Płytki marmurowe to wyjątkowo wszechstronny materiał zarówno do wnętrz, jak i w ogrodzie. Kamień doskonale sprawdzi się zarówno w kuchniach i łazienkach. Ich ponadczasowy, a zatem zawsze modny, wzór czyni z niego doskonałą inwestycję. Dzięki zastosowaniu płytek marmurowych pomieszczenie wygląda olśniewająco. Usuwanie brudu i pielęgnacja tego materiału jest znacznie bardziej wymagająca niż zwykłych kafelek ceramicznych czy paneli. Ich delikatna powierzchnia jest znacznie bardziej wrażliwa na zarysowania.

Spis treści

  Marmur jest materiałem, który często wykorzystywany jest w eleganckich i przestronnych domach. Ze względu na swoją uniwersalność i ponadczasowość sprawdza się w wielu przestrzeniach. Warto wiedzieć, jak dbać o ten cenny kruszec, tak aby nie spowodować jego uszkodzenia. Jak zatem czyścić marmurowe płytki, aby na dłużej cieszyły oko i pozostawały piękne na długie lata? Odpowiedzią na to są odkurzacze piorące, ściereczki z mikrofibry oraz delikatne środki nabłyszczające.

  Gdzie kłaść płytki marmurowe?

  Płytka marmurowa najczęściej stanowi ozdobę jadalni, kuchni oraz łazienek. Płytki z białego marmuru najczęściej montuje się w małych wnętrzach, ponieważ powoduje to optycznie powiększenie pomieszczenia. Doskonale odbijają również światło, co nadaje wnętrzu elegancji. Płytki z czarnego marmuru zaleca się układać w bardzo dużych pomieszczeniach, najlepiej nasłonecznionych. Przed każdym zakupem należy jednak ocenić ich wygląd w salonie. Zamawianie tego materiału przez Internet nie jest dobrym pomysłem, gdyż ich rzeczywisty kolor może znacznie się różnić. Marmur jest niezwykle trwały i może posłużyć na lata. Jedynym warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja.

  Odkurzacze do czyszczenia płytek marmurowych

  Powierzchnie marmurowe i granity wymagają innej pielęgnacji niż w przypadku standardowych kafelek czy podłogi drewnianej. Piasek, kurz i drobne zabrudzenia z powierzchni marmuru można usunąć za pomocą odkurzacza z filtrem wodnym lub odkurzacza cyklonowego. Warto jednak pamiętać, że nie każdy odkurzacz nadaje się do odkurzania marmuru. Jest to kamień delikatny i twarde kółka mogłyby porysować jego powierzchnię. Jaki odkurzacz kupić? Warto wybierać te z miękkimi kółkami. Dobrym rozwiązaniem jest również odkurzacz pionowy np. Tefal Dual Force 2 w 1. Taki bezprzewodowy odkurzacz doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i na tarasie.

  Ściereczki z mikrofibry

  Dobrym pomysłem na czyszczenie delikatnych powierzchni płyt marmurowych jest wykorzystanie uniwersalnych ściereczek z mikrofibry. Można nasączyć je płynem (ważne, aby nie zawierał w składzie substancji mocno zasadowych lub kwasowych) z niewielką ilością wody. Jeśli nie ma się pewności co do pH środka czyszczącego, zaleca się wykonać próbę na niewielkim fragmencie marmuru. Plamę lub zabrudzenie należy wycierać, wykonując ruchy pionowe. Ważne, aby nie trzeć mocno powierzchni, ponieważ zwiększa to ryzyko porysowania. Po czyszczeniu na mokro warto wysuszyć miejsce suchą ściereczką. Wilgoć zbyt długo utrzymująca się na tym kamieniu może bowiem wpływać na jego strukturę, niszcząc ją.

  Mop do mycia marmuru

  Przy większych powierzchniach dobrym rozwiązaniem będzie użycie mopa. Przed wykorzystaniem tradycyjnego mopa warto najpierw odkurzyć powierzchnię. Znacznie wygodniej jest zaopatrzyć się w mop parowy, np. Tefal VP6555, który łączy zalety mikrofibry i tradycyjnego odkurzacza. Mop parowy nie pozostawia mokrej powierzchni, dlatego oszczędza czas i pozwala na zachowanie czystości na dłużej.

  Środki nabłyszczające do płyt marmurowych

  Impregnacja płytek marmurowych jest najczęściej pomijanym elementem ich pielęgnacji. Nie wolno zapominać o tym, że marmur, tak jak każdy kamień naturalny może, bez odpowiedniej konserwacji, z czasem stracić na swoim uroku. Wybór środka do impregnacji uzależniony jest efektu, który chce się uzyskać. W ofercie wielu sklepów dostępne są zarówno preparaty nabłyszczające, bezbarwne, jak i te, które wzmacniają kolor. Intensyfikator ma za zadanie wydobycie naturalnego piękna kamienia. Ponadto wzmacnia ją i odżywia. Każdy posiadacz płytek z marmuru powinien pamiętać o regularnej pielęgnacji. Dlaczego jest to aż tak ważne? Bez względu na to, czy płytka jest błyszcząca, czy matowa, jest wrażliwa na wilgoć, pleśń, grzyby, tworzenie się zacieków czy innych zabrudzeń. Impregnat, który jest dostosowany do marmuru, nie tylko zapobiega tym czynnikom, ale również wnika w głąb kamienia, zmniejszając jego chłonność. Systematyczne impregnowanie pozwoli też na dokładniejsze czyszczenie fug.

  Co nie nadaje się pielęgnacji płytek marmurowych?

  Nie wszystkie środki pielęgnacji nadają się do marmuru. Lepiej zrezygnować z detergentów, które są łatwo dostępne w marketach czy drogeriach. Nie zaleca się mycia kamienia środkami do czyszczenia kafelek czy paneli. Preparat do płytek ceramicznych może nawet zmatowić płytki marmurowe. Ich skład może być zbyt chemiczny dla delikatnej struktury marmury. To samo dotyczy pH płynów. Muszą być one obojętne. Należy także unikać drucianych myjek oraz szorstkich ściereczek. Mogą one trwale uszkodzić nawierzchnię marmuru.

  Jeśli marmurem wyłożony jest przedpokój, warto na pewnej jego części wyłożyć dywanik. Piasek oraz drobne kamyki, które wnosi się do domu pod z butami, mogą przyczynić się do powstawania rys na marmurze. Jeśli na powierzchni planowane jest położenie ciężkich przedmiotów, w tym donic z kwiatami, powinno się zabezpieczyć powierzchnię warstwą uszczelniającą. Pozwoli to na dłuższe cieszenie się ponadczasową elegancją marmuru.

  Dowiedz się również, jak dbać i czyścić płytki cegiełki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?