DIY dla dzieci to doskonały sposób na rozwinięcie kreatywności i zdolności manualnych najmłodszych. Po wykonaniu prac plastycznych należy jednak posprzątać. Aby ułatwić sobie porządki, warto wykorzystać odpowiedni sprzęt, np. odkurzacz myjący podłogi lub klasyczny, bezworkowy model.

Spis treści

  DIY dla dzieci, czyli po polsku „zrób to sam”, polega na własnoręcznym przygotowywaniu różnego rodzaju prac plastycznych lub przedmiotów. Pomaga to w rozwinięciu wyobraźni i zdobyciu nowych umiejętności. Co ważne, zabawy te mogą też sprawić najmłodszym wiele radości, a przy tym nauczyć ich zasad recyklingu, dlatego warto wprowadzić tego typu zajęcia do życia swojej pociechy. Niestety, w ferworze przygotowań kreatywnych przedmiotów często powstaje duży bałagan. Warto więc wiedzieć, jaki odkurzacz wybrać, by okiełznać twórczy chaos i co zrobić, by usunąć wszelkie pozostałości po zabawie.

  DIY dla dzieci – jakie materiały plastyczne warto wykorzystać?

  Zabawy plastyczne dla dzieci można zorganizować przy wykorzystaniu wielu różnorodnych materiałów. Wśród nich znajdują się klasyczne artykuły, takie jak papier, bibuła, farby, kredki i flamastry, plastelina, modelina czy brokat. Oprócz nich warto zastosować różnego typu tkaniny i nici, przy pomocy których można uszyć zabawki. Ciekawym pomysłem jest również kreatywny recykling. Nowe rzeczy można stworzyć m.in. z kartonowych pudełek, gazet, rolek po papierze toaletowym, szklanych lub plastikowych butelek czy drucików. Wykonując prace ręczne, jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia.

  Jeśli chodzi o dziecięce jesienne prace plastyczne, można również sięgnąć po to, co daje nam natura. Sprawdzą się m.in. kolorowe liście, kasztany, szyszki czy owoce jarzębiny. Podobnie jest w przypadku dzieł wykonywanych na wiosnę – warto wówczas użyć świeżych kwiatów czy gałązek z baziami.

  Niestety, zabawy DIY dla dzieci z wykorzystaniem niektórych materiałów mogą być wyjątkowo kłopotliwe, ponieważ grożą powstaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, żeby po nich posprzątać.

  Przeczytaj również: Kwiaty i bukiety z bibuły – jak je wykonać i posprzątać?

  Zabawy plastyczne dla dzieci z użyciem plasteliny – jak po nich posprzątać?

  Sprzątanie pokoju, w którym wykonywane były prace manualne z wykorzystaniem plasteliny, może być stosunkowo trudne. Jeżeli masa przykleiła się do dywanu, warto sięgnąć po domowe metody na usuwanie zabrudzeń. Aby zlikwidować plamę z plasteliny, należy odpowiednio ją schłodzić – wystarczy dokładnie obłożyć ją lodem, a gdy się zmrozi, zeskrobać i wykruszyć. Następnie, resztki masy trzeba zebrać, np. przy pomocy mocnego odkurzacza. Można w tym celu wykorzystać zarówno klasyczny, jak i bezworkowy sprzęt. Trzeba pamiętać, aby ustawić go na jak najwyższą moc tak, aby wszystkie okruszki zostały wchłonięte. Przydatna będzie też odpowiednia szczotka, którą posiada odkurzacz do dywanów.

  Innym sposobem na sprzątanie w domu po robótkach ręcznych z użyciem plasteliny jest zastosowanie żelazka parowego. Do plamy na dywanie należy przyłożyć bibułę lub papierowy ręcznik, a następnie zbliżyć do niej urządzenie i wyprasować. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, czynność trzeba powtórzyć kilka razy. Na podobnej zasadzie działa też parownica – pod wpływem gorącej pary masa stopniowo zacznie się rozpuszczać, co ułatwi jej usunięcie.

  Sprzątanie po dziecięcych pracach ręcznych. Czym usunąć skrawki nitek i materiału?

  Zabawki, które dzieci robią własnoręcznie, powstają często przy wykorzystaniu różnych tkanin. Wycinanie materiałów, a następnie zszywanie ich może spowodować, że na podłodze znajdzie się wiele niepotrzebnych skrawków. Te duże bez trudu można zebrać ręcznie. W przypadku drobnych fragmentów nitek warto z kolei zastosować odkurzacz na akumulator.

  Dobry odkurzacz bezworkowy bez trudu zbierze nawet trudne do zauważenia kawałki materiału. Należy jednak pamiętać, aby był ustawiony na jak najwyższą moc. Sprzęt tego typu wyposażony jest też często w zestaw odpowiednich ssawek, dzięki którym idealnie wyczyści każdą powierzchnię. Może być więc stosowany zarówno jako odkurzacz do paneli, jak i do dywanów (tzw. odkurzacz z turboszczotką). Ponadto, urządzenie jest lekkie i poręczne, przez co dociera nawet do małych zakamarków.

  Sprzęt tego typu często ma też dodatkowy moduł, czyli odczepiany ręczny odkurzacz. Przy jego użyciu szybko i sprawnie można usunąć nitki i paprochy, np. z mebli czy kanapy.

  Dziecięce robótki plastyczne z wykorzystaniem brokatu – czym usunąć drobne zanieczyszczenia?

  Dziecięce prace manualne często są błyszczące i kolorowe. Aby nadać im odpowiedniego blasku, warto wykorzystać brokat. Drobny proszek ma jednak tendencję do roznoszenia się po całym pokoju. Aby go usunąć, warto zastosować np. odkurzacz myjący podłogi. Taki sprzęt umożliwia zarówno sprzątanie na sucho, jak i na mokro. Odkurzacz wielofunkcyjny pozwala więc na łatwe usunięcie nawet niewidocznych dla oka pyłków. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, które o wiele bardziej niż dorośli narażone są na działanie alergenów. W związku z tym warto wybrać odkurzacz z filtrem HEPA, który dokładnie separuje zanieczyszczenia i nie pozwala im przedostać się z powrotem do otoczenia.

  Jeżeli brokat rozsypał się pod szafką lub łóżkiem, do usuwania zabrudzeń idealnie nada się automatyczny odkurzacz. Jest niewielkich rozmiarów i dociera we wszelkie szczeliny. Odkurzacze automatyczne noszą nawet nazwę robotów sprzątających, co wskazuje na ich skuteczność i uniwersalność.

  Jak posprzątać papier z podłogi po dziecięcych pracach manualnych?

  Zimowe prace plastyczne wykonywane przez dzieci, np. śnieżynki czy bałwanki, powstają zazwyczaj z papieru. Jego drobne skrawki mogą zabrudzić podłogę. W tym przypadku porządki są jednak niezwykle proste. Na początku należy zebrać kawałki papieru przy pomocy zmiotki i szufelki. Przy drobniejszych fragmentach wystarczy zastosować sprawdzony, domowy odkurzacz – np. bezworkowy lub tradycyjny, z workiem. Najważniejsze, aby miał dużą moc oraz szczotkę zarówno do paneli, jak i do dywanu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?