Odpowiednia eksploatacja urządzeń domowych pozwala na użytkowanie ich przez wiele lat. Z kolei domowy sprzęt, o który się nie dba i nieprawidłowo się z niego korzysta, już po krótkim czasie może stać się niezdatny do użytku. Poznaj podstawowe zasady eksploatacji odkurzacza.

Spis treści

  Co to jest eksploatacja? Najprościej mówiąc, jest to sposób, w jaki użytkuje się różnego rodzaju urządzenia czy maszyny. Żywotność sprzętu domowego zależy właśnie w dużej mierze od tego, jak jest on eksploatowany. Złe użytkowanie sprawi, że odkurzacz stanie się mniej wydajny i zużyje się zbyt szybko. Co znaczy eksploatacja w praktyce? Poznaj jej podstawowe zasady na przykładzie domowego odkurzacza.

  Eksploatacja – co oznacza w praktyce?

  Odkurzacz to sprzęt niezbędny w każdym mieszkaniu – dzięki niemu usuwanie kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni jest szybkie i precyzyjne. Nie należy jednak zapominać, że samo urządzenie również wymaga systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. W przeciwnym wypadku odkurzacz nie będzie prawidłowo działał, a sprzątanie przy użyciu takiego sprzętu stanie się uciążliwe lub wręcz niemożliwe.

  Zobacz także: Jaki odkurzacz kupić? Sprawdź jaki rodzaj wybrać

  Istotne jest również to, jak na co dzień korzysta się ze sprzętu. Zła eksploatacja może prowadzić do przerwania worka, zapchania rury czy nawet uszkodzenia silnika. O czym trzeba pamiętać? Podczas odkurzania należy przede wszystkim unikać zbierania ostrych przedmiotów, takich jak kawałki szkła, gwoździe czy pinezki, ponieważ mogą one uszkodzić rurę lub worek. Nie wszystkie modele odkurzaczy są przystosowane do tego, by zbierać drobny pył, taki jak mąka czy cukier puder – mogą one przyczynić się do zatkania filtrów. Podczas odkurzania nie należy nadmiernie ciągnąć kabla, bo może to spowodować zacięcie się automatycznego zwijana. Trzeba też uważać na akcesoria – nieumyślne nadepnięcie na końcówkę od rury może spowodować jej uszkodzenie.

  Jak czyścić odkurzacz workowy?

  Odkurzacz powinien być regularnie czyszczony, żeby pracował sprawnie i wydajnie. Systematycznie trzeba sprawdzać stan filtra do odkurzacza, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszystkich kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej raz na trzy lub cztery tygodnie wyjąć go z urządzenia i dokładnie umyć wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Jeśli model odkurzacza jest wyposażony w filtr, którego nie można myć, należy go wymieniać na nowy mniej więcej co roku. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak należy pielęgnować filtr w danym urządzeniu, najlepiej odszukać zalecenia producenta w instrukcji lub na oficjalnej stronie internetowej.

  Równie istotne jest pamiętanie o regularnej wymianie worka do odkurzacza. Wiele osób przypomina sobie o tym jedynie w przypadku, gdy worek jest już całkowicie zapchany, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia odkurzanie. Jednak nawet worek, który nie jest całkowicie pełny, może wpływać na zmniejszenie wydajności urządzenia, ponieważ pył i kurz zatykają jego pory, blokując w ten sposób prawidłową cyrkulację powietrza w odkurzaczu. Efektem może być zbytnie przegrzewanie się sprzętu – jeśli do tego dochodzi, należy bezzwłocznie wymienić worek. Wiele osób chce nieco zaoszczędzić i decyduje się na kupno tańszych worków, nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nieodpowiednio dobrany rozmiar lub typ może doprowadzić do rozerwania worka i uszkodzenia wnętrza odkurzacza. Dlatego zawsze należy kupować oryginalne worki od producenta odkurzacza, które są dopasowane do danego modelu sprzętu.

  Wiele osób zapomina, że w komorze odkurzacza także gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Dlatego warto przynajmniej raz na miesiąc wyczyścić komorę i pozbyć się zalegającego tam brudu. Można zrobić to za pomocą szmatki nasączonej wodą zmieszaną z delikatnym środkiem do mycia i zaczekać, aż komora całkowicie wyschnie.

  Raz na jakiś czas warto też dokładnie przetrzeć obudowę urządzenia i jego akcesoria, bo również na tych powierzchniach zbiera się kurz i pył. Do pielęgnacji wystarczy ściereczka zwilżona wodą i łagodnym detergentem.

  Odkurzacz z filtrem wodnym – zasady eksploatacji

  Wiele osób decyduje się na zakup odkurzacza wodnego. Jest on bardziej wielofunkcyjny niż odkurzacz workowy, ponieważ oprócz odkurzania można nim również umyć podłogi i uprać dywany. Na tego typu sprzęt decydują się osoby z różnego rodzaju alergiami, ponieważ rozwiązania w nim wykorzystane pozwalają na eliminację większej ilości zanieczyszczeń, grzybów i bakterii niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza workowego. Żeby sprzęt był wydajny na długie lata, należy o niego odpowiednio zadbać. Najważniejszą zasadą jest to, aby odkurzacz z filtrem wodnym myć po każdym użyciu. W przeciwnym wypadku w pojemniku będą gromadzić się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, a brudna woda zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach.

  Zobacz także: Odkurzacz wodny - wady i zalety

  Jakie są skutki złej eksploatacji?

  Nieprawidłowe korzystanie z odkurzacza może prowadzić do wielu usterek. Jeśli użytkownik zauważy, że urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj, jedną z przyczyn może być zalegający pył i kurz w komorze lub mocno zanieczyszczony filtr. Może to być również spowodowane zużywaniem się niektórych elementów, które należy wymienić na nowe – najlepiej, aby były to oryginalne części od producenta. Gdy odkurzacz zaczyna się za bardzo nagrzewać, może to świadczyć o poważniejszej usterce. Jednak przyczyną może być też zanieczyszczony filtr, pełny worek lub zapchany wąż ssący. Te same problemy mogą być też przyczyną wydawania przez odkurzacz dziwnego, gwiżdżącego dźwięku. Jeśli sprzęt słabo zbiera brud, a jego siła ssąca spadła, przyczyną może być przepełniony worek lub zapchany filtr. Warto również sprawdzić, czy wąż ssący nie jest zapchany lub przerwany.

  Zobacz także: Cichy odkurzacz - jaki wybrać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?