Muszki owocówki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Dom błyskawicznie zapełnia się niechcianymi lokatorami. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym owady opuszczą nasze lokum. Na czym zatem polega zwalczanie muszek owocówek?

Spis treści

  Muszki owocówki kuszą zapachy dojrzałych owoców, warzyw, konfitur, piwa i soków, dlatego najwięcej owadów gromadzi się w kuchni. Najskuteczniej zwalcza się je za pomocą domowych sposobów. Wystarczy wymienić tu pułapkę owocową, pułapkę na bazie octu oraz metodę z wykorzystaniem suszarki lub odkurzacza. Świetnym urządzeniem, które niweluje atrakcyjne dla muszek zapachy, może okazać się oczyszczacz powietrza.

  Jak pozbyć się muszek owocówek? Usunięcie przyczyny

  Jak pozbyć się muszek owocówek? Nadrzędną kwestią jest usunięcie przyczyny, dla której muszki pojawiły się w domu. Należy wyeliminować produkty, które stanowią pożywienie dla owadów – napoczętych warzyw, owoców, otwartych win, soków i dżemów. Muszki kusi słodki zapach tych artykułów. Z tej przyczyny składają na nich jajeczka. Rozmnażają się bardzo szybko, a rosnące larwy żywią się mikroorganizmami, które występują na rozkładających się owocach lub warzywach.

  Poza wymienionymi wyżej zabiegami warto pamiętać o regularnym sprzątaniu kuchni – myciu zlewozmywaka, odpływu, naczyń oraz o zakrywaniu kosza na śmieci.

  Przeczytaj również: Sprzątanie spiżarni. Jaką wdrożyć kolejność porządków i który sprzęt wybrać?

  Zwalczanie muszek owocówek – montowanie moskitiery

  By pozbyć się niechcianych owadów, warto zainstalować w oknach moskitiery. Uchroni to dom przed ich powrotem. Wykonane zazwyczaj z materiału tekstylnego siatki można zakupić m.in. w marketach budowlanych. Moskitiera blokuje również przedostanie się do mieszkania komarów, much, ciem i owadów pełzających. Zaleca się wybieranie siatki w kolorze białym. Nie zaciemnia ona obrazu widzianego z zewnątrz, czyni go jedynie mniej wyraźnym. Poza tym odstrasza owady.

  Pułapka owocowa na muszki owocówki

  Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych środków na muszki owocówki jest pułapka owocowa. Jak ją wykonać? W misce umieszcza się pokrojone kawałki owoców i przykrywa się szczelnie folią spożywczą. Kolejnym krokiem jest nakłucie folii w kilku miejscach. Muszki, zachęcone zapachem owoców, wlecą do miski przez otwory, ale nie będą mogły się z niej wydostać.

  Ciepłe powietrze dobrym sposobem na muszki owocówki

  Innym domowym sposobem na muszki owocówki jest użycie ciepłego powietrza, którego owady nie tolerują. Najskuteczniejszym urządzeniem do tej czynności będzie zwykła suszarka. Należy nakierować ciepły strumień powietrza w miejsce, gdzie znajduje się najwięcej muszek. Podobny efekt można uzyskać, kierując rurę odkurzacza w największe skupiska muszek.

  Domowe sposoby na muszki owocówki – pułapka na bazie octu

  Bardzo skuteczną metodą jest pułapka z octu na muszki owocówki. Wystarczy przygotować specjalną mieszankę, w skład której wchodzi ocet jabłkowy (lub sok owocowy) i płyn do mycia naczyń. Oba składniki należy ze sobą połączyć w równych proporcjach i rozlać roztwór do szklanek lub słoików. Pułapka z pewnością zwabi muszki.

  Jak za pomocą świec zapachowych zwalczyć muszki owocówki?

  Sprawdzoną metodą na pozbycie się muszek owocówek jest zastosowanie świeczek o konkretnym zapachu. Owocówki nie tolerują niektórych aromatów np. olejku mentolowego. Zamiennikiem dla świeczek o tym zapachu może okazać się sam olejek miętowy. Decydując się na wykorzystanie go, warto zaopatrzyć się w urządzenie do rozpylania.

  Specjalistyczny preparat na muszki owocówki

  Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że wyżej omówione sposoby zwalczające owady nie zadziałają. Jeśli jednak domowe metody zawiodą, można nabyć w sklepie specjalny środek na muszki owocówki. Najpopularniejszymi gotowymi preparatami do zwalczania ich są płytki zapachowe, spraye, lepy oraz pułapki wypełnione płynem.

  Jak odstraszyć muszki owocówki raz na zawsze?

  Czy istnieje sposób na to, by odstraszyć muszki owocówki raz na zawsze? Aby zapobiec kolejnej pladze tych owadów, warto wdrożyć kilka podstawowych zasad. Należy:

  • regularnie zmywać naczynia,
  • czyścić zlew i odpływ,
  • często opróżniać kosz na śmieci i nie pozostawiać go bez nakrycia,
  • zamykać pojemniki z artykułami spożywczymi (głównie słodkimi),
  • unikać trzymania owoców i warzyw na stole,
  • usuwać ze zlewozmywaka mokre gąbki i ściereczki.

  Nie pojawią się ponownie w miejscu, w którym zastawimy na nie pułapkę zapachową w postaci cytryny z powbijanymi w nią goździkami. Te intensywne aromaty skutecznie odstraszają insekty, a przy okazji spełniają funkcję odświeżaczy powietrza.

  Oczyszczacz powietrza – urządzenie chroniące przed plagą muszek owocówek

  Warto wspomnieć o jeszcze jednym skutecznym sposobie na muszki owocówki, czyli sprzęcie, który neutralizuje atrakcyjne dla owadów zapachy. Jest nim oczyszczacz powietrza. Zadaniem urządzenia jest przefiltrowanie powietrza poprzez zassanie go, a następnie usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Jaki oczyszczacz najlepiej wybrać? Powinien być wyposażony w filtr wstępny oraz węglowy HEPA. Filtry te usuwają m.in. składniki smogu, pyły, dym, kurz, alergeny, lotne związki organiczne (np. złuszczony naskórek) oraz wszelkie niepożądane zapachy, także te nęcące owocówki. Niektóre modele oczyszczaczy mają również jonizator, nawilżacz powietrza lub elektroniczny timer. Jonizatory skutecznie usuwają bakterie i wirusy, nawilżacz sprawdza się natomiast w sezonie grzewczym, kiedy domownikom przeszkadza suche powietrze. Maksymalna wielkość pomieszczenia, jaką jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35 m².

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?