Udrażnianie rur to często niezbędny element dbania o mieszkanie. Gdy kanalizacja się zatka, skutkuje to wydzielaniem się nieprzyjemnego zapachu, który może roznieść się po całym domu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, żeby udrożnić rury i skutecznie pozbyć się przykrych aromatów.

Spis treści

  Utrzymanie zlewów i umywalek w dobrym stanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Z takich elementów wyposażenia domu korzysta się każdego dnia, co sprzyja ich brudzeniu się i powolnemu niszczeniu. Jednym z podstawowych problemów jest w tym przypadku zatykanie się zlewu i kanalizacji, co grozi powstaniem brzydkiej woni oraz zalaniem podłogi. W tej sytuacji niezbędne jest dokładne przepychanie rur – można zlecić je profesjonalnej firmie lub wykonać samodzielnie domowymi sposobami. Najważniejsze przy tym, aby wybrać odpowiedni środek do udrażniania rur, a następnie zadbać o właściwe oczyszczenie powietrza w mieszkaniu.

  Jak udrożnić rury? Profesjonalne sposoby na odetkanie kanalizacji

  Udrażnianie rur to zadanie, które najłatwiej zlecić specjalistom. Profesjonalne firmy zajmujące się tego typu działaniami dysponują odpowiednim sprzętem, który bez trudu poradzi sobie z zatkaną kanalizacją. Przepychanie rur jest w tym przypadku szybkie i bezpieczne. Używane metody to m.in. wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji czy wykorzystanie urządzenia, jakim jest elektryczna spirala.

  Przetykanie rur można również przeprowadzić samodzielnie. W tym przypadku dobrze sprawdzą się różnego typu detergenty, czyli tzw. krety. Ich stosowanie jest niezwykle proste. Chemiczny środek do udrażniania rur należy wlać do odpływu i poczekać, aż rozpuści zalegający w nim brud i osad. Stosując tego typu preparaty, należy jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Dodatkowo warto również wiedzieć, że udrażniacz nie pozostaje obojętny dla środowiska.

  Jak usunąć brzydki zapach ze zlewu i odetkać rury? Domowe metody

  Osoby, które stawiają na ekologię lub po prostu nie chcą używać silnych detergentów, mogą przygotować własny, naturalny przepychacz do rur. W tym celu najlepiej wykorzystać produkty, które znajdują się w prawie każdej kuchni.

  Niezwykle popularną metodą na usuwanie zanieczyszczeń z kanalizacji jest udrażnianie rur sodą i octem. Wystarczy wsypać szklankę sody do odpływu zlewu, a następnie wlać do niego 2 szklanki wrzącej wody. Następnie należy odczekać około 15 minut i wsypać kolejną szklankę sody, a na koniec wlać szklankę octu. Aby wzmocnić działanie takiej mieszanki, trzeba zatkać odpływ korkiem przynajmniej na godzinę. Wówczas ze zlewu zaczną się wydobywać odgłosy bulgotania, co wskazuje na to, że czyszczenie rur przebiega we właściwy sposób. Gdy wytworzona piana opadnie, należy wlać do odpływu jeszcze 2 szklanki wrzątku. Taki zabieg pomoże nie tylko w przepychaniu rur, ale także usunie brzydki zapach ze zlewu. Aby zapobiec zatykaniu się kanalizacji, metodę warto stosować raz na dwa tygodnie.

  Inny domowy sposób na udrożnienie rur zakłada wykorzystanie aspiryny. Jeśli woda w zlewie spływa zbyt wolno, wystarczy wrzucić do odpływu 2 tabletki leku i zalać je szklanką octu. Wywoła to efekt musujący – mieszanka zacznie syczeć i bulgotać. Po kilku minutach należy spłukać ją ciepłą wodą.

  Jak zneutralizować zapach w pomieszczeniu?

  Nieprzyjemny zapach z rur z czasem staje się wyczuwalny w całej kuchni lub łazience. Co więcej, przy słabej wentylacji może roznieść się po całym mieszkaniu. Wtedy należy podjąć odpowiednie działania, których celem będzie zneutralizowanie brzydkich aromatów.

  Podstawowy sposób na usuwanie zapachów to oczywiście gruntowne wywietrzenie mieszkania. To rozwiązanie jest jednak kłopotliwe zwłaszcza zimą, ponieważ zimne powietrze może doprowadzić do wychłodzenia mieszkania. Można wówczas sięgnąć po inną metodę. Jednym ze środków likwidujących brzydką woń jest odświeżacz powietrza, np. w formie sprayu. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty jedynie maskują nieprzyjemne aromaty, dlatego stosuje się je doraźnie. Lepszym wyjściem może się więc okazać zakup odpowiedniego sprzętu, który na bieżąco odświeża zapach w pomieszczeniu. W tym przypadku idealnie sprawdzi się dobry oczyszczacz powietrza.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto kupić to urządzenie?

  Domowy oczyszczacz powietrza to urządzenie wielofunkcyjne. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, w tym kurzu, roztoczy, smogu czy lotnych związków organicznych. W związku z tym sprzęt tego typu idealnie sprawdzi się w mieszkaniach osób, którym zależy na dbaniu o swoje zdrowie. Polecany jest także alergikom, którzy są wyjątkowo wyczuleni na obecność różnego typu alergenów. Mogą oni sięgnąć także po nawilżacz–oczyszczacz, który dodatkowo usuwa uciążliwą suchość powietrza, obecną zwłaszcza podczas sezonu grzewczego.

  Oczyszczacz powietrza do domu ma także inne zadanie – jego rolą jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Sprzęt poradzi sobie zarówno ze zlikwidowaniem woni dymu papierosowego, jak i przykrych aromatów wydobywających się z rur. Co ważne, urządzenie do oczyszczania powietrza pracuje regularnie, dzięki czemu usuwanie zapachów przeprowadzane jest systematycznie. W ten sposób powietrze zawsze jest czyste i odświeżone.

  Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Wszystko zależy od jego przeznaczenia. Urządzenie zawsze powinno mieć jednak odpowiedni system filtracji. Filtr służący do usuwania nieprzyjemnych aromatów to filtr węglowy, dlatego, jeśli celem sprzętu ma być neutralizowanie brzydkich aromatów, należy zwrócić uwagę na to, aby był on dobrej jakości. Poza tym warto postawić na oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, ponieważ technologia ta pozwala na usuwanie groźnych pyłów. Osoby, które jeszcze bardziej chcą zadbać o swoje zdrowie, powinny też wybrać oczyszczacz powietrza z jonizatorem, ponieważ sprzęt ten redukuje obecność chorobotwórczych mikroorganizmów w mieszkaniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  18