Pranie dywanów wydaje się dość uciążliwym zajęciem. Mimo to wykładziny co jakiś czas trzeba oczyścić, ponieważ tylko dzięki temu zachowają świeżość i schludny wygląd. Jak należy zabrać się za pranie dywanów?

Spis treści

  Dywan pełni ważną funkcję w domu. Jest doskonałą ozdobą, a także sprawia, że wnętrze nabiera ciepła i staje się bardziej przytulne. Aby utrzymać dywan w dobrym stanie, co jakiś czas należy go uprać. To niezwykle ważna czynność, która związana jest nie tylko ze względami estetycznymi, lecz także z naszym zdrowiem. Zaniedbany dywan staje się bowiem siedliskiem kurzu, roztoczy i innych niebezpiecznych alergenów. Regularne czyszczenie dywanów powinno być więc w interesie każdego domownika.

  Dobry odkurzacz do dywanów to podstawa

  Czyszczenie dywanów i tapicerek zawsze warto rozpocząć od odkurzania. Dzięki temu można usunąć wszelkie okruszki, pyłki, a także kurz i inne alergeny. Należy przy tym pamiętać, że czyszczenie dywanów na sucho przy pomocy odkurzacza powinno być regularnym zajęciem – najlepiej odkurzać dwa razy w tygodniu.

  Aby mieć pewność, że czyszczenie dywanów przebiega prawidłowo, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dobry odkurzacz do dywanów to w tym przypadku podstawa – dzięki niemu można usunąć nawet drobne zanieczyszczenia. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę, czy ma zaawansowany system filtracji. Taka funkcja pozwala bowiem na eliminację alergenów, a także redukcję brzydkich zapachów. To duża zaleta podczas czyszczenia dywanów – ich włosie często pochłania nie tylko brud, ale również nieprzyjemne aromaty, których potem trudno się pozbyć.

   

  Zobacz także: Jakie są zapachy do domu? Co wybrać?

   

  Odpowiedni odkurzacz do dywanów to także duże ułatwienie dla posiadaczy zwierząt. Pupile często gubią sierść, która roznosi się po całym domu i osiada również na wykładzinach. Czyszczenie dywanów może przysporzyć wówczas sporo trudności. Jeżeli jednak wybierze się odkurzacz o odpowiedniej mocy i dobrych filtrach, proces sprzątania powinien przebiegać sprawnie.

  Czyszczenie dywanu w domu przy pomocy odkurzacza wymaga też odpowiednich szczotek i ssawek. Wysokiej jakości sprzęt posiada cały zestaw akcesoriów, których można użyć w zależności od potrzeb. Czyszczenie dywanów wełnianych z długim włosiem najlepiej przeprowadzić przy pomocy małej szczotki lub ssawki, ponieważ pozwalają one na dokładne usunięcie wszystkich, nawet dobrze ukrytych zanieczyszczeń. Z kolei dywany syntetyczne mogą być odkurzane większymi szczotkami.

  Co ważne, regularne odkurzanie dobrym odkurzaczem sprawi, że pranie dywanów nie będzie musiało być częste. Warto o tym pamiętać i zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt, który w znaczący sposób ułatwi domowe porządki.

  Regularne usuwanie plam i czyszczenie dywanów

  Aby wykładzina pozostała czysta i świeża, trzeba zwrócić uwagę na szybkie usuwanie plam. Najlepiej zrobić to zaraz po ich powstaniu. W tym przypadku można zastosować domowe sposoby na czyszczenie dywanów. Jeżeli plama jest mokra, wystarczy posypać ją solą, zostawić na godzinę, a następnie odkurzyć. Kolejną metodą jest użycie octu. Na świeże plamy warto nałożyć mieszankę 2 łyżek soli rozpuszczonych w ½ szklanki octu, natomiast na zaschnięte zabrudzenia pastę z łyżki octu i skrobi kukurydzianej. Jeszcze innym sposobem na szybkie czyszczenie dywanu w domu jest zastosowanie pasty na bazie sody oczyszczonej i wody. Jeżeli domowe metody na szybkie pranie dywanów i wywabianie plam się nie sprawdzą, należy sięgnąć po środki chemiczne.

  Środki do prania dywanów

  Za pranie dywanu w całości warto zabrać się raz na 12–18 miesięcy. Można wówczas sięgnąć po odpowiednie preparaty. Na rynku dostępne są gotowe środki chemiczne w formie płynu lub suchej piany. Rodzaj produktu należy dostosować do konkretnego dywanu.

  Pranie dywanów wełnianych i jedwabnych najlepiej przeprowadzić przy użyciu płynnych preparatów, ponieważ naturalne włosie nie przepuszcza wody. Z kolei wykładziny syntetyczne warto wyczyścić na sucho. Jak wyprać dywan z długim włosiem? Poza dokładnym odkurzaniem można zastosować suche preparaty lub wykorzystać urządzenie do czyszczenia parą wodną.

  Zanim rozpocznie się pranie dywanu w domu, warto sprawdzić, czy wybrany preparat nie odbarwi wykładziny. W tym celu należy przeprowadzić próbę. Na niewielki fragment dywanu trzeba nałożyć odrobinę suchego lub płynnego produktu i pozostawić na około godzinę. Jeżeli po tym czasie wykładzina nie straci koloru w miejscu nałożenia preparatu, spokojnie można przystąpić do prania dywanu. Jeśli jednak zauważy się plamę, trzeba będzie sięgnąć po inny środek. Powstałe przebarwienie można z kolei usunąć poprzez dodanie do użytego detergentu łyżki kwasu cytrynowego lub octu.

  Warto pamiętać, że istnieją też domowe sposoby na czyszczenie dywanów na sucho. W tym przypadku dobrze sprawdzi się zwykła soda oczyszczona, która nie tylko odświeży wykładzinę, ale również zneutralizuje brzydkie zapachy.

  Jak wygląda pranie dywanów na sucho?

  Czyszczenie dywanu na sucho jest banalnie proste. Najpierw trzeba oczywiście pozbyć się dużych plam i wszystko dokładnie odkurzyć. Następnie gotowy środek chemiczny do prania dywanów należy rozłożyć na całej powierzchni wykładziny zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy wszystko ponownie odkurzyć. Podobnie wygląda kwestia użycia sody do prania dywanów. Proszek rozsypuje się gęsto na wykładzinie, pozostawia na ok. 5 godzin, po czym dokładnie zbiera odkurzaczem.

  Jak prać dywan w domu na mokro?

  Pranie dywanu na mokro warto rozpocząć od odkurzenia go oraz namoczenia najbardziej zabrudzonych miejsc. Następnie trzeba przygotować szczotkę lub gąbkę, szmatkę oraz letnią wodę, do której dodaje się płyn do czyszczenia dywanów. Potem wystarczy dokładnie rozprowadzić wodę z detergentem na powierzchni wykładziny, a jej nadmiar usunąć suchą ściereczką. Po praniu dywanu najlepiej rozwiesić go na świeżym powietrzu (np. na balkonie) lub pozostawić na podłodze do wyschnięcia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?