Składanie ubrań do walizki i szafy to sztuka, której warto się nauczyć. Chodzi nie tylko o ochronę przed zagnieceniami i troskę o jak najdłuższą żywotność ubrań. Umiejętnie poskładane ubrania to więcej miejsca w walizce, jak i w szafie. To także większy porządek i kontrola nad tym, co i gdzie się znajduje.

Spis treści

  Składanie ubrań w szafie pozwala w łatwiejszy sposób zacząć dzień. Wybieranie stroju do pracy jest o wiele przyjemniejsze, gdy wszystkie ubrania są estetycznie poukładane.

   

  Dlaczego warto składać ubrania przed włożeniem ich do szafy lub walizki?

  Składanie ubrań do szafy i walizki ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim zamiast bałaganu, w którym niejednokrotnie trudno się odnaleźć, szczególnie przed ważnym wyjściem, pojawia się porządek. Wiedza, gdzie i jakie rzeczy się znajdują, znacząco ułatwia przygotowanie stroju przed codziennym, jak i ważnym wyjściem. Składanie rzeczy przed włożeniem ich do szafy to także ochrona tkanin, dbałość o żywotność ubrań. Koniecznie należy pamiętać, żeby do szafy nie wkładać ubrań nadających się jedynie do prania. Należy dbać o odpowiedni poziom higieny i przechowywania ubrań. Warto korzystać z ażurowych koszy i innych rozwiązań gwarantujących odpowiednią cyrkulację powietrza. 

   

  Jak składać ubrania do walizki?

  Wiedza, jak składać ubrania, bardzo przydaje się podczas podróży. Zarówno tych służbowych, kiedy podróżującym wyjątkowo zależy na tym, by ich ubrania wyglądały jak najlepiej, jak i tych turystycznych, gdy z reguły chce się do walizki spakować jak najwięcej. Szczególny rodzaj wyzwania stanowią podróże całej rodziny, kiedy do ograniczonej liczby walizek lub toreb trzeba zapakować niemałą liczbę rzeczy.

   

  • Najprostszym sposobem składania ubrań do toreb, worków i plecaków jest zwijanie ich w rulon. W ten sposób można spakować przede wszystkim rozciągliwe dzianiny, które się nie gniotą – wykonane są z nich często T-shirty, cienkie swetry, wiosenne i letnie sukienki oraz spodnie dresowe. 
  • Do walizek o usztywnionej strukturze lepiej składać ubrania, przede wszystkim te z lnu, jedwabiu i rayonu. Koniecznie w ten sposób należy przewozić grube swetry, a także eleganckie ubrania, takie jak koszule garniturowe, spodnie materiałowe czy marynarki.
  • Doskonałym sposobem na składanie ubrań tak, aby się nie pogniotły, jest pakowanie ich w paczkę, na przykład wokół prostokątnego etui na ubrania. Należy pamiętać, że wszystkie ubrania powinny być zapięte lub zasunięte i ułożone przodem do góry (z wyjątkiem kurtek i marynarek).

   

  Jak składać ubrania do szafy?

  Przed włożeniem ubrań do szafy przede wszystkim należy sprawdzić, czy w ich kieszeniach nie zostały jakieś ważne dokumenty, pieniądze, karta płatnicza. Dobrze jest także wyprasować odzież. Oczywiście są tacy, którzy prasują ubrania dopiero przed ich założeniem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ściągnięte włókna tkanin tracą swoje właściwości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z generatora pary, takiego jak TEFAL Effectis Anti-Calc GV6840, który pozwala błyskawicznie uporać się z prasowaniem. Mocny wyrzut pary w połączeniu ze stopą ułatwiającą ślizg po tkaninie pozwala na perfekcyjnie i jednocześnie szybkie prasowanie bardzo różnych tkanin. Dzięki systemowi No Setting z jednym uniwersalnym ustawieniem temperatury i pary można bezpiecznie prasować wszelkiego rodzaju tkaniny, od tych najdelikatniejszych, do tych najgrubszych.

   

  Najlepsze sposoby na układanie ubrań w szafie

  Składanie ubrań do szafy powinno być uzależnione przede wszystkim od tego, jakiego typu ubrania w jakich półkach, koszykach czy na jakich wieszakach mają się znaleźć. Różne rodzaje odzieży czy obuwia wymagają nieco inne sposobu przechowywania. 

   

  • Na półkach o standardowych rozmiarach układa się przede wszystkim bluzki, T-shirty, spodnie. Te ostatnie (zarówno spodnie dżinsowe, dresowe, jak i krótkie spodenki) należy składać na trzy części. Z kolei swetry, bluzy, bluzki powinno składać się w kostkę lub zwijać w rulon. Warto ograniczyć wysokość takich stosów, ponieważ ubrania będą się zsuwać, a wyjęcie konkretnej rzeczy może powodować bałagan na całej półce. 
  • Na wieszakach należy przechowywać natomiast okrycia wierzchnia, garnitury, marynarki, bluzy sportowe, sukienki, koszule. Nie powinno się natomiast wieszać na nich swetrów, ponieważ będą się one odkształcać. Koszule i bluzki koszulowe należy pozapinać na guziki, wyprostować w nich kołnierzyki, zdecydowanie lepiej je wyprasować przed powieszeniem. Spodnie należy powiesić na specjalnych wieszakach, natomiast spódnice na tych z żabkami lub za uchwyty wszyte w pasek spódnicy. 
  • W przypadku bielizny (choć nie tylko) coraz popularniejsza staje się metoda składania promowana przez Marie Kondo. Polega ona na składaniu ubrań tak, aby stały pionowo w szufladzie, pudełku czy też na półce.

   

  Co zrobić, jeśli po ułożeniu ubrań w szafie nie nadają się one do noszenia?

  Nie zawsze włożenie ubrań do szafy zapobiegnie ich zgnieceniu. Często zdarza się, że ubrania spadają z ułożonych stosów, zsuwają się z wieszaków lub też są zbyt gęsto ułożone w szafie, co przyczynia się do powstawania zagnieceń. Nie trzeba jednak ich na nowo prasować. Doskonałym rozwiązaniem na odświeżenie ubrań po wyjęciu ich z szafy jest skorzystanie z parownicy. Jeśli postawisz na zakup urządzenia takiego jak stacja parowa, zadanie to będzie jeszcze prostsze. TEFAL IXEO POWER umożliwia bowiem prasowanie w pionie, a dzięki modułowi ręcznemu, który działa jak prosta parownica, możesz wyprasować dowolne ubranie bez większego problemu. IXEO jest wyposażone w lekkie żelazko i deskę Smart Board o trzech ustawieniach. Dzięki niej możliwe jest wygodne prasowanie w pionie i pod kątem 30 stopni. Duże znaczenie ma także moc 1600 W i wykorzystanie technologii Turbo Steam, która umożliwia produkcję pary o ciśnieniu 5 barów. Szybkie nagrzewanie w 45 sekund sprawia, że stacja świetnie sprawdza się przy regularnym prasowaniu, jak i poprawkach na ostatnią chwilę. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?