Opady deszczu mogą prowadzić do nadmiernego nagromadzenia się wody. Aby nie zalała ona działki, trzeba we właściwy sposób się jej pozbyć. Potrzebne jest wówczas odprowadzenie wody z rynien do drenażu – zabieg ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Każdy z nich wyróżnia się dużą skutecznością.

Spis treści

  Odprowadzenie wody z rynien pozwala na zachowanie naszego budynku w dobrym stanie. Każdy dom powinien więc być wyposażony w odpowiednią instalację, która odpowiada za ten proces.

  Dlaczego należy przeprowadzać odprowadzenie wody z rynien?

  Odprowadzanie wody z rynien to obowiązek, który wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Według regulacji nikt nie może zmieniać stanu wód gruntowych, a także wpływać na kierunek odprowadzania deszczówki, jeśli groziłoby to zalaniem działek sąsiadów. W związku z tym każdy dom musi być wyposażony w  sprawnie działający  system odprowadzania wody z rynien. Pozwala on na kontrolowanie jej rozprzestrzeniania się.

  Warto przy tym pamiętać, że odprowadzenie wody z rynien nie tylko chroni sąsiednie działki, lecz także nasz teren. Dzięki niemu można uniknąć m.in. błota gromadzącego się na podwórku. Oprócz tego proces ten zabezpiecza fundamenty domu przed podmywaniem i zawilgoceniem, które może doprowadzić do pogorszenia stanu technicznego domu.

  Odprowadzenie wody z rynien – przepisy, które warto znać

  Odprowadzenie wody deszczowej z rynien regulowane jest przez wiele przepisów. Wśród nich znajduje się rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki oraz ich usytuowanie. Kwestie dotyczące relacji z sąsiadami określa z kolei kodeks cywilny. Oprócz tego najważniejsze regulacje można znaleźć w prawie wodnym oraz w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. To właśnie z tych przepisów wynikają opłaty za odprowadzanie deszczówki. Właściciele domów jednorodzinnych mogą być jednak spokojni – nie są oni objęci koniecznością ich uiszczania. Opłaty za odprowadzenie wody oraz tzw. podatku od deszczu dotyczą wyłącznie osób będących właścicielami dużych budynków o powierzchni powyżej 3500 m², którzy zabudowali swoją działkę przynajmniej w 70%, a w jej okolicy nie ma dostępu do kanalizacji deszczowej.

  Jak zrobić odprowadzenie wody z rynien?

  Osoby, które zastanawiają się, jak odprowadzić wodę deszczową z rynien mają kilka wygodnych i  przy tym legalnych opcji. Niektóre z nich można wykorzystać samodzielnie, bez potrzeby zatrudniania fachowców. Najpopularniejsze sposoby pozwalające na odprowadzenie wody z rynien to:

  podłączenie systemu rynnowego do kanalizacji deszczowej – choć jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, wymaga ono dogadania się z firmą kanalizacyjną oraz przygotowania projektu. Najogólniej mówiąc, metoda ta polega na odprowadzaniu wody rynnami do rury spustowej, za pośrednictwem której przedostaje się ona do rur kanalizacyjnych, a następnie płynie nimi do studzienki deszczowej;

  odprowadzenie wody z rynien do gruntu – wymaga to stworzenia efektywnego systemu, który pozwoli na rozprowadzanie deszczówki po jak największym terenie. W innym przypadku, odprowadzenie wody z rynien do ogrodu może spowodować straty. Dobrym pomysłem jest więc zastosowanie instalacji składającej się z podziurkowanych rur równomiernie rozmieszczonych na działce lub z perforowanych zbiorników, które gromadzą deszczówkę, a następnie stopniowo oddają ją do gruntu. Ta metoda nie jest jednak możliwa do zastosowania, jeśli posesja ma duży spadek lub teren wykazuje małą chłonność lub jest w dużej części utwardzony (np. wybetonowany);

  odprowadzenie wody z rynien do zbiornika – ta metoda jest bardzo efektywna, a przy tym pozwala na wykorzystanie zebranej deszczówki, np. do celów gospodarczych. Wolnostojący zbiornik można ustawić w dowolnym miejscu i doprowadzać do niego wodę przy pomocy rur lub otworu. Alternatywą jest też przygotowanie podziemnego zbiornika – w tym celu można wykorzystać nieużywane szambo;

  odprowadzenie wody z rynien do stawu lub oczka wodnego – deszczówkę można również odprowadzać do zbiornika retencyjnego stworzonego na posesji. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, lecz także estetyczne, ponieważ pozwala na ozdobienie ogrodu.

   

  Niektórzy zastanawiają się także, czy skutecznym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody z rynien do drenażu opaskowego znajdującego się wokół budynku. Taki sposób nie jest jednak polecany przez fachowców, ponieważ grozi nadmiernym zawilgoceniem gruntu w pobliżu instalacji.

  Odprowadzenie wody deszczowej z rynien – do czego można wykorzystać deszczówkę?

  Osoby, które zdecydują się  na odprowadzenie wody z rynien do zbiornika, mogą wykorzystać zebraną w ten sposób deszczówkę. To praktyczne, a przy tym ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Dzięki niemu można bowiem zużywać mniej wody z wodociągów.

  Podstawowym wykorzystaniem deszczówki jest podlewanie nią roślin w ogrodzie. Przy jej wykorzystaniu można także przeprowadzać prace porządkowe. Wystarczy przelać ją do myjki ciśnieniowej i w ten sposób umyć elewację budynku lub samochód. W ten sposób istnieje szansa na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów wody.

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać deszczówkę również w domu, np. do spłukiwania toalety. Można używać jej także w pralce – trzeba jednak wcześniej zadbać o przygotowanie dodatkowego systemu obiegu wody, który jest wyposażony w pompę. W takim przypadku należy także pamiętać, aby zbiornik, do którego odprowadzana jest woda z rynien, miał specjalny filtr, którego zadaniem jest oczyszczanie deszczówki.

  Jeżeli zbiornik na deszczówkę jest wyposażony w kranik, a woda jest dobrze przefiltrowana, warto wykorzystać ją także do domowych porządków, np. usuwania zabrudzeń z posadzki. W tym przypadku można zastosować np. odkurzacz Tefal Air Force Flex 360 Aqua ze specjalną głowicą mopującą, która umożliwia mycie podłogi. Dzięki nakładce z mikrofibry świetnie usuwa zanieczyszczenia, a elastyczna budowa urządzenia pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?