Zakurzony komputer sprawia, że sprzęt głośniej pracuje, przegrzewa się i przestaje odpowiednio funkcjonować. W związku z tym należy go regularnie sprzątać i usuwać kurz z trudno dostępnych zakamarków. Jak czyścić komputer?

Spis treści

  Liczne elementy obudowy komputera kryją spore ilości zanieczyszczeń. Niestety kurz może spowodować nieodwracalne zmiany w jego pracy. Czym w takim razie czyścić komputer?

  Jak wyczyścić komputer?

  Gromadzący się w komputerze kurz może być niebezpieczny dla urządzenia i zdrowia użytkownika. Wbrew pozorom ma bardzo duży wpływ na to, jak sprzęt funkcjonuje. Regularne sprzątanie komputera może uratować go przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Do likwidowania zanieczyszczeń używa się sprężonego powietrza, suchych i mokrych ściereczek, różnych pianek oraz odkurzaczy bezprzewodowych. Czyszczenie komputera z kurzu należy rozpocząć od odłączenia go od zasilania. Zapobiegnie to zwarciom i przeskokom ładunku elektrycznego. Kolejnym krokiem jest otwarcie komputera, a więc zdjęcie dwóch boków obudowy. Dobrym rozwiązaniem będzie demontaż zasilacza, wyjęcie dysków i kart rozszerzeń, co ułatwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc zabrudzonych kurzem.

  Sprężone powietrze do czyszczenia komputera

  Jedną z metod oczyszczenia wnętrza obudowy komputera jest użycie sprężonego powietrza. Opakowanie w formie sprayu zawiera ciśnienie większe od atmosferycznego. W środku znajduje się rurka, która wydmuchuje z komputera, wentylatorów, a nawet innych urządzeń, np. układów hamulcowych, wszelkie zabrudzenia. Jak oczyścić komputer sprężonym powietrzem? Wystarczy odłączyć sprzęt od zasilania, wyłączyć go i odczekać do momentu, aż się schłodzi. Kolejnym krokiem jest dmuchanie sprężonym powietrzem na wentylator i obudowę urządzenia tak, aby cząsteczki kurzu zostały usunięte na zewnątrz. W podobny sposób można wyczyścić laptop, a nawet inne, mniejsze sprzęty. Prawidłowe czyszczenie komputera polega na rozpylaniu powietrza krótkimi seriami, z zachowaniem odpowiedniej odległości. Dystans powinien wynosić od 15 do 20 cm. Sprzątanie wnętrza urządzenia należy rozpocząć od usunięcia zanieczyszczeń z wiatraków, następnie z płyty głównej i na końcu z obudowy. Innych zabrudzeń warto pozbyć się zwykłym patyczkiem higienicznym lub wacikiem. Sprzątanie komputera jest niezwykle istotne ze względu na potencjalne przegrzanie się układów. Z tego względu należy pamiętać o usunięciu kurzu ze wszystkich trudno dostępnych zakamarków. Do czyszczenia komputera sprężonym powietrzem należy wybrać taki produkt, który posiada rurkę umożliwiającą wygodne użytkowanie. Bardzo istotny jest także jego skład, który powinien być wolny od gazów i środków zapachowych.

  Jak odkurzyć komputer?

  Usunięcie kurzu z komputera sprężonym powietrzem jest bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem, jednak nie zawsze może być w stu procentach skuteczne. Niekiedy kurz, włosy i inne zabrudzenia zbierają się w miejscach, w których trudno je dostrzec. Jak w takim razie wyczyścić komputer z kurzu? Bardzo szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza bezprzewodowego ze specjalną szczotką. Tego typu produkt sprawdzi się w różnych sytuacjach, nie tylko w domu. Odkurzacze bezprzewodowe doskonale czyszczą podłogi, ale też wersalki, łóżka i samochody. Modele pionowe są wielofunkcyjne i zwykle posiadają zdejmowany miniodkurzacz. Dokładne odkurzanie komputera umożliwia m.in. szczotka Easy Brush, dołączana do coraz większej liczby sprzętów. Umożliwia usuwanie kurzu z trudno dostępnych powierzchni, jest świetną metodą do czyszczenia komputerów, laptopów, samochodów i schodów. Jak odkurzyć komputer, żeby nie zniszczyć jego elementów? W tym przypadku również należy odpiąć go od zasilania, a następnie rozkręcić boczne ścianki. Na początku warto usunąć zabrudzenia sprayem, a następnie wciągnąć je odkurzaczem. Trzeba jednak zachować wszelkie środki ostrożności i zmniejszyć moc urządzenia. Warto także przytrzymać łopatki wentylatora, usunąć zabrudzenia z wszystkich podzespołów i pozostałych części obudowy. Regularne czyszczenie komputera sprawi, że urządzenie będzie zasysało mniej kurzu. Wentylatory charakteryzują się dużą zdolnością do wciągania brudu, więc są siedliskiem bakterii, miejscem gromadzenia się naskórka i włosów.

   

  Zobacz, które końcówki do odkurzacza sprawdzą się przy czyszczeniu komputera

   

  Jak posprzątać inne elementy komputera?

  Nieco żmudniejszą, ale równie skuteczną metodą oczyszczania komputera jest użycie suchych lub wilgotnych ściereczek. Te nawilżane środkami czyszczącymi są najczęściej stosowane do sprzątania zewnętrznych części komputera, tj. obudowy, ale również klawiatury, matrycy czy podstawki monitora. Wilgotny materiał skutecznie czyści różne elementy, jednak należy pamiętać o odłączeniu komputera od źródła zasilania. Jednym z najbardziej zabrudzonych miejsc jest klawiatura, która gromadzi resztki posiłków, naskórek, włosy i inne zanieczyszczenia. Wbrew pozorom usuwanie z niej kurzu nie jest trudne. Wystarczy zastosować sprężone powietrze lub odkurzacz ze szczotką Easy Brush, a zewnętrzne miejsca przemyć mokrą ściereczką.

  Czyszczenie komputera z kurzu i usuwanie z niego innych zanieczyszczeń jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa to na efektywną pracę urządzenia. Wilgoć połączona z kurzem przykleja się do podzespołów i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie komputera. W najgorszym wypadku może dojść do uszkodzenia urządzenia, a nawet rozwoju alergii u jego użytkowników. Połączenie sprężonego powietrza i odkurzacza jest najlepszym sposobem na skuteczne wyczyszczenie komputera. To bezpieczna metoda i może z niej korzystać każdy. Wystarczy jedynie uważać, żeby nie wciągnąć żadnego elementu urządzenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2