Czyszczenie karniszy nie należy do przyjemnych obowiązków. Są montowane wysoko, wymagają stania na drabince i unoszenia rąk. Można je umyć, minimalizując te uciążliwości. Wystarczy dobry odkurzacz z małą, okrągłą końcówką do mebli.

Spis treści

  Karnisze szynowe montowane do sufitu są dużo prostsze niż drążkowe i nie wymagają specjalnego czyszczenia. Można odkurzyć je razem z żabkami za pomocą odkurzacza lub miotełki do kurzu. Karnisze drążkowe – rozporowe bądź montowane nad oknem na wspornikach wymagają częstszej i dokładnej pielęgnacji. Na pewno trzeba je regularnie odkurzać. Nie zawsze zalecane jest natomiast czyszczenie na mokro.

  Czyszczenie karniszy z kurzu – odkurzanie

  Czyszczenie karniszy jest o tyle problematyczne, że w każdym pomieszczeniu mogą mieć zupełnie różny styl i bywają wykonane z różnych materiałów. Jeśli chodzi o odkurzanie, to sprawa jest prosta: najskuteczniejszym pogromcą kurzu z karniszy jest odkurzacz.

  Jaki odkurzacz do usuwania kurzu z karniszy jest najlepszy? Propozycji jest kilka:

  • tradycyjny odkurzacz – aby był skuteczny w czyszczeniu karniszy, powinien mieć długą rurę, teleskopową rączkę i małą końcówkę do mebli;
  • bezprzewodowy odkurzacz pionowy – ma odpowiednią siłę ssania (są modele z ruchomą, kręcącą się końcówką);
  • odkurzacz ręczny bądź dodatkowa głowica ręczna odkurzacza stojącego typu „2 w 1” lub „3 w 1” – wadą tego pierwszego rozwiązania jest dość słaba siła ssania.

  Zobacz także: Akcesoria do odkurzaczy – na które warto zwrócić uwagę?

  Jak pozbyć się kurzu z karnisza bez odkurzacza?

  Karnisz z kurzu można wyczyścić za pomocą odkurzacza. Nie jest to jednak jedyna opcja. Warto wykorzystać na przykład miotełkę do odkurzania. Dobrym pomysłem są miotełki i miotły z regulowaną teleskopowo, długą rączką. Na rynku są także dostępne specjalne rękawice z mikrofibry do zbierania kurzu. Materiał ten przyciąga kurz nawet na sucho i bez dodatkowych środków chemicznych. Wiele osób dla wygody używa do czyszczenia karnisza czy żaluzji bawełnianej skarpetki. Po założeniu jej na dłoń wystarczy przejechać po problematycznych miejscach.

  Czyszczenie karniszy drewnianych

  Drewniane karnisze nie powinny być nadmiernie moczone. Jeśli po odkurzaniu nadal sprawiają wrażenie niedoczyszczonych, należy je przetrzeć wilgotną szmatką. Lepiej wykorzystać do tego specjalny środek przeznaczony do pielęgnacji drewna i zwilżyć delikatnie miękką ściereczkę. Przecierać należy przede wszystkim miejsca, gdzie gromadzi się kurz. Nie można zostawiać lepkiej powierzchni po płynie. W tym celu warto wytrzeć całość na sucho.

  Zobacz także: Żaluzje drewniane - wady, zalety i metody czyszczenia

  Unikać należy też środków do pielęgnacji drewna zawierających woski czy oleje. Mimo że początkowo mogą nabłyszczać drążek i poprawić poślizg kółek przy poruszaniu zasłon czy firan, z czasem przyciągną kurz. Po przybrudzonej, lepkiej powierzchni trudniej prowadzić żabki. Lepszą alternatywą jest użycie środków na bazie silikonów. Należy jednak pamiętać, by regularnie odkurzać powierzchnię karnisza.

  Jak myć metalowe karnisze?

  Metalowe karnisze są wyjątkowo solidne i często stosuje się je przy cięższych zasłonach. Mają zazwyczaj galwanizowaną powierzchnię, brud schodzi z nich dość łatwo. Najczęściej wystarcza samo odkurzanie. Aby je jednak oczyścić dokładniej, należy przygotować:

  • letnią wodę,
  • płyn do mycia naczyń,
  • ściereczkę np. z mikrofibry.

  Wystarczy, że lekko wilgotną ściereczką przemyje się powierzchnię karnisza, szczególnie te miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej kurzu.

  Jak skutecznie wyczyścić mosiężne karnisze?

  Mosiężne karnisze są bardzo stylowe i eleganckie. Warto je pielęgnować środkami przeznaczonymi do tego rodzaju metalu. Domowe sposoby to mycie za pomocą:

  • ciepłego, czerwonego wina,
  • ciepłego octu,
  • gorącej wody z dodatkiem sody (w proporcjach 70 g sody na 1 litr wody).

  Po umyciu karnisza za pomocą roztworu trzeba go przetrzeć wilgotną ściereczką i osuszyć.

  Jeśli nie ma śladów śniedzi, można oczyścić go też przy użyciu letniej wody z płynem do mycia naczyń.

  Jak ułatwić sobie wielkie porządki? Mycie okolic okien w pigułce

  Przy sprzątaniu niezwykle ważne jest planowanie. Usprawnia ono i przyspiesza znacznie pracę. Oto kilka porad na gruntowne czyszczenie okolic okien:

  • Mycie okien zawsze powinno obejmować: odkurzanie karniszy, czyszczenie żaluzji, pranie firan i zasłon, mycie ram, parapetów i szyb – w tej właśnie kolejności. Na tego typu porządki warto wybrać pochmurny dzień.
  • Mycie okien i ich okolic to zazwyczaj praca żmudna i odkładana na koniec. Najlepiej więc wykonać ją na początku. Mieszkanie od razu będzie wyglądało estetycznie i jeden z najtrudniejszych punktów z listy generalnych porządków zostanie odhaczony.
  • Firany i zasłony można odświeżyć, zdezynfekować i usunąć z nich nieprzyjemne zapachy za pomocą stojącego żelazka ze stacją parową. To, że mają długie rączki wyprofilowane tak, by łatwo było nimi prasować w pionie, znacznie ułatwi i przyspieszy porządki.
  • Zanim zdejmiesz dawno nieprane firanki czy zasłony, spróbuj odkurzyć karnisz, a potem również tkaninę. Dzięki temu kurz nie uniesie się po całym pomieszczeniu przy zdejmowaniu firan i zasłon do prania. Pamiętaj, aby zastosować małą końcówkę odkurzacza ze szczotką i ustawić niezbyt dużą siłę ssania.
  • Firanki i zasłony poskładaj w kostkę przed praniem. Najdelikatniejsze tkaniny możesz po złożeniu włożyć do worka bądź siatki na pranie.
  • Jak często odkurzać karnisze? Jeśli w domu mieszkają dzieci lub alergicy, wskazane jest czyszczenie ich i usuwanie z nich kurzu regularnie, jak i z innych powierzchni. Nie trzeba za każdym razem pielęgnować ich jednak na mokro. Tę czynność wystarczy zarezerwować na generalne porządki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3