Pościel satynowa to jeden z typów pościeli, które uznaje się za ekskluzywne. Ceni się ją przede wszystkim ze względu na niezwykłą miękkość materiału i komfort otulenia, jaki daje. Dodatkowym plusem jest to, że pościeli z satyny można nie prasować.

Spis treści

  Pościel satynowa nie wymaga prasowania, ale jeśli się na nie decydujemy, to należy sięgnąć po odpowiednie urządzenie.

  Czy pościel satynowa wymaga prasowania?

  Pościel satynowa przez wiele osób uznawana za jeden z tych materiałów, które nie wymagają prasowania. W poradnikach dla pań domu znajduje się ona często w zestawieniu z pościelą z kory, flaneli lub jerseyu, przy których również można pominąć prasowanie. Oczywiście, aby prasowanie pościeli nie było konieczne, muszą być spełnione określone warunki. Duże znaczenie ma sposób prania pościeli satynowej. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie wypełniać maksymalnie bębna pralki, ponieważ utrudnia to wypranie pościeli, a dodatkowo powoduje gniecenie delikatnych materiałów. Im bardziej wypełniony bęben pralki, tym większe jest ryzyko powstania większej ilości zagnieceń.

  Pościel z satyny należy wyciągnąć z pralki natychmiast po skończonym praniu, dokładnie wytrzepać i powiesić na suszarce. Prawidłowe wykonanie wszystkich tych kroków może sprawić, że komplet pościeli satynowej po wyschnięciu będzie można od razu założyć na poduszki i kołdrę.

  Zobacz także: Pościel z kory - jak o nią dbać?

  Prasowanie pościeli a parownica do ubrań

  Satynowa pościel jest jedną z najmniej wymagających – można jej wcale nie prasować albo wystarczy rozprasować kilka niedużych zagnieceń. Niezależnie jednak od tego, czy z założenia prasuje się każdy typ pościeli, czy też prasowanie pościeli satynowej traktuje się jako formę odświeżenia materiału, należy umiejętnie dobierać urządzenia do prasowania pościeli. I tu może pojawić się zaskoczenie – okazuje się, że parownica do prasowania nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pościeli. Parownica do ubrań jest wygodna, gdyż pozwala szybko je odświeżyć i pozbyć się wszelkiego typu załamań, ale w przypadku pościeli jej działanie nie przyniesie pożądanego efektu. Satynowa pościel nie jest tutaj wyjątkiem – po parownicę nie warto sięgać w przypadku każdego typu pościeli. Nie jest ona bowiem w stanie dokładnie wyprasować grubszych materiałów, a przede wszystkim wyrzuca parę ze zbyt małą siłą, co w przypadku pościeli ma duże znaczenie. Do prasowania pościeli dużo lepiej sprawdzi się odpowiednio ciężkie żelazko, o dużej podstawie i wysokiej mocy. Parownica do ubrań nie spełnia tego typu wymagań. Co więcej, potraktowanie satynowej pościeli parownicą do prasowania ubrań, a następnie poskładanie jej i włożenie jej do szafy może sprawić, że zawilgocona parownicą ciepła pościel stanie się idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów i roztoczy.

  Zobacz także: Pościel bawełniana - jak ją prasować?

  Prasowanie parą – tak czy nie?

  Prasowanie parowe nie jest z gruntu złym rozwiązaniem w przypadku pościeli. Konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego sprzętu do tej czynności. Zamiast parownicy do ubrań znacznie lepiej sprawdzi się profesjonalne urządzenie do prasowania parą. Najlepsze będzie żelazko parowe do prasowania w pionie, najlepiej z dużą produkcją pary, bądź profesjonalny generator pary. Szczególnie to drugie rozwiązanie wydaje się idealne w przypadku pościeli, ponieważ generator pary zapewnia odpowiednio dużą podstawę żelazka, która ma znaczenie w przypadku prasowania dużych powierzchni. Wyrzut pary nieporównywalnie większy niż w przypadku parownicy do odzieży gwarantuje usunięcie wszystkich drobnoustrojów i roztoczy.

  Jak prasować pościel satynową z użyciem generatora pary?

  Urządzenie do prasowania parą, jakim jest generator pary, doskonale sprawdza się w przypadku pościeli satynowej i innych delikatnych materiałów. Pościel ze śliskiej satyny lub jedwabna satyna to materiały, których nie można traktować zbyt wysoką temperaturą. Działanie generatora pary opiera się nie na wysokiej temperaturze, lecz na gorącej parze, która wnika w głąb materiału, rozprostowuje go i zmiękcza włókna. O ile parownica do prasowania ubrań jedynie je odświeża, to generator pary idealnie prasuje nawet najbardziej wymagające materiały. Prasowanie pościeli przy użyciu tego urządzenia nie tylko pozwala na idealne rozprostowanie pościeli, lecz także umożliwia pozbycie się wszystkich niebezpiecznych drobnoustrojów i roztoczy.

  Siła wyrzutu pary (np. 5–8 barów w przypadku generatorów pary Tefal Pro Express Ultimate) wyraźnie skraca czas prasowania. W przypadku pościeli satynowej możliwe jest np. prasowanie kilku warstw jednocześnie, co również przyczynia się do skrócenia czasu spędzonego przy desce do prasowania. Rozwiązanie to z pewnością docenią także właściciele małych mieszkań, w których prasowanie pościeli potrafi zajmować większą część pokoju. Niektóre generatory pary umożliwiają także prasowanie w pionie, co dodatkowo ułatwia zmagania z pościelą.

  Prasować czy nie prasować? Oto jest pytanie!

  Pościel satynowa w dużej mierze nie wymaga prasowania. Jej umiejętne wypranie, wytrzepanie zaraz po zakończonym praniu i dokładne rozwieszenie do suszenia sprawia, że wykorzystanie generatora pary lub żelaza z dużym wyrzutem pary nie jest konieczne z punktu widzenia estetyki. Warto jednak pamiętać, że urządzenia o silnym wyrzucie pary zastosowane do tak wymagających materiałów jak te, z których wykonana jest pościel, pozwalają nie tylko dokładnie wyprasować cały komplet pościeli, lecz także usunąć z niego drobnoustroje oraz roztocza. Pranie nie zawsze pozwala wyeliminować wszystkie szkodliwe patogeny bytujące na pościeli, kolejne zaś mogą zadomowić się na niej podczas suszenia. Profesjonalne żelazko lub generator pary pozwalają oczyścić pościel ze szkodliwych bakterii i roztoczy, co przekłada się oczywiście na poziom higieny. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób uczulonych na różnego rodzaju pyłki, roztocza i kurz.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?