Miniaturyzacja sprzętu elektronicznego to coraz bardziej popularne zjawisko. Mamy węższe telewizory, mniejsze komputery, a także sprzęt AGD. Przykładem tego może być chociażby odkurzacz ręczny.

Spis treści

  W większości przypadków miniaturyzacja nie wpływa negatywnie na parametry urządzeń. Czasem są one nieznacznie mniejsze niż w pełnogabarytowych urządzeniach. Jak to wygląda w przypadku odkurzaczy ręcznych? Czy ręczny odkurzacz dorówna jakością tradycyjnemu? Kiedy warto kupić sprzęt tego rodzaju? Na co należy zwracać uwagę przy jego zakupie?

  Czym wyróżniają się odkurzacze ręczne?

  Odkurzacze ręczne są obok robotów sprzątających najmniejszymi urządzeniami do czyszczenia. Charakteryzują się również niewielką wagą oraz ergonomicznym kształtem, który pozwala na łatwe manewrowanie urządzeniem w trudno dostępnych miejscach takich jak np. wnętrze samochodu. W sklepach można dostać różne rodzaje odkurzaczy ręcznych – od prostych modeli bez dodatkowego osprzętu z wąskim wlotem skierowanym ku dołowi (np. odkurzacz podręczny do samochodu) po zaawansowane technologicznie modele takie jak odkurzacz bezprzewodowy ręczny, który ma sporą moc ssania oraz szereg dodatkowych końcówek przeznaczonych do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także odkurzacz piorący ręczny.

  Mały odkurzacz ręczny może być również częścią większego odkurzacza pionowego. Mowa jest wówczas o urządzeniu typu 2w1, gdzie po rozłożeniu uchwytu dużego sprzętu mamy możliwość skorzystania z mniejszego i bardziej poręcznego.

  Odkurzacz ręczny bezprzewodowy zazwyczaj traktowany jest jako uzupełnienie tego, co oferuje nam klasyczny model, gdyż z reguły ma on nieco mniejszą moc i stosunkowo krótki czas działania. Trzeba mieć też świadomość, że są mniejsze rozmiary pojemnika na zanieczyszczenia.

  W ofercie wielu producentów pojawiają się różne rodzaje tego typu urządzeń. Jeden z głównych podziałów wyróżnia odkurzacze ręczne przewodowe i akumulatorowe. Obecnie o wiele chętniej wybierane są modele bezprzewodowe, gdyż dają one więcej możliwości manewrowania, szczególnie w miejscach, do których jest trudniejszy dostęp. Z drugiej strony odkurzacz ręczny sieciowy pozwala na ciągłą pracę przez długi czas bez konieczności ładowania.

  Kiedy przyda się odkurzacz ręczny?

  Odkurzacz mały ręczny to zazwyczaj uzupełnienie innych urządzeń do sprzątania, gdyż nie sprawdza się przy sprzątaniu dużych powierzchni np. odkurzaniu dywanów czy wykładzin. Zakres zastosowania małych odkurzaczy podręcznych jest jednak dość szeroki. Przede wszystkim wykorzystuje się je do odkurzania tapicerki meblowej i samochodowej. Dzięki wąskiej końcówce otworu ssącego można je stosować przy odkurzaniu trudno dostępnych miejsc (tam, gdzie mamy małą możliwość manewru, przydaje się elastyczna końcówka lub przedłużka do końcówki ssącej). Ręczny odkurzacz bezprzewodowy sprawdzi się także podczas wypadu pod namiot czy dłuższego urlopu do szybkiego sprzątania drobnych zabrudzeń np. okruchów pozostałych po przygotowywaniu i spożywaniu jedzenia, a także naniesionego do wnętrza namiotu piasku.

  Jaki odkurzacz ręczny będzie najlepszy? Czym kierować się przy wyborze?

  Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze odkurzacza ręcznego jest to, jaką formę powinno mieć to urządzenie. Lepszy będzie odkurzacz akumulatorowy ręczny czy też sieciowy? A może urządzenie typu 2w1? Jeżeli planujemy zakup nowego klasycznego odkurzacza i jednocześnie zastanawiamy się nad modelem ręcznym, dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie 2w1, które daje o wiele więcej możliwości niż pojedyncze modele. Jeżeli już mamy tradycyjny, duży odkurzacz i chcemy jedynie uzupełnić jego możliwości, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie najczęściej będziemy używać odkurzacza ręcznego. Jeżeli będzie potrzebny w domu czy samochodu, można postawić na odkurzacz ręczny do sieci (część z odkurzaczy sieciowych jest wyposażona w specjalne końcówki pozwalające na podłączenie odkurzacza do gniazdka zapalniczki samochodowej). W takim przypadku warto zwrócić uwagę na to, jak długi jest kabel sieciowy i czy wygodnie będzie nam manewrować urządzeniem.

  Jeżeli natomiast częściej będziemy korzystać z urządzenia poza domem np. w podróży czy w ogrodzie (np. do odkurzania mebli ogrodowych), lepszy będzie ręczny odkurzacz akumulatorowy. Wybierając tego typu urządzenie, należy zwrócić uwagę na czas jego pracy po pełnym naładowaniu (zazwyczaj jest to ok. 15–30 minut), a także czas potrzebny do pełnego naładowania.

  Pozostałe kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza bezprzewodowego, są takie, jak w przypadku innych rodzajów. Należy sprawdzić, jaką moc ma urządzenie. Im większa, tym lepiej. Trzeba jednak mieć na względzie, że tego typu odkurzacze będą zawsze słabsze niż tradycyjne modele. Przy odkurzaczach ręcznych spore znaczenie ma również rozmiar pojemnika na zanieczyszczenia, a także samego odkurzacza. Powinien mieć również ergonomiczny kształt pozwalający na komfortowe trzymanie i manewrowanie. Dodatkowo pojemnik musi być łatwo wyjmowany, aby przy otwieraniu urządzenie nie może wysypywać przez przypadek zebranych zanieczyszczeń. Dobrze jest też przyjrzeć się temu, jakie filtry ma odkurzacz. Najlepsze urządzenia mają filtry HEPA, które pozwalają na dokładne oczyszczenie z drobnych zanieczyszczeń powietrza wypuszczanego z odkurzacza.

  Kiedy zależy nam na urządzeniu, które sprawdzi się w wielu sytuacjach, należy dowiedzieć się, jakie końcówki są dodawane przez producenta w zestawie. Jest to ważne, gdyż na rynku są modele bez żadnych dodatkowych końcówek, a także takie, które mają bardzo szerokie wyposażenie dodatkowe np. elastyczne rurki, przedłużki i końcówki do tapicerki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?