Odkurzacz z elektroszczotką ma nieporównywalnie więcej możliwości niż tradycyjne urządzenie do sprzątania. Wyposażenie odkurzacza w końcówkę ze specjalnym wałkiem ze szczotkami, które obracają się podczas pracy, pozwala bez problemu usunąć z podłogi nawet większe zanieczyszczenia.

Spis treści

  Elektroszczotka to obecnie jeden z bardziej docenianych dodatków do podstawowego wyposażenia odkurzacza. Najnowsze modele odkurzaczy bezprzewodowych najczęściej mają ją już w komplecie.

  Elektroszczotka do odkurzacza – jak działa?

  Elektroszczotka to dodatkowe wyposażenie odkurzacza, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych modelach tego typu sprzętów. Bardzo często elektroszczotki mają przede wszystkim odkurzacze pionowe, takie jak TEFAL Air Force, w tym modele Flex i Flex Ultimate. Ten szczególny rodzaj szczotki sprawdza się szczególnie przy sprzątaniu dywanów i wykładzin, na których gromadzi się sierść zwierząt, dziecięcych pokoików wypełnionych okruchami chipsów i orzeszków, a także kuchni, gdzie na podłodze niejednokrotnie ląduje mąka, ryż, kasze czy suszone przyprawy. Dzięki niezwykle skutecznej elektroszczotce usunięcie zarówno większych, jak i mniejszych zabrudzeń z różnego rodzaju podłóg nie powinno stanowić problemu. 

  Elektroszczotka znacznie poszerza możliwości tradycyjnych odkurzaczy. Wyposażona jest ona w wałek z nieustannie obracającymi się szczotkami. To właśnie one sprawiają, że odkurzacz efektywnie usuwa zarówno sierść, włosy, kurz, jak i resztki jedzenia. Elektroszczotka, na co wskazuje sama nazwa, zasilana jest energią elektryczną, więc w każdej chwili można ją włączyć i wyłączyć, korzystając ze specjalnego przycisku. 

  Turboszczotka czy elektroszczotka do odkurzacza?

  Elektroszczotka to nowsze rozwiązanie niż turboszczotka. Budowa tych dwóch rozwiązań jest z pozoru bardzo podobna, jednak do obracania wałka turboszczotka używa siły ssącej odkurzacza, a elektroszczotka korzysta z zasilania elektrycznego. Już z tego względu elektroszczotka jest znacznie bardziej uniwersalna. Taka elektryczna turboszczotka może bowiem posłużyć także przy zwykłym sprzątaniu, które nie wymaga dodatkowej mocy w postaci obracających się wałków. W przypadku odkurzacza z tradycyjną turboszczotką wałek obraca się zawsze. Odkurzacz z elektroszczotką pozwala regulować poziom pracy w zależności od konkretnych potrzeb. Jest to więc urządzenie 2w1. Nowoczesne zestawy szczotek jak np. Easy Brush w TEFAL Air Force 360 Flex sprawiają, że można mówić o urządzeniu 3w1, które świetnie sprawdzi się także w czyszczeniu sufitu lub samochodu. 

  Turboszczotka jest oczywiście znacznie tańsza od elektroszczotki, natomiast trzeba pamiętać, że przy pustym worku jest ona najwydajniejsza. Jednak wraz ze stopniowym jego zapełnianiem efektywność turboszczotki się zmniejsza. Odkurzacz z elektroszczotką jest równie skuteczny, niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika na zanieczyszczenia. Turboszczotka jest rozwiązaniem, które sprawdza się jako dodatek do urządzeń nieco starszego typu. Jeśli jednak rozważasz zakup nowego urządzenia, wybierz odkurzacz wyposażony w elektroszczotkę, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

  Dlaczego warto kupić odkurzacz z elektroszczotką?

  Odkurzacz z turboszczotką elektryczną z pewnością docenią przede wszystkim właściciele zwierząt domowych, którzy muszą walczyć z sierścią na dywanach i wykładzinach. Tefal Air Force 360 Flex Pro nie dość, że dzięki elastycznej rurze pozwala bez schylania dostać się w najtrudniej dostępne zakamarki, to ponadto wyposażony jest w zestaw specjalnych akcesoriów Car & Animal Care, które pozwalają pozbyć się najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że znaczenie ma tutaj oczywiście nie tylko sama elektroszczotka, lecz także moc ssąca odkurzacza. W przypadku modeli Flex i Flex Ultimate urządzenia wyposażone są w bezszczotkowy silnik o mocy odpowiednio 100 i 180 air Wattów. 

  Elektroszczotkę występującą w najnowszych odkurzaczach pionowych Tefala nie bez przyczyny określa się mianem „off-road technology”. Dzięki mocy 70 W doskonale radzi sobie ona z najtrudniejszymi zabrudzeniami, w tym z usuwaniem większych cząstek, takich jak orzechy czy płatki. Warto także zwrócić uwagę, że można z niej korzystać zarówno do odkurzania dywanów, jak i płytek czy drewnianego parkietu. 

  Tego typu elektroszczotka dołączona do odkurzacza pozwala znacznie lepiej radzić sobie z brudem, który wchodzi między włókna dywanu lub wykładziny. Regularne używanie elektroszczotki może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu tkaniny i jej wygładzenia. W przypadku paneli lub płytek nie jest ona wcale głośniejsza. Świetnie radzi sobie ze zbieraniem okruchów, resztek jedzenia, rozsypanej kaszy czy mąki.

  Czy sama elektroszczotka wystarczy?

  Elektroszczotka to tylko jedna ze składowych nowoczesnych odkurzaczy. Na przykładzie odkurzaczy Tefal Air Force 360 Flex i Ultimate Flex bardzo dobrze widać, jak wiele różnych rozwiązań składa się na skuteczne urządzenie do sprzątania. Znaczenie ma zarówno elektroszczotka, jak i: silnik bezszczotkowy o odpowiedniej mocy, trzy tryby mocy (w tym specjalny Booster do uciążliwych zanieczyszczeń), bateria litowo-jonowa umożliwiająca ponadgodzinną pracę bez konieczności ładowania, zaawansowany system filtrujący zatrzymujący w urządzeniu aż 99,9% zanieczyszczeń, a także ułatwiający pracę moduł ręczny. Wszystkie te rozwiązania razem tworzą urządzenie, które jest w stanie poradzić sobie z najtrudniejszymi zanieczyszczeniami. 

  Odkurzacz bezworkowy ze szczotką to oczywiście świetne rozwiązanie, natomiast wybierając konkretne urządzenie, warto wziąć pod uwagę także inne jego parametry. Elektroszczotka bez silnika o odpowiedniej mocy, bez odpowiedniego systemu filtracji oraz niskiej reemisji kurzu nie będzie tak efektywna, jak w urządzeniach, w których wszystkie składowe sprzętu są na najwyższym poziomie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2