Zasłony na oknach pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim zaciemniają pomieszczenie, gdy jest to potrzebne, są elementem izolującym od zimna, zatrzymują kurz i zanieczyszczenia dostające się do pomieszczeń przez uchylone okna i wreszcie są ważnym elementem dekoracyjnym.

Spis treści

  Metoda czyszczenia zasłon jest uzależniona od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Zasłony syntetyczne lub z tkanin naturalnych (np. bawełny, lnu) zazwyczaj można prać w pralce. Ciężkie welurowe kotary i masywne sztory najlepiej oddać do pralni chemicznej. Systematyczne czyszczenie i odkurzanie zasłon to sposób na ograniczenie kurzu unoszącego się w pomieszczeniach.

  Odkurzanie zasłon

  Najprostszym sposobem na szybkie odświeżenie zasłon w domu, bez względu na to, czy są to zasłony na oknach, czy zasłony na drzwiach, jest usunięcie z nich kurzu. Są dwie metody odkurzania zasłon – trzepanie w tradycyjny sposób za pomocą trzepaczki do dywanów (najlepiej na zewnątrz na trzepaku) lub przy użyciu odkurzacza wyposażonego w okrągłą bądź podłużną szczotkę. Dobór końcówki jest uzależniony od grubości tkaniny, z jakiej są wykonane zasłony. W tym celu najlepiej przeprowadzić test i wybrać tę, która będzie najskuteczniejsza. Zasłon lepiej nie trzepać, gdy są zawieszone na karniszach lub w przypadku zasłon na przelotkach, w ten sposób doprowadzi się do rozprzestrzenienia kurzu na całe pomieszczenie – kurz, który osiądzie na meblach i podłogach, przy podmuchach będzie się unosił i ponownie osiadał na zasłonach.

  Czyszczenie parą to metoda czyszczenia zasłon przy użyciu odkurzacza. Wyposażone w tę funkcję urządzenia doskonale sprawdzają się w usuwaniu zabrudzeń z zasłon, których zdjęcie jest problematyczne lub których nie można prać chemicznie bądź w pralce.

  Pranie zasłon w pralce – o czym należy pamiętać?

  Samodzielne pranie zasłon w pralce nie jest problematyczną czynnością pod warunkiem, że materiał, z którego wykonane są zasłony, można w ten sposób czyścić. Informacje dotyczące sposobu prania, temperatury, suszenia i rodzaju odplamiaczy, jakie mogą być zastosowane, powinny znajdować się na metce przyczepionej do zasłony. W przypadku, gdy są to zasłony szyte na wymiar lub zasłony na metry, warto wiedzieć, z jakiej tkaniny zostały wykonane i na tej podstawie dostosować parametry prania lub wybrać opcję najbezpieczniejszą, czyli zanieść zasłony do pralni chemicznej. Przed upraniem zasłon należy je zdjąć z karnisza i wytrzepać z kurzu. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura prania – zbyt wysoka może doprowadzić do skurczenia materiału i zafarbowania innych. Konieczne jest również ostrożne stosowanie opcji wirowania, pod jego wpływem mogą bowiem utworzyć się zagniecenia. Po upraniu zasłon można je od razu powiesić na karniszach jeszcze wilgotne, jednak tylko, gdy zostały wykonane z lekkich tkanin. Zasłony można również wysuszyć w tradycyjny sposób, a potem wyprasować. Ciężkie zasłony zaciemniające najlepiej powiesić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, pod spodem układając np. szmatkę, aby kapiąca woda nie zniszczyła podłoża.

  Chemiczne czyszczenie zasłon

  Oddanie zasłon do pralni chemicznej to najlepszy sposób w przypadku, gdy nie mamy pewności odnośnie do tego, jak je czyścić. Doświadczony personel zajmie się czyszczeniem w odpowiedni i bezpieczny sposób, zwracając m.in. uwagę na tkaniny, z jakich zasłony zostały wykonane, niektóre bowiem można czyścić wyłącznie na sucho. Pralnia chemiczna jest również dobrym rozwiązaniem w wypadku bardzo dużych zasłon, które mogą nie zmieścić się w bębnie pralki lub go uszkodzić, szczególnie gdy są zbyt ciężkie.

  Ręczne pranie zasłon

  Zasłony wykonane z bardzo delikatnych tkanin oraz zasłony kolorowe, np. zasłony w kwiaty, najbezpieczniej prać ręcznie. Większość pralek wyposażona jest w specjalny program do prania ręcznego lub bardzo delikatnych materiałów. Jeżeli jednak upranie zasłony w rękach jest konieczne z innego powodu, trzeba pamiętać, że woda do prania ręcznego powinna być chłodna. Warto też, zamiast proszku użyć delikatniejszych płatków mydlanych.

  Prasowanie zasłon – żelazko, parownica

  Prasowanie zasłon to działanie wykończeniowe i wieńczące czyszczenie. Tkaninę można wygładzić w tradycyjny sposób, prasując na desce, a w przypadku zasłon z lekkich materiałów wystarczy powiesić je na karniszu tuż po odwirowaniu w pralce jeszcze wilgotne, w ten sposób same się rozprostują. Urządzeniem szczególnie przydatnym do prasowania tak dużych tkanin są parownice oraz żelazka, których można używać pod dowolnym kątem, np. model IXEO. Działanie pary pozwala na eliminację nawet 99% szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, w tym bakterii i roztoczy. Dzięki mobilnej i bardzo lekkiej stopie żelazka można prasować zasłony bez konieczności zdejmowania ich z karnisza. Pozwala to na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni wielkoformatowych tkanin bez nieestetycznych zagnieceń. Urządzenie można postawić w dowolnym miejscu, dzięki wyposażonej w kółka mobilnej konstrukcji stacji zasilającej oraz zintegrowanej, ruchomej desce do prasowania. W podobny sposób działają parownice, które w przypadku dużych ciężkich zasłon również sprawdzą się znakomicie. Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do prasowania zasłon sprawdzić na metce temperaturę prasowania, pomoże to uniknąć ewentualnych zniszczeń.

  Pranie zasłon i firan to czynności, które warto przeprowadzać regularnie, przynajmniej 2–3 razy w roku. Umyte przy okazji okna będą znakomitym dopełnieniem olśniewającego rezultatu. Dzięki temu jakość powietrza w pomieszczeniach będzie znacznie lepsza, a właściwie pielęgnowane tkaniny dłużej zachowają piękny wygląd.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?