Odkażanie zakupów to obecnie konieczność. Większość kupowanych rzeczy przechodzi przez tak wielu pośredników między producentem a właściwym klientem, że nie sposób ustalić, czy coś jest czyste, czy nie. Lepiej nie ryzykować infekcji lub alergii, tylko wszystko dokładnie odkazić.

Spis treści

  Odkażanie zakupów spożywczych polega przede wszystkim na ich obróbce termicznej, dokładnym myciu oraz odpowiednim przechowywaniu. Co jednak zrobić z nową kanapą, płaszczem lub torebką?

   

  Odkażanie zakupów – podstawowe zasady

  Odkażanie rzeczy przyniesionych do domu z zewnątrz powinno stać się jedną z podstawowych reguł funkcjonowania nowoczesnych społeczeństw. Dlaczego? Ponieważ coraz trudniej jest ustalić, jaką drogę przebył dany produkt od producenta do klienta końcowego. Ponadto, warunki, w jakich się transportuje żywność i później ją przechowuje lub wystawia na sprzedaż, nie są aseptyczne. Zastanów się, ile osób mogło dotknąć jabłka, zanim ty je wziąłeś z koszyka, ile osób dotknęło i przymierzyło płaszcz, który przed chwilą kupiłeś, w jakich warunkach stała sofa, którą pracownicy właśnie wnoszą do twojego domu. Do odkażania warto podejść na poważnie. To nie zabawa w czystość, lecz dobra praktyka. Pozwala uchronić się przed szkodliwym działaniem bakterii, grzybów, roztoczy, drobnoustrojów oraz innych mikroorganizmów, które mogą bytować na różnego rodzaju produktach i ich opakowaniach. 

   

  Dokładnie myj przed obróbką warzywa, owoce, mięso, a także wszelkiego rodzaju artykuły spożywcze – zarówno te w opakowaniach, jak i bez. Pamiętaj, jeśli bakteria lub inny mikroorganizm znajduje się na powierzchni artykułów żywnościowych, zniszczy go staranna obróbka termiczna. Większość ginie w temperaturze 60℃ w ciągu 30 minut. Z powierzchni, na których bakterie i drobnoustroje potrafią przetrwać nawet kilkanaście godzin, można je usunąć dzięki standardowym środkom dezynfekcyjnym używanym w domu.

   

  Nie zakładaj dopiero co kupionych ubrań bez wcześniejszego ich wyprania lub odkażenia za pomocą pary. To, że nie widzisz zabrudzenia, nie oznacza, że nie ma go na powierzchni tkaniny. Czasami zanieczyszczenie ukrywa się dużo głębiej. Dlatego też warto sięgnąć po gorącą parę lub uprać odzież w wysokiej temperaturze. Odkażanie zakupów jest nie mniej ważne niż regularne sprzątanie domowych powierzchni. Dezynfekcja przedmiotów przyniesionych z zewnątrz to podstawa ograniczenia rozwoju niesprzyjającego człowiekowi środowiska bakterii, grzybów, roztoczy i innych drobnoustrojów. 

   

  Jak odkażać żywność?

  Dezynfekcja termiczna jest najskuteczniejsza w przypadku żywności. W przypadku produktów gotowanych lub pieczonych można liczyć, że wysoka temperatura wyeliminuje z przygotowywanych pokarmów wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Oczywiście większość z nich usunie po prostu czysta woda, dlatego specjaliści zalecają, aby każdy owoc lub warzywo myć, niezależnie od tego, czy są to borówki, maliny, czy pomidory lub jabłka. Wszystko trzeba umyć tuż po przyniesieniu ze sklepu. Następnie należy przyjrzeć się produktom w opakowaniach plastikowych. Te można odkazić za pomocą specjalnych płynów do dezynfekcji. 

   

  Trzeba pamiętać także o dezynfekcji lodówki raz w miesiącu, aby pozbyć się rozwijających się w jej wnętrzu (szczególnie w uszczelkach lub rogach szuflad) bakterii, pleśni, grzybów. 

   

  Mycie i dezynfekcja ubrań, kanap, przedmiotów codziennego użytku

  Usuwanie bakterii z zakupów dotyczy nie tylko żywności. Bardzo wielu niechcianych „lokatorów” może trafić do mieszkania wraz z nowo zakupioną kanapą, płaszczem lub torebką. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się w domu nowych bakterii, grzybów, drobnoustrojów lub roztoczy? Odkażać wszystko, co się da. Nowe bibeloty, meble ze sklejki lub drewna należy dokładnie przetrzeć środkami czystości, kanapę z kolei warto odkazić gorącą parą. W tym przypadku bardzo przydatny będzie generator pary lub stacja parowa TEFAL IXEO ze specjalnym modułem ręcznym, który umożliwia odświeżenie tapicerki. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście generatory o wyrzucie pary na poziomie 7,5–8 barów, ponieważ połączenie wysokiej temperatury i gorącej pary o wysokim ciśnieniu tworzy skuteczną „mieszankę antybakteryjną”. 

   

  W podobny sposób można podejść do odkażania wszelkiego rodzaju torebek, koców i poduszek, czyli wszystkich tych akcesoriów, których zbyt często się nie pierze, ale chce się usunąć z nich bakterie. Nowo zakupionego koca nie musisz prać, ale warto odkazić go generatorem pary. To rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku torebki, która mogłaby się zniszczyć w trakcie prania. Odkażanie jej generatorem pary będzie skuteczne, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dobierającym odpowiednią temperaturę do rodzaju tkaniny nie ulegnie ona w żaden sposób uszkodzeniu.

   

  Jak postępować z ubraniami, szczególnie tymi wierzchnimi? Nie ma żadnej konieczności, aby świeżo zakupione ubrania od razu oddawać do pralni lub samodzielnie prać w pralce, co w przypadku wielu płaszczy i kurtek może wpłynąć negatywnie na jakość tych ubrań. Gorąca para jest w stanie usunąć z głębokich warstw włókien do 99,9% zanieczyszczeń. Wystarczy skorzystać z możliwości stacji parowej IXEO POWER. Urządzenie to ułatwi prasowanie ubrań w pionie i pozwoli odświeżyć je gorącą parą. Z pewnością stanowi jedno z najskuteczniejszych rozwiązań służących eliminacji bakterii i drobnoustrojów z wierzchnich ubrań. Taki zabieg należy wykonywać zawsze po zakupie nowej odzieży, ponieważ nigdy nie jesteśmy w 100% pewni, czy na z pozoru czystym ubraniu nie znajdują się niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?