Miotła nie jest narzędziem, które pozwala na efektywne usuwanie kurzu i brudu w mieszkaniu lub domu. Pozornie może się wydawać, że w przypadku małej kawalerki, w której nie ma dywanów, odkurzacz jest zupełnie zbędny. Nic jednak bardziej mylnego. To z miotły, a nie odkurzacza, warto zrezygnować.

Spis treści

  Miotła w porównaniu z dobrym odkurzaczem jedynie „finguje” usuwanie kurzu. Zamiatanie polega bowiem przede wszystkim na podniesieniu kurzu, odkurzanie natomiast na jego pochłanianiu i filtrowaniu tak, aby wszelkie zanieczyszczenia pozostały w środku pojemnika na kurz.

  Miotła – jak to właściwie działa?

  Miotła jeszcze do niedawna stanowiła niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Było to podstawowe narzędzie sprzątania brudu i kurzu. Dzisiaj jednak doskonale zdawać sobie należy sprawę, że sprzątanie z wykorzystaniem miotły to właściwie nic innego jak podnoszenie kurzu. Zamiatając, porusza się kurz, przez co unosi się on do góry. Najprawdopodobniej, zaraz po tym, jak sprzątający skończy zamiatanie, na podłogę, meble, poduszki i sprzęty powoli zacznie opadać ta część kurzu, która została ruchem miotły podbita ku górze. Efekt? Zanim zdążysz skończyć sprzątanie, na meblach znowu osiądzie pierwsza, cienka warstwa kurzu.

  Mitem jest więc przekonanie, że miotła to dobra alternatywa dla odkurzacza w przypadku małych mieszkań lub domów, w których mieszkają niemowlęta. Lepiej postawić na cichy odkurzacz, którego nawet bardzo wyczulony na odgłosy niemowlak nie usłyszy, aniżeli próbować sprzątać mieszkanie z pomocą miotły. Warto sobie bowiem uświadomić, że odkurzanie nie polega jedynie na zbieraniu widocznego brudu z podłogi lub tapicerki, lecz na jak największym wychwytywaniu zanieczyszczeń z powietrza i ich zatrzymywaniu w obrębie systemu filtrującego, w jaki jest wyposażony właściwie każdy odkurzacz. Odkurzacze pionowe pozwalają utrzymać tak samo wygodną postawę, jak ta, którą przyjmuje się przy zamiataniu. Dobry bezprzewodowy odkurzacz pozwoli dotrzeć właściwie w każde trudno dostępne miejsce. Niektóre modele są wyposażone także w moduł ręczny, co czyni z nich mobilne urządzenia docierające właściwie w każdy kąt mieszkania i skutecznie eliminujące zanieczyszczenia.

  Jaki odkurzacz kupić?

  Dobry odkurzacz to odkurzacz dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika i specyfiki sprzątanych przestrzeni. Przed zakupem sprzętu warto się więc zastanowić, jaki odkurzacz właściwie potrzebny jest w domu. Czy powinien być to odkurzacz z filtrem wodnym, ponieważ w domu mieszka alergik, a tego typu modele są szczególnie polecane w takich przypadkach. A może należy postawić na wyjątkowo cichy odkurzacz, ponieważ w domu jest małe dziecko lub chory, któremu należy zapewnić wyjątkowy komfort i spokój. Jeszcze inny odkurzacz będzie potrzebny w przypadku, gdy w domu mieszkają czworonogi chętnie zostawiające część swojej sierści na kanapach i podłodze. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę, bo to one w dużej mierze powinny kierować uwagę klienta w stronę konkretnych rozwiązań i modeli odkurzaczy.

  Przeczytaj również: Okruchy – jaki odkurzacz wybrać, aby skutecznie je posprzątać?

  Jaki odkurzacz wybrać do małego mieszkania?

  Miotła jako główny sprzęt do sprzątania nadal funkcjonuje przede wszystkim w małych mieszkaniach. Argumentem korzystających z tego sprzętu osób jest głównie brak miejsca. Jeśli się jednak głębiej zastanowić i rozejrzeć w rozwiązaniach obecnie funkcjonujących na rynku, to okaże się, że producenci odkurzaczy znaleźli receptę na ten problem. Po pierwsze część odkurzaczy ma specjalny uchwyt pozwalający na powieszenie na ścianie. Z kolei Tefal w swoim modelu Cordless zaproponował składany uchwyt umożliwiający jeszcze łatwiejsze przechowywanie. Tak złożony odkurzacz zmieści się bez problemu właściwie do każdego schowka. Problem przechowywania więc znika.

  Dlaczego odkurzacz jest taki ważny?

  Miotła nigdy nie pozwoli na realne pozbycie się kurzu z domu. Nawet jeśli podłogi będą zamiatane codziennie, to niczego to nie zmieni. Miotła pozwoli jedynie na zebranie tych największych i najbardziej widocznych elementów kurzu, natomiast te najmniejsze (których jest zresztą najwięcej) podniesienie jedynie do góry. To właśnie dlatego odkurzacz jest tak potrzebny w domu. Nie tylko pozwala zadbać o widoczną gołym okiem czystość, lecz także poprawić jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Odkurzacz z filtrem HEPA pozwala wychwycić nawet najmniejsze cząsteczki pyłu (PM 10 i PM 2,5), które są ogromnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Dzięki temu niezależnie od tego, czy wybierzesz odkurzacz stojący, czy odkurzacz z funkcją mycia lub odkurzacz wielofunkcyjny, zadbać o lepszy poziom higieny i zdrowia siebie i swojej rodziny. Z miotłą w ręku nigdy to nie będzie możliwe.

  Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza?

  Odkurzacz dla alergika przede wszystkim powinien w maksymalny sposób ograniczać jego kontakt z kurzem. Pod tym względem odkurzacze bezworkowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nie wymagają one bowiem tak częstej wymiany filtra. Koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego w odkurzacz filtra, poziomu filtracji, liczbę poziomów tej filtracji. Wszystkie te informacje mogą brzmieć bardzo sucho, natomiast im wyższy stopień filtracji, im nowszy filtr HEPA, tym większa szansa, że nawet 99,98% zanieczyszczeń (także tych niewidocznych gołym okiem) zostanie usuniętych z pomieszczenia. Nie bez powodu w oczyszczaczach powietrza także stosuje się filtry HEPA.  Cenną wskazówką może się okazać również klasa energetyczna odkurzacza. Im bardziej ekologiczny odkurzacz, tym jest on cichszy i pracuje z większą mocą. Już dzisiaj nie powinno się kupować odkurzaczy głośniejszych niż 90dB i o mniejszej mocy niż 900W.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1