Prasowanie pościeli nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak poza względami estetycznymi ma również walory prozdrowotne. Naturalna tkanina, jaką jest bawełna, może być siedliskiem milionów bakterii i mikroorganizmów, dlatego należy regularnie wymieniać i prasować pościel.

Spis treści

  Prasowanie parą, w przeciwieństwie do używania tradycyjnego żelazka, jest bezpieczne dla każdego, nawet najbardziej delikatnego materiału. Pościel z bawełny cechuje się dobrą izolacją cieplną oraz przyjemną w dotyku strukturą, dlatego jest polecana szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

  Jak prasować pościel?

  Na rynku można spotkać wiele rodzajów pościeli. Najbardziej pożądane są modele wykonane z bawełny egipskiej, która charakteryzuje się nie tylko dużą wytrzymałością, lecz także niebywałą miękkością. Usuwanie zagnieceń tradycyjną metodą przy pomocy rozgrzanego żelazka zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia tkaniny poprzez przypadkowe przypalenie lub trudne do usunięcia zabrudzenie. Część osób używa dodatkowej ochrony do prasowania pościeli w postaci ręcznika. Taka metoda niestety nie zawsze jest skuteczna, a efekty prasowania pozostawiają wiele do życzenia. Urządzenie do prasowania parą pozwala na szybkie i dokładne usuwanie zagnieceń ze wszystkich rodzajów materiału. Użytkownik może śmiało prasować jedwab, bawełnę, aksamit, żakard oraz jeans. Zatem jaka jest najlepsza parownica do ubrań w przypadku pościeli?

  • Pościel bawełniana cechuje się dużymi rozmiarami, szczególnie modele przeznaczone dla dwóch osób. Kupując parownicę, w pierwszej kolejności należy rozejrzeć się za egzemplarzami wyposażonymi w specjalnie zaprojektowaną głowicę parową. Dzięki niej użytkownik może łatwo dotrzeć do wszystkich zakamarków i błyskawicznie usunąć zagniecenia nawet z dużych powierzchni. Kolejną niezwykle istotną kwestią w przypadku głowicy jest równomierne rozprowadzenie pary, które ma bezpośredni wpływ na skrócenie czasu usuwania zagnieceń.

  • Prasowanie parowe umożliwia również odświeżenie tkaniny i pozbycie się brzydkich zapachów pochodzących np. z kuchni. Wybierając konkretny model, należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość regulacji ilości wytwarzanej pary. Warto kupować urządzenia, które mają przynajmniej kilka poziomów, dzięki czemu użytkownik może swobodnie dopasować moc do konkretnej tkaniny.

  • Prasowanie w pionie w większości przypadków jest znacznie szybsze niż tradycyjne usuwanie zagnieceń. To rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które prowadzą aktywny tryb życia i cierpią na chroniczny brak wolnego czasu. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy dane urządzenie jest wyposażone w automatyczny system usuwania kamienia. Niestety woda z kranu pozostawia twardy osad na newralgicznych częściach parownicy i w najgorszym przypadku może doprowadzić do awarii całego urządzenia. Kolejnym zabezpieczeniem przed zbyt dużym nagromadzeniem kamienia jest czujnik, który permanentnie monitoruje ilość osadu i uaktywnia się, gdy zostanie przekroczona norma.

  Polska pościel bawełniana jest szczególnie polecana dla dzieci ze względu na swoją miękkość i bogactwo wzorów oraz kolorów. Należy jednak pamiętać, że trzeba ją regularnie prać i prasować, zwłaszcza wtedy, gdy maluch był chory lub przeziębiony. Decydując się na parownicę, warto wybierać modele charakteryzujące się stabilnym wieszakiem, który jest szczególnie istotny w trakcie prasowania dużych powierzchni.

  Jak prawidłowo prasować pościel? W przypadku tradycyjnego żelazka należy prasować wyłącznie na lewej stronie. Przy parownicy nie ma to większego znaczenia. Warto jednak pamiętać, że trzeba odczekać kilka chwil, aż z pościeli wyparuje cała wilgoć. Wtedy można ją spokojnie złożyć w kostkę i schować do szafy.

  Zobacz także: Kołdry puchowe - jak je prać? Czy należy prasować?

  Pościel bawełniana jest uniwersalna, dlatego chętnie kupują ją osoby w praktycznie każdym wieku. Jeżeli odpowiednio się o nią zadba, będzie bezproblemowo służyć przez kilka lat.

  Pościel bawełniana – informacje dodatkowe

  Pościel z kory bawełnianej charakteryzuje się wgłębieniami i wypukłościami na całej powierzchni materiału, w przeciwieństwie do tradycyjnej bawełny, której powierzchnia jest gładka. Modele z kory mają wszystkie zalety bawełny, dlatego są kupowane przez osoby, które chcą urozmaicić bieliznę pościelową. Parownica do odzieży również w tym przypadku pomoże usunąć zagniecenia, które nie są tak widoczne, jak w przypadku gładkich pościeli. Dodatkowo usunie nieprzyjemny zapach, co znacząco poprawi jakość snu, który jest jednym z najważniejszych czynników prawidłowej regeneracji organizmu.

  Przy kupowaniu pościeli na lokalnych bazarach zawsze istnieje ryzyko nabycia produktu kiepskiej jakości, który straci swój piękny wygląd już po pierwszym praniu. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć szeroki wybór pościeli pochodzącej od renomowanych producentów, mających wieloletnie doświadczenie w branży. Sprawdzone firmy gwarantują zakup produktów wysokiej jakości, które są pozbawione ukrytych wad. Przy stosowaniu się do zaleceń producenta dotyczących prania i prasowania pościeli produkt będzie służył przez kilka lat.

  Zobacz także: Pościel do łóżeczka dziecięcego – na co zwracać uwagę przy wyborze?

  Jakie jeszcze zalety ma parownica do ubrań? Tego typu urządzenia są kupowane nie tylko przez właścicieli dużych domów, ale również lokatorów niewielkich mieszkań lub kawalerek. Zwarta konstrukcja, cechująca się ergonomicznym kształtem, umożliwia używanie sprzętu nawet w małych pomieszczeniach. Niski pobór energii elektrycznej w połączeniu z błyskawiczną pracą urządzenia nie obciąża zbytnio domowego budżetu. W kwestii energii warto również wspomnieć o czasie nagrzewania, liczonym od momentu włączenia parownicy do osiągnięcia gotowości do pracy. Szczególnie polecane są modele, które na ten proces potrzebują mniej niż 60 sekund. Z jednej strony przekłada się to na niższe zapotrzebowanie na energię, z drugiej zaś pozwala zaoszczędzić czas.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1