Szafa w zabudowie to idealne rozwiązanie, aby większość rzeczy schować w taki sposób, aby były one niewidoczne. Tyczy się to nie tylko ubrań, lecz także sprzętu domowego (np. odkurzaczy) oraz różnych domowych bibelotów. Nie można jednak zapominać, że takie szafy też regularnie trzeba sprzątać.

Spis treści

  Szafy do przedpokoju do zabudowy, jak i te zamontowane w sypialni należy regularnie czyścić, przede wszystkim z kurzu, który chcąc nie chcąc z czasem będzie się w nich gromadził. Miotełka do kurzu może tutaj nie wystarczyć, warto więc sięgnąć po odkurzacz z dobrze dobraną końcówką.

  Szafa w zabudowie – jak ją posprzątać

  Zabudowana szafa to z reguły miejsce gromadzenia ogromnej ilości rzeczy. Podczas jej sprzątania nie warto więc wyjmować najpierw części rzeczy, potem dopiero kolejnej. Najlepiej wyjąć z niej wszystko od razu. Tylko tak będzie można posegregować rzeczy w pełni, a jednocześnie skutecznie z szafy usunąć kurz.

  Jak pozbyć się kurzu z szafy? Miotełka do kurzu może oczywiście się przydać, aby omieść szczególnie górne partie szafy. Jest to bardzo ważne w przypadku szaf, które ciągną się od podłogi do sufitu, ponieważ to właśnie w górnych rejonach szafy tego kurzu gromadzi się naprawdę sporo. Kolejny etap to dokładne odkurzanie. Tego etapu również nie można pominąć, ponieważ w żaden inny sposób nie usunie się pyłu i kurzu zgromadzonego w rogach szuflad, na krawędziach szafy, a także w szynach, po których przesuwają się drzwi. O tym ostatnim miejscu koniecznie trzeba pamiętać, ponieważ właściwie przy każdym otwieraniu szafy drobinki kurzu dostają się w te wąskie przestrzenie. Do takiego odkurzania potrzebne są specjalne szczotki do kurzu. Potrzebne będą wąskie końcówki do odkurzacza, które umożliwiają dotarcie w najbardziej trudno dostępne miejsca. Tradycyjna szczotka może pomóc w odkurzeniu podłogi w zabudowanej szafie, natomiast wszystkie inne miejsca trzeba koniecznie odkurzyć z wykorzystaniem specjalnych końcówek.

  Dopiero po odkurzaniu można sięgnąć po ściereczki do kurzu. Sprawdzony sposób na kurz to specjalny płyn, natomiast jego użycie powinno poprzedzać dokładne wytarcie szafy z resztek kurzu. Można to zrobić ściereczką nasączoną płynem do sprzątania. Płyn antystatyczny do kurzu nałożyć można na samym końcu. Ma on bowiem spełniać funkcję zabezpieczającą przed osadzaniem się kolejnych partii kurzu, nie zawsze jednak sprawdza się przy jego usuwaniu. Dopiero do tak przygotowanej szafy na powrót można wkładać rzeczy.

  Szafy do przedpokoju do zabudowy – co może się w nich znaleźć?

  Zabudowana szafa w przedpokoju powinna być przeznaczona jedynie do przechowywania okryć wierzchnich oraz obuwia. Trzeba pamiętać, że często tę szafę otwiera się przy gościach, wkładając ich płaszcze lub kurtki, więc o porządek w takiej szafie szczególnie warto zadbać. Ewentualnie w szafie na przedpokoju znaleźć się może miejsce na odkurzacz. Przy zakupie tego sprzętu, warto zwrócić uwagę, czy ma on specjalnych uchwyt do wieszania na ścianie szafy, co pozwala oszczędzać miejsce i jednocześnie daje wrażenie większego uporządkowania.

  Szafy do zabudowy – sypialnia w porządku

  Zabudowa szafy wnękowej sprawdza się idealnie w sypialni, szczególnie jeśli w mieszkaniu lub domu nie ma miejsca na osobną garderobę. Aby jednak zabudowana szafa spełniała swoją rolę, warto zadbać o odpowiednią segregację ubrań. Przede wszystkim warto wykorzystać moment sprzątania szafy na selekcję odzieży: na tę, która jest do wyrzucenia, na tę, której domownicy już nie noszą, w związku z czym można ją oddać oraz tę, która jest w użyciu. Taka domowa segregacja co najmniej raz na pół roku pozwala pozbyć się z szafy rzeczy, które jedynie tam zalegają i nie są zupełnie wykorzystywane, a czasem wręcz właściciele zupełnie o danej bluzce, koszuli czy spodniach zapominają.

  Jak ładnie poukładać w szafie?

  Wnętrza szaf zabudowanych są również ważne jak ich zewnętrza, dlatego warto pamiętać o logicznym i przyjaznym ubieraniu się wieszaniu ubrań w szafie. Dobra organizacja szafy w zabudowie zdecydowanie skraca czas porannego wybierania stroju do pracy, szkoły lub na jakiś wyjazd. Najpopularniejsze są właściwie dwa sposoby. Jeden to układ kolorystyczny – jest on o tyle wartościowy, że dość szybko pozwala skompletować zestaw, który tworzy spójną lub w zamierzeniu kontrastową całość. W ten sposób łatwo również dobierać stroje do okazji. Druga możliwość to kompletowanie ubrań pod względem ich typu. Razem układa się bluzki, osobno spódnice, spodnie, koszule. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które większość ubrań mają w określonej palecie kolorystycznej. Wnętrze szafy do zabudowy nadal jest jednak przejrzyste i poszukiwanie konkretnej pary spodni nie trwa pół godziny. Jeszcze jeden sposób na wieszanie ubrań w szafie to tworzenie gotowych kompletów. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie u tych domowników, którzy na przykład w pracy mają dość określony dress code. W takim przypadku gotowe zestawy ubrań, sprawdzone i wzbogacone dobranymi do stylistyki dodatkami, ułatwiają codzienne przygotowanie do rozpoczęcia dnia pracy.

  Zarówno w przypadku szafy do przedpokoju do zabudowy, jak i szafy zabudowanej z lustrem do sypialni warto stosować jeszcze jedną zasadę. Im więcej wieszaków, tym lepiej. Bardzo duża część ubrań, szczególnie oficjalnych, szybko się gniecie i przed wyjściem i tak trzeba użyć żelazka lub parownicy, aby je odświeżyć. Nie warto więc inwestować w szereg półek, na których gniotą się swetry, bluzki, bardziej eleganckie T-shirty. Nie warto również „przeładowywać” półek z ubraniami, ponieważ w ten sposób niszczy się jakość ubrań, zbiera się więcej kurzu. Lepiej postawić na segregację i przechowywanie jedynie tych rzeczy, z których naprawdę się korzysta.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?