Sprzątanie domu czy mieszkania nie jest ulubioną czynnością wielu z nas. Warto wiedzieć, że można ten proces przyspieszyć i sprawić, że będzie on przyjemniejszy. Sprzętem, który z pewnością poprawi nie tylko komfort, ale i skuteczność porządkowania jest odkurzacz parowy. Pozwala on nie tylko na odkurzenie zanieczyszczeń z podłogi, ale i jej umycie. Można go użyć także do czyszczenia fug, okiennic czy armatury. Odkurzacz parowy sprawdzi się też do tapicerki i dywanów.

Spis treści

  Odkurzacz parowy jest swoistym połączeniem mopa parowego i odkurzacza w jednym. Sprawdza się do wielu zróżnicowanych zadań.

  Jak działa odkurzacz parowy?

  Odkurzacz parowy jest bardzo nowoczesną wersją klasycznego odkurzacza, ponieważ oprócz zasysania zanieczyszczeń wykorzystuje parę wodną dla jeszcze lepszego oczyszczania powierzchni. W urządzeniach tego typu znaleźć można zbiorniczki na wodę, która jest podgrzewana do wysokiej temperatury. Działanie pary wzmocnione jest przez wysokie ciśnienie, które wytwarzane jest wewnątrz odkurzacza. Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury, podłogi są idealnie wyczyszczone i zdezynfekowane – zniszczone są roztocza, grzyby, bakterie oraz zarodniki pleśni. Ponadto para skutecznie zmiękcza brud i pozwala na jego szybsze i dokładniejsze usunięcie. To świetnie rozwiązanie dla alergików, ale i osób dbających o środowisko, ponieważ niezwykle dokładnie czyszczenie powierzchni możliwe jest bez użycia środków chemicznych.

  Funkcjonalność odkurzaczy parowych

  Odkurzacz parowy jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, ponieważ można go wykorzystać do czyszczenia wielu powierzchni podłogowych. Warto zaznaczyć, że nie jest to jego jedyne możliwe zastosowanie. Wielofunkcyjnych modeli można użyć także do prania dywanów i wykładzin. Odkurzacz parowy świetnie sprawdzi się do prania tapicerki mebli oraz w samochodzie i do odświeżania poduszek. Jest dobrym urządzeniem do czyszczenia armatury łazienkowej i kuchennej, płyt grzejnych oraz żaluzji. Niektóre modele nadają się również do usuwania rozlanych płynów.

  Warto zaznaczyć, że większość modeli odkurzaczy parowych dostępnych na rynku posiada zasilanie akumulatorowe, przez co nie ma konieczności szukania gniazdek i przełączania kabla pomiędzy nimi, by móc posprzątać kilka pomieszczeń jedno po drugim. Bardzo przydatną możliwością jest zakup odkurzacza 2 w 1 – standardowy duży odkurzacz posiada wyciąganą miniwersję do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

  Zalety i wady odkurzaczy parowych

  Parowy odkurzacz posiada szereg zalet. Największą z nich jest możliwość całkowitego usunięcia brudu w formie kurzu, plam z jedzenia i picia czy błota. Bardzo dobrze radzi sobie również z sierścią zwierząt. Pozwala także na pozbycie się bakterii, wirusów, grzybów oraz alergenów: roztoczy i pyłków. Ponadto warto zaznaczyć, że jest to uniwersalne urządzenie sprawdzające się zarówno do twardych, jak i miękkich podłóg. Dzięki wymiennym końcówkom nadaje się ono również do innych elementów domu czy mieszkania. Odkurzacze parowe z powodzeniem można wykorzystać nie tylko wewnątrz, ale i na tarasie, balkonie, patio oraz w samochodzie. Niektóre modele odkurzaczy parowych są odradzane do paneli i drewnianych podłóg, dlatego warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją wybranego sprzętu. Do wad odkurzaczy parowych zaliczyć można również wysoką cenę. Są one także cięższe niż klasyczne odkurzacze bezworkowe, dlatego korzystanie z nich na schodach czy wnoszenie na piętro może być kłopotliwe.

  Jak wybrać dobry odkurzacz parowy?

  Jeśli chcemy, aby odkurzacz parowy był bardzo funkcjonalny i sprawdzał się w wielu sytuacjach, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jedną z istotniejszych kwestii są końcówki dołączone do zestawu – to właśnie one mają największy wpływ na użyteczność urządzenia. Najpopularniejsze końcówki to nakładka do podłóg, nakładka do parkietów, końcówka punktowa do trudno dostępnych miejsc, spiralna szczotka do czyszczenia armatury łazienkowej miejsc. Czasem w zestawie znaleźć można również dyszę do odświeżania i prasowania ubrań oraz końcówkę do odklejania tapet. Przy wyborze odpowiedniego modelu istotny jest również czas nagrzewania – im krótszy, tym lepiej. Ważne jest, aby pojemnik na wodę był duży, ponieważ dzięki temu unikniemy ciągłego dolewania cieczy, które znacząco wydłużyłoby czas sprzątania (warto pamiętać, że wpływa on na ciężar urządzenia). Ważne są również moc silnika i grzałki, które determinują efektywność pracy. Warto zwrócić też uwagę na filtr do wody, ponieważ wysokiej jakości element pozwoli na bezawaryjną pracę urządzenia przez długi czas. Istotna kwestia to ciśnienie pary wodnej – dobrze sprawdzi się model z regulatorem. Gdy go brak, warto zdecydować się na odkurzacz o ciśnieniu 3 barów. Przydatny jest również regulator wilgotności.

  Porównanie odkurzaczy parowych Clean&Steam i Wet&Dry

  Na rynku istnieją różne rodzaje odkurzaczy parowych. Do najpopularniejszych modeli należą Clean&Steam oraz Wet&Dry. Różnią się swoim działaniem i są użytkowane przez osoby o odmiennych preferencjach. Model Clean&Steam usuwa zanieczyszczenia w sposób podobny, jak klasyczny odkurzacz, dodatkowo używając jednak pary wodnej. Dzięki wykorzystaniu siły ssania cyklonowego cząsteczki oddzielane są od powietrza, które wydostaje się na zewnątrz odkurzacza. Do czyszczenia powierzchni nie wykorzystuje się środków chemicznych, dlatego odkurzacze parowe Clean&Steam są bardzo przyjazne dla środowiska i alergików. Odkurzacze parowe Wet&Dry działają bardzo podobnie, a do czyszczenia powierzchni wykorzystują zasysanie zanieczyszczeń oraz mycie ich na mokro (bardzo często z dodatkiem środków chemicznych). Z tego powodu lepiej sprawdzają się m.in. do prania dywanów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?