Dobra pralka dla każdego oznacza co innego. Single poszukują jak najmniejszego urządzenia, duże rodziny pojemnego bębna, a właściciele czworonogów – funkcji usuwania sierści z ubrań. Na co powinny zwrócić uwagę osoby, którym zależy na dobrym wyglądzie ubrań i maksymalnym ułatwieniu prasowania?

Spis treści

  Poniżej znajdziesz porady, jak wybrać pralkę, która pozwoli ci cieszyć się jak najmniej wygniecionymi rzeczami po praniu. Dzięki temu mniej czasu spędzisz na prasowaniu.

  Rodzaje pralek, czyli zacznijmy od podstaw

  Nowoczesne pralki automatyczne można w skrócie podzielić na:

  • Pralki ładowane od przodu – to najczęściej spotykane i najbardziej tradycyjne modele pralek. Ich większa popularność w stosunku do modeli ładowanych od góry wynika z większej pojemności oraz możliwości wirowania – technicznie są one w stanie wirować nawet z szybkością do 2000 obrotów na minutę, w praktyce jednak spotykane są modele wirujące do 1600 obrotów.

  • Pralki ładowane od góry – to mniej popularne i zazwyczaj małe pralki, wirujące najczęściej z prędkością do 650 obrotów na minutę, choć zdarzają się modele pozwalające nawet na 1500 obrotów. Bęben pralki może obracać się w osi prostopadłej do podłogi (takie pralki potrzebują więcej proszku i wody) lub w osi poziomej, tak jak pralki ładowane od przodu. Wykorzystuje się je zwykle w mniejszych pomieszczeniach, gdyż zajmują mniej miejsca – są najczęściej wąskie i niezbyt głębokie.

  • Pralki z suszarką – są to urządzenia łączące funkcje zwykłej pralki z suszarką bębnową.

  Wymiary pralek otwieranych od góry to najczęściej 40–45 cm szerokości, 60 cm głębokości i 85 cm wysokości. Nad pralką potrzebne jest ok. 60 cm na otworzenie klapy. Pralki ładowane od frontu zwykle mają 50 lub 60 cm szerokości i 50 cm głębokości. Modele „slim” mogą mieć nawet ok. 35 cm głębokości. Potrzebują przestrzeni na froncie, aby bez problemu móc otworzyć drzwiczki.

  Ze względu na budowę można też wyróżnić pralki do zabudowy i wolnostojące. Te drugie są dużo powszechniejsze. Pralki do zabudowy najczęściej wykorzystuje się np. w kuchni, kiedy mają stać w rzędzie razem z szafkami. W łazienkach rzadko stosuje się takie rozwiązanie.

  Najmniejsze pralki to elektryczne pralki wirnikowe oraz pralko-wirówki. Nie odpompowują one wody, więc obecnie korzysta się z nich właściwie wyłącznie na działkach i w innych miejscach, gdzie nie ma kanalizacji. W domu nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

  Ważną kwestią przy wyborze pralki jest jej klasa energetyczna. Najbardziej energooszczędne pralki mają klasę A+++, więcej prądu zużywają pralki klasy A++, A+, A i wreszcie B. Należy jednak uważać i dobrze przekalkulować ewentualne oszczędności i cenę pralki – im wyższa klasa, tym wyższa cena.

  Jaką pralkę wybrać? Funkcje podstawowe i dodatkowe

  Wirowanie ma znaczenie. Im szybsze obroty pralki (co oznacza bardziej suche pranie od razu po wyjęciu z urządzenia), tym więcej będzie na ubraniach zagnieceń do wyprasowania. Dobrze jest więc wybrać pralkę z możliwością regulacji obrotów wirowania.

  Zobacz także: Pranie firanek - jak ułatwić sobie prasowanie?

  Wiele pralek ma także funkcję całkowitej rezygnacji z wirowania po praniu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po takim praniu ubrania będą ociekać wodą. Po powieszeniu zamoczą podłogę i będą naprawdę długo schły, szczególnie jeśli w pomieszczeniu jest słaby przepływ powietrza. Ma to sens raczej przy suszeniu na zewnątrz, w pogodny dzień.

  Wydaje się, że funkcja opóźnienia startu prania (dostępna w większości modeli pralek) nie ma wpływu na łatwość prasowania. Tymczasem, jeśli dobrze zaplanujesz pranie i powiesisz je od razu po zakończeniu programu, ubrania nie będą niepotrzebnie schły i gniotły się w bębnie.

  Obecnie wiele modeli pralek jest wyposażonych w funkcję łatwego prasowania. Polega ona na tym, że tkaniny podczas prania są rozłożone równomiernie w bębnie pralki i delikatnie odwirowywane.

  Istnieją także pralki parowe, które mają funkcję odświeżania i wygładzania ubrań w bębnie za pomocą pary. Para pozwala na pozbycie się z ubrań większości bakterii. To podobne rozwiązanie jak przy generatorach pary, jednak nie ma takich ułatwień jak odświeżanie bez zdejmowania z wieszaka.

  O czym jeszcze pamiętać przy praniu, aby prasowanie było łatwiejsze?

  Oto kilka prostych trików, które ułatwią prasowanie ubrań po praniu:

  1. Ubrania będą mniej pogniecione, jeśli nie będziesz ładować pralki do pełna. Z tego powodu małe pralki zwykle oznaczają bardziej pogniecione rzeczy – chyba że pierzesz w nich naprawdę niewiele ubrań.

  2. Duże rzeczy, takie jak poszewki kołder, firany, zasłony czy prześcieradła złóż w kostkę przed włożeniem do pralki. Dzięki temu po wyjęciu będzie na nich mniej zagnieceń.

  3. Nie zapomnij strzepnąć każdej upranej rzeczy przed rozwieszeniem, najlepiej co najmniej dwa razy i w dwóch płaszczyznach – chwytając od przodu i za jedną krawędź.

  4. Rozwieszaj pranie… rozważnie. Naciągaj tkaniny przed powieszeniem i staraj się, aby tkanina nie marszczyła się na sznurze. Najlepiej, jeśli materiał zgina się w miejscu szwów, dlatego warto suszyć koszule i koszulki na wieszakach.

  5. Jeśli nie musisz, to nie używaj klamerek do bielizny. One także mogą wywołać niewielkie, ale nieestetyczne zagniecenia.

  6. Jeśli lubisz wieszać w oknach duże zasłony i nie możesz się obejść bez firanek nawet w najmniejszym oknie, rozważ możliwość ich odświeżania i prasowania bez zdejmowania. Nowoczesne generatory pary pozwolą ci zaoszczędzić sporo czasu na prasowaniu wielkich płacht materiału na desce do prasowania. Zamiast częstego prania można za pomocą pary odświeżyć (i zdezynfekować) zasłony i firany bez zdejmowania ich z okien.

  7. Prasuj rzeczy, kiedy jeszcze są wilgotne, od razu po zakończeniu prania.

  Zobacz także: Jak prasować odzież po suszeniu elektrycznym?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1