniejszy od szeptu;
  • Najgłośniejsze urządzenia mogą generować hałas na poziomie 56 dB przy pracy na 100% mocy; ten dźwięk jest oczywiście słyszalny przez ludzkie ucho i nie da się go całkowicie zignorować, ale jednocześnie niewiele różni się od tradycyjnego szumu w biurze.

  Czy liczy się tylko to, że nawilżacz powietrza jest cichy?

  Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem to doskonałe rozwiązanie do pokoju małego dziecka. Taki nawilżacz parowy dla dzieci jest przede wszystkim bezpieczny, ponieważ zamiast gorącej pary wydziela chłodną mgiełkę. Warto jednak pamiętać, że przy ocenie urządzenia powinna się liczyć przede wszystkim jego wydajność i skuteczność działania. Znaczenie ma przede wszystkim to, ile wody urządzenie emituje w ciągu godziny oraz o jakiej powierzchni pomieszczenie jest w stanie nawilżyć. Warto wiedzieć, że:

  • najmniejsze urządzenia z pojemnikami na 2–3 l wody są w stanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach mających do 25 ㎡; uwalniają bowiem około 0,25 l wody w ciągu godziny;
  • największe i najnowocześniejsze modele mogą nawilżyć pomieszczenie o powierzchni do 80 ㎡; mają one co najmniej 5-litrowy zbiornik wody, dzięki czemu uwalniają do 0,5 l wody w ciągu godziny.

  Pamiętaj jednak, że niezależnie od modelu i wydajności nawilżacz eliminuje z reguły jedynie negatywne skutki, a nie przyczynę problemu. Pewnym wyjątkiem jest nawilżacz ewaporacyjny, który jednocześnie nawilża i oczyszcza. Za niską wilgotność powietrza odpowiadają znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Jeśli więc chcesz skutecznie wyeliminować problem suchego powietrza w domu, kup oczyszczacz. Może to być np. TEFAL Pure Air Connect. To jeden z najnowocześniejszych modeli na rynku, wzbogacony o aplikację mobilną. Jedyny, który usuwa do 100% alergenów. Wszystko dzięki czteropoziomowej filtracji, składającej się m.in. z filtra Allergy+. Każdy z jego elementów jest odpowiedzialny za wychwytywanie innego rodzaju cząsteczek, dzięki czemu urządzenie radzi sobie z różnymi typami zanieczyszczeń. Dzięki inteligentnemu czujnikowi sam rozpoznaje również stopień zanieczyszczenia pomieszczenia i dostosowuje się do tych danych. Oczyszczacz działała więc na źródło problemu, eliminując pyły i inne szkodliwe substancje, które prowadzą do obniżenia wilgotności powietrza. Nawilżacz z kolei pomaga usunąć konsekwencje obecności tychże zanieczyszczeń w domowym powietrzu.

  Elektryczny nawilżacz powietrza – co jeszcze sprawdzić?

  Cichy nawilżacz powietrza powinien być wydajny, mieć odpowiednio duży zbiornik i skutecznie wypuszczać cząsteczki wody na zewnątrz. Aby tak się stało, potrzebuje odpowiedniej mocy. Ta może się wahać od 20 do nawet 400 W. Najwyższe parametry mają urządzenia, które obsługują duże powierzchnie, jednak do domowych potrzeb z pewnością wystarczy ci nawilżacz o mocy od 40 do 100 W. Szczególną uwagę warto zwrócić na dodatkowe funkcje, jakie może mieć nawilżacz powietrza. Sprawdź, czy:

  • nawilżacz ma higrometr, który bada poziom wilgotności powietrza;
  • nawilżacz ma humidostat, który ułatwia utrzymanie wilgotności na ustalonym w panelu sterowania poziomie;
  • masz do dyspozycji różne tryby pracy urządzenia, które pozwalają zmieniać intensywność pracy nawilżacza;
  • urządzenie ma tryb nocny gwarantujący wolniejszą i cichszą pracę;
  • urządzenie ma alarm dźwiękowy lub świetlny informujący o braku wody;
  • aromatyzer pozwala przekształcić nawilżacz w urządzenie do emisji wody z olejkami eterycznymi.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?