Współcześnie oszczędzanie wody jest praktyką konieczną. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ograniczenie wydatków, lecz także o świadome korzystanie z zasobów naturalnych i redukcję zużycia poszczególnych mediów w trosce o środowisko. W tym kontekście lepiej zrezygnować z używania odkurzaczy wodnych.

Spis treści

  Oszczędzanie wody i świadome korzystanie z mediów pozwala znacznie obniżyć koszty utrzymania domu lub mieszkania. Samo zużycie wody może kosztować 4-osobową rodzinę ponad 2 tysiące złotych rocznie.

  Oszczędzanie wody – od czego zacząć?

  Oszczędzanie wody można rozpocząć od wdrożenia bardzo prostych zasad, które pozwalają znacznie ograniczyć ilość zasobu, którą po prostu się marnuje. Warto zwracać uwagę na świadome mycie rąk i zębów, podczas którego dość często do zlewu wylewa się sporo czystej wody. Podobnie jest podczas mycia pojedynczych naczyń, kiedy zużywa się kolejne zbędne litry. Odkręcanie wody jedynie w momencie, gdy jest potrzebna, powoduje, że jej zużycie jest proporcjonalne do naszych rzeczywistych potrzeb. Każda zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń pozwala zaoszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie. Można rozważyć zamianę kąpieli na prysznic – jest to oszczędność kilku złotych na każdej jednej kąpieli. Warto także zwrócić uwagę na sposób przygotowywania prania. Należy prać tylko przy wypełnionym bębnie lub używać programu eco (niektóre pralki mają specjalny program dostosowany do zapełnienia połowy bębna). Pranie jest efektywne i oszczędne wtedy, gdy cały bęben urządzenia zostaje wypełniony. Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekonomiczne – pranie trwa krótko i pozwala zużyć mniej wody i energii.

  Zasady oszczędzania wody – znaczenie szczelności instalacji

  Oszczędzanie wody w domu wymaga sprawdzenia szczelności instalacji wodnej. Wbrew pozorom bardzo dużo wody, a przy okazji pieniędzy ucieka z domowego budżetu z powodu nieszczelnych kranów, instalacji prysznicowych, a nawet drobnych (często niezauważalnych) nieszczelnych instalacji piwnicznych lub garażowych. Raz na jakiś czas należy sprawdzić wszystkie te elementy i usunąć ewentualne usterki. Stale cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Na jego uszczelnieniu można zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie. Ten sam problem dotyczyć może także spłuczki w toalecie. Taka usterka może kosztować domowników nawet kilkanaście złotych w miesiącu. 

  Skutecznym sposobem oszczędzania wody jest również wymiana baterii na jednouchwytowe. Zamiast oddzielnych kurków do zimnej i ciepłej wody temperaturę reguluje się wówczas za pomocą uchwytu, który przekręca się w zależności od potrzeb. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodniejsze, lecz pozwala także na zmniejszenie miesięcznego zużycia wody. Przyczyniają się do tego również perlatory, czyli specjalne siatki mocowane na końcówce kranu. Napowietrzają one wodę i zwiększają jej strumień, co powoduje wrażenie zużycia większej ilości wody, mimo że w praktyce płynie jej mniej. W perspektywie miesięcznej w ten sposób można oszczędzić nawet 20-30% tego cennego zasobu naturalnego.

  Domowe sprzęty a oszczędzanie wody

  Sposobów na oszczędzanie wody jest bardzo wiele, jednak w największym stopniu zużycie tego medium zależy od urządzeń AGD używanych w domu. Warto wybierać te, które posiadają rozbudowane programy ekologiczne zmniejszające zużycie mediów lub takie, które dostosowują ich ilość do zapełnienia bębna czy koszyków. Dwa najistotniejsze urządzenia związane z możliwościami oszczędzania wody to zmywarka i pralka. Już sam fakt korzystania ze zmywarki pozwala na zauważalne ograniczenie zużycia wody w stosunku do zmywania ręcznego. Ponadto zmywarka zdecydowanie ułatwia i przyspiesza ten domowy obowiązek. Zużywa ona o wiele mniej wody (nawet do 30% mniej), jednak pod warunkiem, że korzysta się z niej rozsądnie i ekonomicznie. Ważne, by uruchamiać ją przy możliwie maksymalnym zapełnieniu. Koniecznie należy korzystać z programów z zasady oszczędzających wodę i energię.

  W przypadku pralki również warto zdecydować się na zakup nowoczesnych, inteligentnych urządzeń, które pomagają w oszczędzaniu mediów niezbędnych do pracy sprzętu. Godne uwagi są programy krótkiego i efektywnego prania. Większość ubrań spokojnie można prać z wykorzystaniem tego typu rozwiązań, uzyskując zadowalające efekty. Najlepszym rozwiązaniem są pralki wyposażone rozbudowany mechanizm, który sam dobiera odpowiedni program, ilość proszku i wody do danego typu materiału i występujących zanieczyszczeń. Gwarantuje on zużycie dokładnie takiej ilości mediów, jakiej potrzeba do efektywnego prania.

  Zobacz także: Pranie firanek - jak sobie ułatwić prasowanie? 

  Jaki odkurzacz pomaga oszczędzać wodę?

  Oszczędzanie wody w domu wiąże się również z rezygnacją z niektórych wygodnych rozwiązań. Odkurzacz z filtrem wodnym lub funkcją prania niekoniecznie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Korzysta z niego wiele osób posiadających zwierzęta, jednak nowoczesne odkurzacze workowe i bezworkowe pozwalają równie skutecznie usunąć zwierzęcą sierść zarówno z drewnianej podłogi, wykładziny, jak i tapicerki. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład TEFAL Xtrem Power Animal Care Pro. Jest nie tylko wyjątkowo skuteczny, lecz także energooszczędny. Przy tym gwarantuje najwyższy poziom filtracji. 3-pozycyjna szczotka P3WER GLIDE zapewnia niezwykle łatwe prowadzenie, a worek Hygiene+ z samozamykającą się klapką gwarantuje najwyższą filtrację kurzu 99,99% i lepszą higienę i eliminuje chmury kurzu podczas wymiany worka.

  Z punktu widzenia ekologii jeszcze lepszym rozwiązaniem jest odkurzacz bezworkowy. Dobrym przykładem jest bezprzewodowy TEFAL Air Force 360 Flex, który jest superwydajnym urządzeniem umożliwiającym dotarcie do wszystkich zakamarków. Wyjątkowa technologia cyklonowa Air Force gwarantuje skuteczność filtrowania i długotrwałą żywotność. Zasilanie baterią litowo-jonową 21,9 V  umożliwia 35 min bezprzewodowego odkurzania przy standardowym ustawieniu mocy. W zestawie znajduje się także elektroszczotka, która idealnie nada się do usuwania sierści i włosów, a także miękka szczotka przeznaczona specjalnie do tapicerki i tkanin.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?