Mrówki w domu to bez wątpienia nieproszeni goście. Zazwyczaj pojawiają się w mieszkaniach wraz z rozpoczęciem lata. Ich obecność jest niestety bardzo uciążliwa, zwłaszcza gdy w danym pomieszczeniu znajduje się cała ich kolonia. Warto wówczas zastosować sprawdzone metody na mrówki w domu.

Spis treści

  Choć mrówki to pożyteczne owady, ich pojawienie się w domu nigdy nie jest mile widziane. Co prawda nie są niebezpieczne, jednak zanieczyszczają jedzenie i utrudniają codzienne życie. Zastanawiając się nad tym, jak zwalczyć mrówki w domu, warto skorzystać z popularnych i skutecznych sposobów. Nie zawsze wymagają one użycia chemicznych środków – często wystarczą naturalne składniki, które można znaleźć w każdym mieszkaniu.

  Skąd się biorą mrówki w domu?

  Jeśli zauważy się mrówki w domu, należy zastanowić się, skąd wzięły się owady. Ten gatunek chętnie osiedla się w mieszaniu, jeżeli znajduje się ono na terytorium, na którym szkodniki budują swoje społeczeństwo i szukają jedzenia. Ludzkie domostwa są pełne pożywienia, dlatego jeśli mrówki będą miały do niego łatwy dostęp, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczną wchodzić do domu w licznych grupach.

  Warto przy tym wiedzieć, że owady poruszają się wyznaczonymi ścieżkami. Gdy zauważy się mrówki w domu, trzeba więc dokładnie prześledzić ich ruchy. W ten sposób będzie można określić, którędy dostają się one do wnętrza pomieszczeń. Najczęściej wchodzą one przez otwarte drzwi lub uchylone okna. Inną drogą ich przemieszczania się mogą być drobne pęknięcia i małe dziury znajdujące się w konstrukcji budynku, np. w wewnętrznych ścianach lub  w ramach okiennych.

  Co na mrówki w domu? Przeciwdziałanie to podstawa

  Mrówki w domu są źródłem wielu problemów. Nie tylko zanieczyszczają pożywienie, lecz także mogą zniszczyć drewniane elementy domu. Dzieje się tak wtedy, gdy stworzą w nich swoje gniazda. Zastanawiając się nad tym, jak  pozbyć się mrówek z domu, w pierwszej kolejności warto postawić na działania profilaktyczne. Odpowiednie postępowanie zminimalizuje ryzyko pojawienia się owadów.

  Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczać jedzenie. W tym celu najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Po spożyciu posiłku trzeba zawsze dokładnie wyczyścić kuchnię i uprzątnąć wszystkie resztki – nie tylko z blatu czy stołu, lecz także z podłogi, na którą mogą spaść okruszki. W tym celu warto zastosować odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Ultimate, który jest niezwykle wygodny i poręczny, przez co dociera do wszystkich zakamarków i doskonale usuwa zanieczyszczenia. Dzięki szczotce „Off-road technology” pozwala na szybkie pozbycie się nawet dużych elementów, np. orzeszków lub płatków śniadaniowych, które mogą skusić mrówki do pojawienia się w domu. Sprzęt łączy się też z nakładką mopującą Aqua, którą można wykorzystać do mycia podłogi, jeśli rozlały się na niej sok lub herbata. To ważny krok, ponieważ lepkie i słodkie plamy również przyciągają owady.

  Aby czarne mrówki w domu nie stanowiły problemu, należy także zadbać o wszelkie ewentualne nieszczelności, które mogą pojawić się wokół okien lub kanalizacji. Wystarczy więc odpowiednio zabezpieczyć te miejsca np. silikonem.

  Jak pozbyć się mrówek z domu? Profesjonalne preparaty i narzędzia

  Czasami nawet profilaktyczne działania nie pomagają i owady pojawią się w pomieszczeniach. Wtedy można zastosować sprawdzoną metodę, czyli chemiczny preparat na mrówki w domu. Tego typu środki występują w formie sprayu, proszku lub oprysku. Stosuje się je na trasie od gniazda do źródła pożywienia. Należy jednak pamiętać, że nie są one najlepszym wyborem, jeśli w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta.

  Alternatywny sposób na mrówki w domu to gotowa pułapka z wabikiem w środku, którą należy ustawić w miejscu, gdzie bytują owady. Ciekawe rozwiązanie to także specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki, które odstraszają szkodniki. Wystarczy wpiąć je do kontaktu.

  Domowe sposoby na mrówki w domu

  Jeśli nie chce się stosować specjalistycznych środków czy urządzeń, można postawić na domowe sposoby na mrówki w domu. Wystarczy kilka prostych składników, które znajdują się w praktycznie każdej kuchni. To naturalne, a przy tym ekologiczne rozwiązanie. Najlepsze metody na to, jak pozbyć się mrówek w domu, to m.in.:

  • sok wyciśnięty z jednej z cytryny połączony ze szklanką wody – roztwór należy przelać do spryskiwacza i rozpylić na trasie, którą maszerują mrówki w domu. Kwaśny zapach cytrusów odstrasza owady. Zabieg ten należy jednak powtarzać regularnie, ponieważ jego działanie jest dość krótkotrwałe;

  • starta skórka z pomarańczy – jako że mrówki nie lubią cytrusów, ten sposób również skutecznie je odstrasza. Wystarczy więc rozsypać skórkę z pomarańczy w miejscach, gdzie pojawiają się owady. Co ważne, może być ona dla nich toksyczna, co zwiększa skuteczność tej metody;

  • soda oczyszczona – niepozorny proszek to nie tylko sprzymierzeniec podczas domowych porządków, lecz także skuteczny sposób na wytępienie mrówek. Wystarczy rozsypać go na ścieżkach, po których chodzą owady;

  • mydliny – ten sposób efektywnie eliminuje mrówki. Wystarczy dodać odrobinę płatków mydlanych do wody i przelać mieszankę do spryskiwacza, a następnie rozpylić ją na mrówki. Pod wpływem tego zabiegu szkodniki umrą.

   

  Zastanawiając się, jak wytępić mrówki z domu, można też zastosować wiele innych sposobów. Na trasie owadów warto rozsypać m.in. sól, czarny pieprz, cynamon, proszek do lutowania lub rozłożyć świeże zioła, takie jak piołun, mięta czy lawenda. Wszystkie te składniki skutecznie odstraszają szkodniki.

  Każdy z zabiegów pozwalających pozbyć się mrówek z domu wymaga rozsypywania czegoś lub spryskiwania. Gdy już uda nam się wytępić owady, należy więc dokładnie usunąć resztki stosowanych specyfików. Ułatwi to robot sprzątający Tefal Explorer Serie 80. Sprzętem steruje się zdalnie przy pomocy aplikacji, dlatego jego używanie jest wygodne i bezproblemowe. Dzięki szczotkom Dual Force, urządzenie bez trudu dociera do wszelkich zakamarków i zbiera zarówno mniejsze, jak i większe zanieczyszczenia. Dodatkowo system Aqua Force umożliwia jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi, dlatego posadzka będzie idealnie czysta nawet po przeprowadzeniu zabiegu usuwającego mrówki z domu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?