Dla dziecka, szczególnie bardzo małego, odkurzacz to prawdziwy wróg. Małe dzieci najczęściej boją się dźwięków wydawanych przez odkurzacz. Jeśli nasze urządzenie jest zbyt głośne, to można zapomnieć o sprzątaniu w trakcie drzemki malucha.

Spis treści

  Odkurzacz dla dziecka może być źródłem dużego stresu. Z drugiej strony dom, w którym jest małe dziecko, nie może się obyć bez odkurzacza i używa się go tam znacznie częściej niż w innych sytuacjach.

  Odkurzacz dla dzieci – dlaczego jest tak ważny?

  Odgłos odkurzacza wywołuje stres i lęk u niejednego dziecka. Nie da się jednak wyeliminować tego sprzętu z życia rodziny, szczególnie jeśli są w niej małe dzieci. Częste używanie odkurzacza jest konieczne, ponieważ w domu każdego dnia zbiera się kurz i roztocza, czyli środowisko, w którym szybko rozwijają się niebezpieczne dla dziecka patogeny. Jedynie regularne i dokładne odkurzanie domowej przestrzeni pozwala ograniczyć ilość kurzu w domu.

  Jaki odkurzacz kupić, gdy w domu są dzieci?

  Odkurzacz może być stresujący dla dzieci ze względu na poziom hałasu. Warto więc zadbać o to, aby w domu znalazł się cichy odkurzacz, którym szybko będzie można wykonać niezbędne sprzątanie. Im krótszy czas odkurzania, tym mniejszy stres dla dzieci. Na szczęście w najnowszych modelach odkurzaczy efektywność i cicha praca idą w parze. Jaki odkurzacz będzie najlepszy? Koniecznie spójrz na etykietę energetyczną. Najlepiej wybierać wersję A++++. 4A to bowiem nie tylko energooszczędność, lecz także większa moc i cichsza praca. Moc odkurzacza powinna przekraczać 900 W. Niezależnie od tego, czy w domu jest dziecko, które boi się odkurzacza, czy nie, wybrany odkurzacz nie powinien emitować hałasu większego niż 90 dB. Na rynku jest sporo modeli, których poziom hałasu nie przekracza 70-80 dB. Zdarzają się nawet odkurzacze o głośności na poziomie 45 dB.

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

  Jaki wybrać odkurzacz, jeśli w domu jest małe dziecko – ten z workiem czy bez? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z tych typów odkurzaczy ma swoje zalety. Odkurzacz z workiem to bardziej tradycyjne rozwiązanie, ale odkurzacz bezworkowy również ma wielu zwolenników. Przede wszystkim wskazują oni na brak ryzyka pęknięcia worka w trakcie opróżniania odkurzacza, przez co cały zebrany kurz mógłby zanieczyścić powietrze w domu. Zdecydowanym plusem odkurzaczy bezworkowych jest także fakt, że nie trzeba się martwić zakupem worków i ich dopasowaniem do modelu odkurzacza ani stresować się tym, że moc odkurzacza spada wraz z zapełnianiem się worka. Szybkie i bezproblemowe opróżnianie odkurzacza bezworkowego sprawia, że jest to idealny model odkurzacza do domu, w którym mieszkają dzieci.

  Odkurzacz z filtrem HEPA – dlaczego warto go kupić?

  Odkurzacz z filtrem HEPA wyposażony jest w taki sam filtr, jaki stosowany jest w oczyszczaczach powietrza. Jest on też równie skuteczny. Obecnie na rynku istnieje już kilka typów filtrów HEPA, z których najskuteczniejsze są te oznaczone symbolami H13 i H14. Odkurzacz z filtrem HEPA charakteryzuje się tym, że usuwa z otoczenia nawet bardzo małe zanieczyszczenia, przez co określany jest jako wyjątkowo efektywny.

  Jaki odkurzacz będzie najlepszy dla alergika? Jeśli ktoś z domowników cierpi na alergię, najlepiej zdecydować się właśnie na model wyposażony w filtr HEPA. Taki odkurzacz świetnie sprawdzi się również w czasie, gdy dziecko zacznie samodzielnie eksplorować otoczenie. Odkurzacz HEPA pozwala dobrze przygotować mieszkanie na dziecięce wędrówki po jego zakamarkach.

  A może odkurzacz z filtrem wodnym?

  Odkurzacz z filtrem wodnym oraz odkurzacz wodny piorący to sprzęty, które warto rozważyć, jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Taki odkurzacz z pewnością przyda się w mieszkaniach, w których dużą część podłóg wypełniają posadzki, kafelki, gres itp. Odkurzacz wodny doskonale oczyszcza powierzchnię i usuwa brud za pomocą pary wodnej, a dzięki odpowiednio dużej sile ssania, wysokiej temperaturze oraz wytwarzanej parze rozpuszcza znajdujące się na drodze odkurzacza roztocza i zarodniki pleśni, pochłania kurz i zanieczyszczenia. Odpowiednio dobrane końcówki do odkurzacza sprawiają, że z jego pomocą można czyścić nie tylko podłogi, kafelki lub dywany, lecz także kanapy, poduszki i inne większe tkaniny. Odkurzacz wodny piorący pozwala nawet na czyszczenie okien i armatury kuchennej. Co szczególnie ważne w kontekście odkurzacza dla dzieci, działa on antybakteryjnie i odkażająco na dużą część powierzchni, z którymi dziecko ma kontakt. Można więc dzięki niemu stworzyć możliwie czyste i bezpieczne środowisko do zabawy i rozwoju malucha.

  Najlepsze odkurzacze to wygodne odkurzacze

  To, jaki odkurzacz najlepiej sprawdzi się w domu z małymi dziećmi, zależy również od upodobań rodziców, którzy będą się nim posługiwać. Przy częstym sprzątaniu warto wybrać taki odkurzacz (akumulatorowy, workowy lub bezworkowy), który będzie lekki, poręczny i jak najbardziej mobilny przy jak najmniejszym wysiłku ze strony obsługującej go osoby. Pod tym względem jednym z najlepszych rozwiązań może okazać się odkurzacz bezprzewodowy, pozbawiony niewygodnego i plączącego się kabla.

  Wybierając odkurzacz, warto skupić się też na końcówkach, by były jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnego mieszkania. Jeśli wybór padnie na odkurzacz bezprzewodowy, najlepiej wybrać model, który ma uniwersalną końcówkę sprawdzającą się na wszystkich powierzchniach (np. Air Force firmy Tefal). Dzięki takiemu rozwiązaniu odkurzanie będzie szybkie, efektywne i bez zbędnych przerw na zmianę szczotki. Przy odrobinie szczęścia uda się nawet w trakcie drzemki malucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1