Rośliny doniczkowe doskonale wspomagają oczyszczanie domowego powietrza. Naukowcy twierdzą, że 3 duże lub 6 mniejszych doniczek z kwiatami potrafi zauważalnie zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w otoczeniu. W ten sposób oczyszczacz powietrza zyskuje dodatkowe wsparcie w swojej pracy.

Spis treści

  Rośliny doniczkowe, które w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy jakości domowego powietrza to skrzydłokwiat, nefrolepis, palma kencja, epipremnum złociste i dracena. 

  Rośliny doniczkowe a smog w domu

  Nieprzypadkowo rośliny doniczkowe tak często można spotkać w prywatnych domach i mieszkaniach oraz w wielu firmach i biurach. Pomimo braku naukowej wiedzy na ten temat, od dawna panuje przekonanie, że duże rośliny doniczkowe to doskonały sposób na zwiększenie ilości tlenu w pomieszczeniu. Dzisiaj wiadomo, że rośliny wytwarzają tlen, ale również potrafią oczyszczać nawet mocno zanieczyszczone powietrze. Okazuje się, że powietrze we współczesnych mieszkaniach pełne jest niebezpiecznych dla człowieka związków chemicznych. Należy bronić się przede wszystkim przed:

  • trichloroetylenem,
  • benzenem,
  • ksylenami,
  • formaldehydem,
  • toluenem,
  • amoniakiem,
  • tlenkiem węgla,
  • nikotyną,
  • odchodami roztoczy.

  Oczywiście nie są to jedyne niebezpieczne substancje, które znajdują się w powietrzu, ale właśnie z tymi świetnie poradzą sobie zielone rośliny doniczkowe. Stanowią więc one cenne uzupełnienie pracy oczyszczacza powietrza, który dzisiaj wydaje się urządzeniem niezbędnym w każdym domu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że domowe rośliny doniczkowe radzą sobie między innymi z formaldehydem, a więc bardzo niebezpieczną (przyczyniającą się do powstania nowotworów) substancją, w walce z którą wiele oczyszczaczy nie domaga. Aby móc usuwać formaldehyd, oczyszczacz powinien być wyposażony w specjalny filtr dedykowany temu konkretnemu zanieczyszczeniu (np. filtr NanoCaptur od firmy Tefal). 

  Rośliny a oczyszczacze powietrza

  Rośliny antysmogowe z pewnością mogą wspomóc proces oczyszczania domowych i biurowych przestrzeni z niebezpiecznych związków, natomiast trzeba także wyraźnie zaznaczyć, że nie są one w stanie zwalczyć wszystkich bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów bytujących w powietrzu. Jeśli chcesz odpowiedzialnie zadbać o czystość powietrza, zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Intense Pure Air zapewnia 4-stopniowy system filtracji, który gwarantuje pozbycie się z powietrza wszystkich niebezpiecznych substancji. Co ważne, każdy filtr odpowiada za usunięcie innego typu zanieczyszczenia, co zwiększa efektywność całego urządzenia. Bardzo istotna w tym kontekście jest obecność filtra NanoCaptur, który odpowiada m.in. za usunięcie z powietrza ogromnie niebezpiecznego dla zdrowia człowieka formaldehydu, który niestety w niemałych ilościach znajduje się w domach i biurach. Oczyszczacze od marki Tefal są również wyposażone w czujniki analizujące poziom zanieczyszczeń i dopasowujące do niego intensywność pracy urządzenia. Ponadto oczyszczacz ma możliwość ustawienia automatycznego trybu pracy nocnej.

  Popularne antysmogowe rośliny doniczkowe 

  Zielone rośliny doniczkowe bardzo dobrze radzą sobie z oczyszczaniem powietrza w domu. Im jest ich więcej, tym oczyszczanie jest skuteczniejsze. Gatunki o szczególnie wysokich właściwościach oczyszczających to między innymi:

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – ta roślina doniczkowa świetnie radzi sobie z różnego rodzaju lotnymi związkami organicznymi, oczyszcza powietrze z benzenu (zawartego w woskach, lakierach do drewna i farbach) i acetonu (którego nie brakuje w różnego rodzaju środkach czystości). Warto jednak pamiętać, że skrzydłokwiat jest jednak trujący dla wielu zwierząt.
  • Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) – pochłania przede wszystkim amoniak znajdujący się w detergentach, barwnikach i barwionych tekstyliach. To duża roślina doniczkowa, która przy okazji świetnie prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach.
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) – popularna w naszym regionie roślina, która absorbuje formaldehyd emitowany między innymi w spalinach samochodowych. Jest to cieniolubna roślina doniczkowa, co sprawia, że dobrze czuje się ona w każdej domowej przestrzeni. 
  • Paprotka (Nephrolepis exaltata) – tania roślina doniczkowa, prosta w utrzymaniu i efektowna, podobnie jak bluszcz pospolity pochłania formaldehyd.
  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) – usuwa między innymi ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd. Z czasem może się bardzo rozrosnąć (aż do 2 metrów wysokości), ale zasadzona w mniejszej doniczce i odpowiednio pielęgnowana nie osiągnie tak imponujących rozmiarów.
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – walczy z formaldehydem, a także benzenem i tlenkiem węgla. Pięknie się pnie, co sprawia, że wykorzystywane jest to wielu oryginalnych aranżacji.
  • Sansewieria (Sansevieria trifasciata) – oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu, a przy tym jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu.
  • Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) – rośnie dość szybko, choć wymaga możliwie jasnego miejsca do wzrostu, pochłania formaldehyd i benzen.
  • Aloes (Aloe vera) – to roślina nie tylko o właściwościach leczniczych, ale także zdolna do usuwania z powietrza formaldehydu i benzenu. 
  • Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) – usuwa z powietrza formaldehyd. Jest rośliną łatwą w pielęgnacji, jednak nie można go uprawiać w mieszkaniach i domach, w których są małe dzieci lub zwierzęta. Filodendron wytwarza bowiem substancje podrażniające śluzówkę.

  Nie tylko zielone rośliny doniczkowe

  Antysmogowe rośliny doniczkowe niekoniecznie muszą być niekwitnące, zielone i pnące. W walce z zanieczyszczeniami w powietrzu pomóc mogą również kwitnące rośliny doniczkowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na begonię (Begonia semperflorens). Wiecznie kwitnąca jest piękną ozdobą mieszkania, choć ma swoje szczególne wymagania pielęgnacyjne. Lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska, odpowiednie nawożenie i podlewanie. Za właściwą pielęgnację odpłaca się natomiast pięknymi kwiatami i powietrzem wolnym od benzenu, a także oparów toulenu. 

  Rośliną, o której warto pamiętać jest złocień wielokwiatowy, czyli popularna chryzantema (Chrysanthemum morifolium). Większości Polaków kojarzy się ona ze Świętem Zmarłych, natomiast mało kto wie, że ta urokliwa roślina jest jednym z najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza z trujących związków chemicznych. Usuwa 6 najbardziej szkodliwych substancji: trichloroetylen, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak. Co ważne nie wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. Może stać w domu w miejscu suchym, nasłonecznionym i wystarczy ją regularnie podlewać.

  Zobacz także: Jak wybrać kwiaty doniczkowe?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?