Podłoga na balkon, którą najczęściej wybierają Polacy, to oczywiście odpowiednio dobrane płytki balkonowe. Niektórzy jednak decydują się na gres, a nawet na specjalną balkonową biodegradowalną wykładzinę z PCV. Każdą taką balkonową podłogę trzeba jednak regularnie sprzątać.

Spis treści

  Dobry odkurzacz nie wystarczy, aby dokładnie posprzątać wiele balkonowych podłóg. Z pewnością jednak może ułatwić dalsze etapy sprzątania. A tych w przypadku balkonu jest co najmniej kilka.

  Podłoga na balkon – jaką wybrać?

  Podłoga na balkon zdaniem stylistów powinna być przede wszystkim jak najbardziej spójna z tą, która znajduje się wewnątrz domu lub mieszkania. Dzięki temu całość będzie tworzyła harmonijną całość. Drewniana podłoga na balkon lub płytki to dwie najczęściej wybierane opcje. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od typu podłogi musi ona spełniać jeszcze kilka warunków:

  • musi być trwała,
  • odporna na warunki atmosferyczne,
  • wytrzymała podczas minusowych temperatur,
  • nie powinna zbytnio nagrzewać się od słońca,
  • powinna również być łatwa do sprzątania.

  Coraz popularniejsze wykładziny balkonowe, imitujące na przykład trawę są oczywiście bardzo atrakcyjne wizualnie, natomiast biorąc pod uwagę warunki ich eksploatacji, podkreślić trzeba, że sprząta się je dużo ciężej niż gładkie płytki lub drewnianą podłogę na balkon. Osobną propozycję stanowią płytki PCV, które tworzą całość przypominającą wykładzinę. Są one odporne na trudne warunki i – co ważne – nie nagrzewają się od słońca.

  Jak sprzątać podłogę na balkonie?

  Podłoga balkonowa bardzo szybko się brudzi. Wbrew pozorom to właśnie w sezonie wiosenno-letnim taras brudzi się wyjątkowo szybko. Na podłodze osadza się kurz, tłuste zabrudzenia od grilla, unoszące się w powietrzu pyłki, a niejednokrotnie także ptasie odchody. Wybierając panele podłogowe na balkon, warto o tym pamiętać. Zaleca się korzystanie z takich rozwiązań, które umożliwią również sprawne i efektywne sprzątanie. Jest to ważne kryterium wyboru. Co bowiem z tego, że podłoga balkonowa będzie piękna i oryginalna, jeśli nie będzie się dało jej w pełni wyczyścić. Podłogę tarasową dobrze jest sprzątać co najmniej raz na kwartał, a nie raz do roku. W sezonie wiosenno-letnim, jeśli balkon jest często wykorzystywany, należy do sprzątać jeszcze częściej.

  Od czego zacząć sprzątanie płytek podłogowych na balkonie?

  Odkurzacze pionowe bardzo dobrze sprawdzają się w sprzątaniu balkonów, szczególnie te w wersji bezprzewodowej, jak Air Force 360 od Tefala. Zanim jednak można będzie przystąpić do odkurzania, warto z balkonu usunąć wszystkie zbędne rzeczy, warto również zebrać ewentualne liście, które spadły na balkon. Następnie należy pozamiatać lub odkurzyć taras, omieść pajęczyny, a także posprzątać inne śmieci. Należy pamiętać, że sprzątanie powinno się odbywać z góry na dół, czyli od najwyższych partii balkonu do najniższych tak, aby wszystkie zanieczyszczenia spadały na podłogę, skąd będzie je można usunąć odkurzaczem.

  Jak odkurzacz do sprzątania balkonu?

  Odkurzacz na wodę, a właściwie odkurzacz z funkcją mycia to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku sprzątania balkonu. Pozwala on jednocześnie dokładnie oczyścić podłogę ze wszelkich zanieczyszczeń, a następnie dokładnie ją umyć. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, gdy na balkon została położona płyta podłogowa, płytki lub podłoga drewniana. To rozwiązanie jest natomiast mniej użyteczne w przypadku specjalnych wykładzin imitujących trawę. Tutaj wystarczy dobry odkurzacz o odpowiedniej mocy. Szczególnie dobrze w takich zadaniach sprawdzają się odkurzacze bezprzewodowe i bezworkowe. Po pierwsze dają one możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków balkonu, brak plączącego się pod nogami kabla przyśpiesza całą pracę i jednocześnie zwalnia z konieczności szukania kontaktu najbliżej wyjścia na balkon. Ciekawym rozwiązaniem jest również moduł ręczny, w który wyposażona jest część odkurzaczy bezprzewodowych. Dzięki niemu można dotrzeć w te miejsca, w które trudno byłoby dostać się normalnym odkurzaczem. Można w ten sposób odkurzyć na przykład parapety na balkonach lub zebrać pajęczyny z tarasu. Odkurzacz bezworkowy z kolei sprawia, że wszystkie „brudy balkonowe” (liście, piórka, fragmenty roślin) trafiają do specjalnego pojemnika, z którego łatwo je usunąć.

  Wybierając odkurzacz na balkon, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanego w nim filtra. Na tarasie gromadzi się bowiem szereg zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, także tych związanych ze smogiem. Aby te niebezpieczne drobiny pyłu skutecznie usunąć z najbliższego środowiska, należy postawić na odkurzacz z filtrem HEPA, którego celem jest wyłapywanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń, w tym PM 2,5. Dobrze na balkonowej podłodze sprawdzi się również odkurzacz na wodę, z filtrem wodnym.

  Odkurzacz do podłóg drewnianych, paneli czy płytek?

  Płyta podłogowa na balkon może okazać się równie trudna do wyczyszczenia, jak i tradycyjne płytki. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej szczotki do czyszczenia balkonów. Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w wysokowydajne ssawki (np. Power Slim Vision od Tefala), dostosowujące się do różnych rodzajów podłóg, natomiast w przypadku bardzo dużych zabrudzeń warto skorzystać ze specjalnych szczotek dedykowanych do takich zadań. Dzięki temu usunięcie zalegającej na balkonie warstwy kurzu nie będzie aż trudne. Z kolei wykorzystanie odkurzacza, który jednocześnie pozwala na umycie podłogi, pozwoli skrócić całe sprzątanie o co najmniej kilkanaście minut. Mycie podłóg odkurzaczem jest dodatkowo wygodne z jeszcze jednego powodu. Nie ma ryzyka, że zalejesz balkon sąsiadów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1