Po wykonaniu stroika na Boże Narodzenie trzeba pozbyć się pokruszonej gąbki florystycznej, często też igieł jodły, brokatu czy sztucznego śniegu. Takie sprzątanie domu może być wyzwaniem, szczególnie jeśli w tworzenie zaangażowane były dzieci. Jak sprawić, by gąbka florystyczna i inne resztki zniknęły bez śladu?

Spis treści

  Tworzenie dekoracji z kwiatów i gałązek ułatwia tzw. gąbka florystyczna. To rodzaj twardej lub twardniejącej substancji, przypominającej swoją konsystencją zwykłą gąbkę.

  Gąbka florystyczna – co to takiego? Jakie ma zastosowania i rodzaje?

  Gąbka florystyczna jest inaczej nazywana pianką florystyczną, pianką do kwiatów, gąbką oasis (od nazwy jej pierwszego producenta), kostką florystyczną czy cegłą z pianki. Wynaleziona została w 1954 roku. To spienione tworzywo sztuczne o podobnej strukturze do tradycyjnej gąbki, choć twardsze i bardziej kruche. Dzięki temu można jej używać do tworzenia różnych kompozycji kwiatowych, ozdób i stroików – wbita w gąbkę gałązka czy łodyga pozostaje unieruchomiona. 

  Istnieją dwa główne rodzaje gąbek florystycznych, które nieco różnią się właściwościami:

  • suche gąbki florystyczne są produkowane na bazie pianki poliuretanowej. Wykorzystuje się je do tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych i zasuszonych; 
  • gąbki mokre, wykonane ze spienionej żywicy fenolowo-formaldehydowej, są odpowiednie do robienia dekoracji z kwiatów i roślin żywych. Dzięki stałemu nasączeniu wodą takie stroiki czy kompozycje są trwalsze. Gąbkę uzupełnia się wodą przed rozpoczęciem pracy (bez dociskania, musi sama nasiąknąć w całości; najlepiej położyć ją na powierzchni wody i poczekać, aż opadnie na dno). Kiedy wyschnie, zastyga i nie da się jej wykorzystać ponownie.

  Gąbki florystyczne przydają się do wykonania takich dekoracji jak:

  • kompozycje kwiatowe na gąbce florystycznej,
  • stroiki bożonarodzeniowe i wielkanocne,
  • bukiety (do których potrzebna jest specjalna gąbka z rączką),
  • bukiety w pudełku,
  • wieńce (wykorzystuje się do nich gąbki w kształcie okręgu),
  • podstawki np. pod szaszłyki czy lizaki.

  Po stworzeniu jakiejkolwiek z powyższych dekoracji będzie nieco sprzątania, szczególnie jeśli czynność ta wykonywana jest z dziećmi i przyjmuje formę zabawy. Jak poradzić sobie z oczyszczeniem przestrzeni? Warto postawić na dobry plan i niezawodny sprzęt.

  Sprzątanie domu z pozostałości gąbki florystycznej

  Ważna uwaga na początek! Pozostałości gąbki florystycznej do sztucznych kwiatów (suchej) można bez problemu usunąć z powierzchni tradycyjnym odkurzaczem. W przypadku mokrej gąbki czyszczenie należy rozpocząć od wytarcia ewentualnych plam z wody. Trzeba mieć całkowitą pewność, że jest sucho, zanim użyje się odkurzacza. Wyjątek stanowi model na wodę (odkurzacz z filtrem wodnym). Tego typu sprzętowi nie przeszkodzi wciągana wilgoć. Oprócz tego bardzo dobrze filtruje powietrze, nie wypuszczając zanieczyszczeń po wciągnięciu (choć nowoczesne odkurzacze z filtrem HEPA mogą mieć skuteczność nawet 99,98%).

  Do sprzątania domu z resztek gąbki florystycznej przyda się:

  • dobry odkurzacz ręczny – usunie pozostałości gąbki z blatów, tapicerowanych mebli, a także podłogi, jeśli okruchy są rozsypane punktowo;
  • końcówka odkurzacza do mebli tapicerowanych – można jej użyć zamiast odkurzacza ręcznego;
  • elektryczny odkurzacz – nie ma znaczenia, czy jest to akumulatorowy odkurzacz pionowy, czy automatyczny (tzw. robot do sprzątania), chociaż model cyklonowy lepiej poradzi sobie z pozostałościami gąbki florystycznej wbitymi w dywan;
  • elektroszczotka do odkurzacza – jeśli resztki gąbki czy igliwia ukryły się w grubym dywanie, potrzebny będzie odkurzacz z elektroszczotką;
  • chłonna ściereczka, np. z mikrofibry zbierze ewentualne wilgotne resztki i plamy z wody;
  • szufelka i miotła – na wstępne sprzątanie większych kawałków, sznurków i gałęzi.

  Jak posprzątać pokój z pozostałości po gąbce florystycznej krok po kroku?

  1. Aby nie przecierać lub odkurzać kilka razy tych samych miejsc, zacznij od góry. Dzięki temu drobinki i okruchy nie będą spadały na posprzątaną powierzchnie.
  2. Większe kawałki gałązek, wstążek czy kwiatów zbierz ręcznie lub na szufelkę.
  3. Jeśli są mokre plamy, wytrzyj je ścierką lub wciągnij odkurzaczem z filtrem wodnym.
  4. Odkurz pozostałości, których nie udało się zmieść.
  5. Wytrzyj meble drewniane przeznaczonym do tego płynem i wytrzyj do sucha.
  6. Odkurz podłogę lub włącz odkurzacz automatyczny i wybierz punktową funkcję sprzątania (wtedy robot nie odjedzie, aby odkurzyć całe mieszkanie czy pokój).

  Najlepszy odkurzacz do sprzątania domu, w którym tworzy się dekoracje

  Jaki odkurzacz wybrać do domu, w którym często tworzy się dekoracje? Łatwe i efektywne sprzątanie zapewni urządzenie wielofunkcyjne 3w1 (np. Tefal Air Force 360). To rodzaj bezprzewodowego odkurzacza stojącego ze specjalną głowicą przypominającą odkurzacz ręczny (o większej mocy niż mały model). Z powodzeniem można nim odkurzać meble i zbierać okruszki ukryte pod kanapą. Ciekawą funkcją jest podświetlenie końcówki odkurzacza. Dzięki temu nawet wieczorem można wytropić wszystkie pozostałości po robieniu stroików.

  Jeśli przy kreatywnych pracach pozostają mokre plamy, warto pomyśleć o odkurzaczu na wodę.

  Ze względu na to, że manualne czynności najbardziej lubią dzieci, które są ponadto szczególnie wyczulone na hałas, warto pomyśleć o cichym odkurzaczu. To sprzęt, który generuje około 65 decybeli. Dla obrazowego wyjaśnienia wskazanej głośności można przywołać przykład naturalnej rozmowy. Dzięki temu mali artyści i wynalazcy nie zniechęcą się niemiłymi konsekwencjami realizowania w zaciszu domowym twórczości. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1