Wieszaki na spodnie, kurtki, spódnice, koszule, a nawet ubrania dla dzieci nie tylko chronią odzież przed trudnymi do usunięcia odkształceniami i zagnieceniami, lecz także ograniczają konieczność prasowania.

Spis treści

  W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele modeli wieszaków różniących się od siebie przeznaczeniem, kształtem, ceną i jakością wykonania. Coraz większą popularnością cieszy się stojący wieszak na ubrania, który może być używany zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i dużym domu. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest możliwość sprawnego wykorzystywania parownicy do ubrań, która, w przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka, jest bezpieczna dla każdej, nawet najbardziej delikatnej tkaniny.

  Wieszak na ubrania - rodzaje

  Wieszaki należy dopasowywać do rodzaju odzieży. Modele drewniane z szerokimi zakończeniami są szczególnie polecane do marynarek. Odpowiednio dobrany model z jednej strony podtrzymuje ramiona przed załamywaniem się, z drugiej zaś nie wypycha ich, przez co zachowują swój oryginalny kształt. Jakie rodzaje są jeszcze dostępne?

  • Wieszak do garderoby wykonany z plastiku, cechujący się płaskim profilem i uniwersalnym rozmiarem jest polecany do T-shirtów, damskich bluzek oraz bokserek.

  • Modele klipsowe idealnie sprawdzają się w przypadku wszelkiego rodzaju spódnic i spodni. Dzięki specjalnie zaprojektowanym uchwytom stabilnie przytrzymują odzież i jednocześnie nie powodują odgnieceń i wgłębień w materiale.

  • Wieszak na ubrania na kółkach jest łatwy do przestawienia, nawet gdy znajduje się na nim bardzo duża liczba ubrań i dodatkowo umożliwia używanie parownicy do prasowania. Zaletą urządzeń wykorzystujących parę do usuwania zagnieceń jest bezpieczeństwo, szybkość i efektywność. Dzięki specjalnie zaprojektowanej głowicy parowej użytkownik może dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Co więcej, możliwość regulacji ilości wytwarzanej pary pozwala na szybkie usuwanie zagnieceń nawet z długich płaszczy i sukienek. Kolejną zaletą prasowania parą jest oszczędność miejsca. Nie trzeba rozkładać i przechowywać deski, wystarczą stojące wieszaki na ubrania, które z jednej strony służą do suszenia odzieży, z drugiej zaś stanowią idealny statyw do prasowania w pionie.

  • Wieszaki ubraniowe dla dzieci charakteryzują się mniejszym rozmiarem niż ich odpowiedniki przeznaczone dla dorosłych. Dzięki temu lepiej podtrzymują m.in. koszulki, bluzy, spodnie i spódniczki w małych rozmiarach.

  • Metalowy wieszak na ubrania cechuje się nie tylko dużą nośnością, ale również długowiecznością. Używając modeli wykonanych ze stali, należy szczególnie uważać podczas wieszania marynarek i wełnianych płaszczy, gdyż w miejscu stycznym mogą pojawić się trudne do usunięcia zagniecenia.

  • Wieszaki na ubrania na ścianę są najczęściej montowane w przedpokoju. Warto wybierać egzemplarze, które mają stalowe lub mosiężne haczyki. W przypadku plastiku lub innego tworzywa cechującego się małą wytrzymałością zbyt ciężka kurtka lub płaszcz zwyczajnie uszkodzi wieszak.

  Przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się nie tylko ceną, lecz także jakością wykonania. W przypadku stojących egzemplarzy najważniejszą kwestią jest stabilna konstrukcja, która nie zachwieje się w przypadku powieszenia ubrań. Plastikowe wieszaki do szafy nie należą do najdroższych, jednak charakteryzują się małą odpornością i często pękają.

  Wieszaki na ubrania – dodatkowe informacje

  Odpowiednio dobrany wieszak ogranicza konieczność prasowania do minimum. Niestety przepełnione szafy sprzyjają powstawaniu nieestetycznie wyglądających zagnieceń na odzieży uszytej z praktycznie każdego materiału. Stojący wieszak na ubrania może być umieszczony w garderobie lub w sypialni, czyli w miejscach, do których goście zazwyczaj nie mają dostępu. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość szybkiego odświeżenia odzieży. Wspomniana wcześniej parownica do ubrań, oprócz szybkiego i efektywnego usuwania zagnieceń, oferuje również tego rodzaju funkcję.

  Noszone ubrania nie zawsze trzeba od razu wrzucać do pralki. Kreacje wieczorowe, które były używane wyłącznie przez kilka godzin, w większości przypadków nie wymagają prania, zwłaszcza sukienki i bluzki uszyte z delikatnych tkanin, takich jak jedwab. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się parownica, która usuwa np. zapach jedzenia po spotkaniu w restauracji.

  Warto pamiętać, że podczas wyboru urządzenia do prasowania parą należy szukać egzemplarzy wyposażonych w automatyczny system usuwania kamienia. Niestety woda z kranu pozostawia po sobie osad w newralgicznych miejscach parownicy i w najgorszej sytuacji może doprowadzić do awarii. Kolejnym z pozoru mało ważnym aspektem wpływającym na używanie parownicy jest szybkość nagrzewania. W teorii nie jest to istotny parametr techniczny, jednak w praktyce znacznie przyspiesza korzystanie z urządzenia. Szybko nagrzewające się modele są szczególnie polecane dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i cierpią na chroniczny brak wolnego czasu. Najlepsze parownice są gotowe do pracy w mniej niż minutę po włączeniu. Kolejną kwestią jest zbiornik na wodę, który nie powinien być zbyt mały, gdyż wymusza to konieczność częstego uzupełniania.

  Parownica pozwala na szybsze i dokładniejsze usuwanie zagnieceń. Używając tradycyjnego żelazka, materiały takie jak jedwab, len, a nawet delikatna bawełna, aksamit, powinny być prasowane przez ręcznik. Dodatkowa ochrona zapobiega przypadkowemu przypaleniu tkaniny. Niestety w praktyce całość zajmuje dużo czasu, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Wieszaki na ubrania umożliwiające prasowanie parą sprawdzą się zarówno w przypadku wieloosobowej rodziny mieszkającej w dużym domu, jak i osób zamieszkujących kawalerkę. Odpowiednio dobrane modele oszczędzają czas i ograniczają do minimum nielubiane przez wielu prasowanie odzieży.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?